Suhted »

Armastava suhte 3 tasandit
[02. juuli 2011 | Kirjutas: Kaido | 36118 korda loetud | kokku kommentaare: 26]

Kas sinu elus on hooliv ja armastav kaaslane? Või oled sa teda alles otsimas? Või oled sa teda selleks just praegu vormimas?

Suhteid ja selle erinevaid vorme on väga palju. Sageli ollakse suhtes ainult suhte enda pärast - vähemalt ei ole siis üksi. Kui sa oled sellises suhtes aastaid olnud, võid aga hakata selle õigsuses kahtlema. Sa võid taibata, et nii nagu äri ei ole mõtet teha äri enda pärast (ilma tulu tootmata), ei ole ka suhet mõtet pidada suhte enda pärast (ilma vastastikuse jagamise ja teineteise täiendamiseta).

Jah, muidugi võib suhteid omada ka selle pärast, et lihtsalt sugu jätkata - sugu ju peab jätkama. Aga sellisel juhul tekib siiski küsimus, mis sinust endast saab? Mõni inimene võib isegi tunda, et tema elu eesmärk ongi lapsi kasvata, mis ei ole iseenesest halb, kuid sellisel juhul võib ta ise oma missiooni alla ära kaduda. Lapsed kasvavad suureks, nendel tuleb enda elu, ja nad ei vaja enam meie - lastevanemate - sekkumist nii palju. Nad jõuavad üsna pea ise nende samade küsimusteni, millega meie praegu tegeleme (nad ju kasvavad ka suureks). Ja juhul, kui me oleme lastekasvatamise enda elu ainukeseks eesmärgiks võtnud, võib juhtuda, et me ei suuda laste kasvatamisest enam lahti lasta, mille tagajärg on hoopis laste kaugenemine, sest nad tunnevad, et nendel ei lasta oma elu elada.

Millest suhted algavad?
Mulle meeldib sõna "hea". Ma taandan kõik oma tegevused ja suhted sellele mõistele.

Kui miski tundub meile hea, on see meie jaoks õige. Hea tunnetus ei saa alguse mitte meie mõtlemisest, vaid sisemisest südamehäälest. Me ei suuda kunagi otsustada, kas miski on meile halb või hea - me suudame seda ainult tunnetada.

Tihti võib tunnetamist segada mõttemüra, mis hakkab meile "rääkima", kuidas asjad tegelikult on. Ära kuula seda. See ei ole tõsi, sest need on ainult mõtted. Et sellises olukorras oma sisehäälega kontakti saada, on kasulik eemalduda metsa või mere äärde, ja vaikuses loodust vaadata. Sellisel viisil tekib rahunemine, ja me lubame oma intuitsioonil tugevamini endast märku anda.

Ka inimsuhted algavad sõnast "hea". Kui sul on kellegagi hea koos olla, siis ei pea sa selle üle palju aru pidama, kas see on õige või vale. Muidugi on see õige. Ja samamoodi, kui sa tunned, et sa ei ole kindel, kas see on ikka hea, ei ole ka siin midagi pikalt arutada - see on vale. Selline olukord tekib sellest, et sinu sisehääl ütleb, et see ei ole hea, kuid mõistus ratsionaliseerib selle sinu jaoks heaks. See on sõda sinu enda sees ja sa ei suuda otsustada. Lihtne reegel sellises olukorras on see, et kui sa kahtled, siis see ei ole hea. Jää selle reegli juurde ning üldjuhul sa mööda ei pane.

Kindlasti on inimsuhetes rohkem tasandeid kui kolm, aga selles artiklis räägin ma minu jaoks kolmest kõige olulisemast, milleks on intiimne, intellektuaalne ja vaimne tasand. Kui need tasandid on kahe inimese vahel sünkroonis, on hea olla. Proovi järgi.

Intiimne tasand
Kuigi ma alustan intiimsest tasandist, ei tähenda see, et see oleks kõige olulisem, sest suhe võib alata kõikidest tasanditest. Inimesed tutvuvad omavahel ju nii erinevatel viisidel, mistõttu võib esmakontakt olla ka väga varieeruv.

Intiimne tasand tähendab füüsilist atraktiivsust teise inimese suhtes. Kui me vaatame teisele inimesele otsa, tekib meis vastav tunne, mis saab olla nii meeldiv, neutraalne kui ka ebameeldiv. See tunne on nii peen, et üldjuhul me seda ei märka. Me tunneme lihtsalt, et see inimene meeldib meile. Tegelikult meeldib ta aga seetõttu, et ta tekitab meie sees väga meeldiva tunde.

Sellest tundest saab alguse intiimne ja füüsiline sümpaatia. Me tunneme, et tahaks selle inimesega koos olla, teda puudutada, teda enda vastu suruda, talle kaissu pugeda, teda suudelda ja lihtsalt hoida. Need kõik on väga intiimsed tegevused, mida me tahame teha ainult väga lähedaste inimestega. Proovi näiteks mõttes hoida, kallistada ning kaissu pugeda mõnele töökaaslasele, kes sulle füüsiliselt ei meeldi. Jälgi, mis tunde see mõte sinus tekitab? Mitte väga hea, ma usun ...

Vaata oma kaaslasele otsa ning vii tähelepanu sel hetkel enda sisse. Mida sa enda sees märkad? Missugused tunded, impulsid ja reaktsioonid sinu sees toimuvad? Kui sulle tuleb naeratus peale ja sa tunned ikka veel, et jah, see inimene meeldib mulle nii väga, on sinu intiimne tasand temaga sünkroonis.

Intellektuaalne tasand
Kui sa ei kohanud oma kaaslast diskoteegis ja ei valinud teda välja ainult jämedate käsivarte või ilusa dekoltee pärast, võisite te kohtuda näiteks tööga seotud viisil. Sellisel juhul võis teil kõigepealt hea olla intellektuaalsel tasandil.

Suhte intellektuaalne tasand kätkeb teemasid, millega me igapäevaselt väljaspool "voodit" kokku puutume - töö, karjäär, hobid, maailmavaated, ootused elule jne. Isegi, kui inimesed erinevat tööd teevad, ei pruugi nende vaated elule ning karjäärile erinevad olla. Töö on vaid intellektuaalne eneseväljendusvahend, mille kaudu me end teostame. Selle taga on aga inimene ning isiksus, kes meil oma vaadete ja huvidega südame rinnas põksuma paneb.

Kas sul on oma kaaslasega nendel teemadel arutades üksmeel ja harmoonia? Kas teil on üksteisega hea sellistel teemadel rääkides?

Kutsu oma kaasa õhtusöögile või valmista talle ise õhtusöök. Otsusta sel õhtul mitte rääkida olmeteemadel nagu kodu ja lapsed, vaid ole avatud rääkima koduvälistel teemadel. Võta üles jutud, mis sind huvitavad ja sul silma särama panevad. Kutsu ta rääkima oma unistustest ja nägemustest, oma seiklushimust ja suurimatest hirmudest. Vaata, kuidas ta reageerib? Kas tal tekivad sarnased mõtted, või soovib ta kiirelt sinu poolt valmistatud prae alla kugistada, et saaks minna jälle Kanal 12 vaatama? Selline õhtu annab sulle aimu, kas sa oled oma partneriga intellektuaalsel tasandil sünkroonis või mitte.

Vaimne tasand
Suhte kolmas tasand on vaimne tasand. Sellel tasandil ei ole mõtet harmooniat otsida ei füüsilistest puudutustest ega ka vaadetest ning ootustest elule. See tasand ilmutab end vaikuses.

Kutsu oma armastatu jalutuskäigule. Esimene avastus sinu jaoks võib olla see, et sa ei viitsigi temaga jalutama minna - sul pole temaga lihtsalt huvitav koos olla. Rääkimata siis vaikuses jalutamisest.

Kellegagi kahekesi koos olles võime kogeda kahte tüüpi vaikust - sunnitud vaikus ja mõistev vaikus. Sunnitud vaikus tähendab seda, et mõlemad tunnevad end ebamugavalt, ja kuna inimesed on teineteisest intellektuaalselt ning vaimselt Linnutee kaugusel, siis ei oska kumbki lihtsalt mitte midagi rääkida. See on väga ebamugav olukord.

Mõistev vaikus tähendab aga teineteise mõistmist ilma sõnu kasutamata. Piisab silma vaatamisest ja kehakeelest - sa lihtsalt tead, et hetkel ei ole vaja rääkida, sest ilma sõnadetagi on kõik hästi ning mõlemale arusaadav. Lähedase inimesega mõistvat vaikust kogedes tunneme end samamoodi, nagu oleksime üksi metsas või mere ääres. Kaaslane on sinu jaoks nii lähedane, et tema kohalolek ei tekita sinus vajadust rääkida, vaid ta on osa sind ümbritsevast tervikkeskkonnast, mis loob sinu sisse rahu ja sisemise vaikuse. Sa tunned, et ta on osa puudest, osa merekohinast ja osa päikeseloojangust. Ta on sinu jaoks isikuna kadunud, ja see on asendunud osaga sinust. Kui ta on seal, tunned sa end lihtsalt tervikuna, täielikuna. Sa tead, et kõik on hästi. Sa oled kodus.

Kuidas leida inimene, kellega on hea?
Ideaalses paarisuhtes on kõik need tasandid kahe inimese vahel harmoonias - kaks inimest moodustavad terviku. Ma ei tea, kas see ongi siis armastus, aga kahtlemata on see väärt proovimist.

Samas on see väga haruldane. Maailm on täis paare, kes kogevad harmooniat ainult ühel või kahel tasandil. Isegi selliseid paare on palju, kes ei koge mitte ühtegi eespool kirjeldatud tasandit. Nende jaoks eksisteerib neljas tasand - olmetasand. Ka see on okei, kui mõlemad otsustavad sellisel viisil suhet jätkata. Küsimus on vaid, mille nimel?

Kuidas leida kaaslane, kes pakub meile harmooniat nendel kõikidel tasanditel? Isegi olmetasandil kõigele muule lisaks.

Ma olen sinuga täiesti aus ja ütlen sulle otse, et mul pole õrna aimu ka, kust sa sellise inimese oma ellu leida võiksid. Ma ei taha hakata siinjuures rääkima imetehnikatest ja külgetõmbeseadusest. Kuid ma julgen sulle lubada üht: "Kui sa tegeled iseendaga, ja kui sa saad enda sees need tasandid juba üksi sünkrooni - sa oled rahul enda füüsilise, intellektuaalse ja vaimse tasandiga -, tuleb ka see inimene. See on see, millesse ma ise usun, ja kutsun ka sind üles endaga tegelema ja sellesse uskuma".

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
02. juuli 17:28 t. kirjutas:
mulle meeldib see lõpp - et sul pole õrna aimu ka, kust inimesed sellise inimese ellu leiaks :)))
02. juuli 18:28 Riina kirjutas:
Kaido,

sa oled erakordne inimene ja väga huvitav ja mitmekülgne isiksus. Kuidas sa suudad ikka nii paljudes valkondades nii osavalt orienteeruda ja ivasid avastada. Kõige olulisem on aga see, et sind on lihtne usaldada.Oma vanuse kohta, oled ikka päris palju aimu saanud, siin elus toimuva kohta. Aitäh!

Edu plaanides ja ettevõtmistes:)
02. juuli 19:36 kylli kirjutas:
õiged asjad tulevad õigel ajal - see käis eelkõige selle artikli kohta, kuid loodan (ikka veel), et see kehtib ka elus tervikuna...
02. juuli 20:27 Kristel kirjutas:
Väga hea artikkel. Usun ise samamoodi, tegelen endaga ja küll see teine pool tuleb siis kui aeg selleks on õige :)
02. juuli 21:47 Kurb kirjutas:
Ilus artikkel ja avas mu silmad, et ma pole oma mehega ühelgi neil tasandil :(( Ootan siis seda õiget aega ja õiget inimest...
02. juuli 22:22 Terje kirjutas:
Tänan Sind, Kaido, selle kirjutise eest. Hetkel valitseb minu sees (südames) suur segadus, seega pean endaga veel rohkem tööd tegema. Sinu artikkel aitas mind jälle sammukese edasi. Ühinen Külli mõttega, et õiged asjad tulevad õigel ajal.

Päikest
02. juuli 22:39 J.K. kirjutas:
Aitäh,oli hea artikkel. Jagan siin meie suhte kogemuse.Vähemalt mina,enne seda suhet,arvasin ja ootasin õnne väljastpoolt.Ikka see teine pidi olema see,kes mind õnnelikuks teeb ja kes ei olnud selline kui mina ootasin.Kui aga "me" kohtusime ja vestlesime,sain äkki aru,et siiani olen otsinud õnne väljastpoolt ja tunnet,mida nimetasin armastuseks.Selle vestluse tulemusena leidsime "me",et tegelikult me otsime vaimset taset."meie" kooselamise alguses,esimesel aastapäeval,sain teada,et elu tundub põrgult!!! Ja nii see oligi.Aga eesmärk oli meil v a i m n e k a s v a m i n e.Siin siis aitasid ainult muutused.Aga see ei tähendanud meile suhtlemise lõppemist,vaid enese märkamist!Alati küsides-miks mina tunnen nii?-Ennem ei või ju ka kivi käest lahti lasta,kui seda ei märka! Nii siis see muutus algas.Tõesti ei ole tarvis lõpetada suhet, vaid õppida siin nägema OMA nõrgad kohad ja uskuge,see teinegi muutub,nii vähemalt "meil".See teine on ainult minu tunnete peegel ja võimalus õppida nägema ennast.Me oleme need "raskedki"suhted ISE valinud,et nendest õppida ja need ootavad alati meid kõiki ees,kui me ise ei muutu.Mina olen siis ise see inimene,kes lükkan enda kasvamise võimalused,kui ootan...Aga see ei tähenda seda,et ma ei võiks kasvada ka ilma sõlmitud suhet.Jah,kui õpilane on valmis, siis õpetaja on kohal! Nii me oleme kõikjal teineteiste õpetajad ja samas ka õpilased.Ja need tasendidki on ju tegelikult meie endi mõtete ja arusaamiste tulemused,ilma vaimset arusaamist.
03. juuli 07:15 Laine kirjutas:
Väga hea artikkel.Nii mõnigi asi sai selgemaks mõeldud.
03. juuli 13:14 krista kirjutas:
Väga mõnus ja ehe lugemine, selline läbitunnetatud elutarkus, mitte lihtsalt teooria mis kusagilt loetu põhjal kokku pandud. Tänud.
04. juuli 08:24 Anu kirjutas:
Selge see, armastus on mitmekülgne, armastusel on palju vorme,tõeline armastus lammutab maani maha meie ego kaitsemüürid. Lõpuks tuleb selgus, et armastus ei ole koguaeg küünlavalguse õhtud,ühised päikeseloojangud, teineteise käe hoidmised. Seda koguaeg taotleda on väsitav, tõeline armastus paneb meid kõiges proovile. Mulle meeldib ühe vana paari 60- ne aastase kooselu saladus "meil ei saanud kunagi ühekorraga armastus otsa"
Teine teise julgustamine, tahtmine mõista, kannatlikkus ka siis, kui armastus paneb meie hinge talumisvõime tuhande kordselt proovile, kui me tahame põgeneda, kui on hetki, kui kahtleme kõiges, KUID MEIE HINGES ON ÜKS KOHT, MIS PANEB MEID SIISKI JÄÄMA, USKUMA, ARMASTAMA JA ME EI NÕRKE, KUI ARMASTUS NÄITAB MEILE SEDA KÜLGE, MIS POLE ERITI ARMASTAV...
04. juuli 18:22 Merineitsi kirjutas:
Mina kohtasin inimest,kellega tekkis side esimesest silmapilgust,jäime tardunult üksteisele otsa vaatama...Edaspidi oleme korra veel kohtunud ja koos aega veetnud,ning tundubki,et kõik kolm tasandit ongi sünkroonis,kui järele mõtlema hakkan.Kuid sinnapaika peab see ka jääma,sest oleme mõlemad hõivatud.Kummaline on see,et inimene tunnetab seda ja sõnu pole vajagi...Oma tunnetest ei rääkinud me sõnagi,järelikult see omavaheline keemia pidi ikka väga tugev olema.Artikkel on tõesti väga hea,ise poleks kohe nende tasandite peale tulnudki,aga siin on,mida mõelda.Edu kõigile Õige leidmisel!
04. juuli 20:34 Tõnu kirjutas:
Üks võimalus on proovida leida kaaslane internetist tutvusi otsides. Oluline seejuures on inimese julgus ausalt välja öelda, keda ta otsib, sest kaaslast otsida/leida pole häbisasi, vaid elu loomulik osa.

Ma kirjutasin sellest ka talvel ühe artikli.
Artikli leiate siit http://www.suhteblogi.ee/kuidas-leida-internetist-kaaslast/

Ehk on see kellelegi abiks ja samuti olen kirjutanud oma blogis ka tööst iseendaga:)
05. juuli 18:23 Kaur kirjutas:
Õnn on see, kui su kõrval on inimene, kellega arutada maaimaasjadest, kellele usaldada oma südame saladusi oma nõrkusi, kellega vaielda, kellega tülitseminegi on nauditav, kellega jagada armastust, selle kõige kaunimas tähenduses, kellega koos naerda, kui vaja siis ka piike murda aga ikka ARMASTUSE nimel. Vaatamata sellele, et oled temaga juba aastaid koos olnud aga ikka igatsed läheduse järele, sest tead kui soe võib olla armastatuga lähedus. Pole oluline milline on väline elu, teadmine, et koos saadakse hakkama, saadakse üle igast vaevast ja murest, SEE ONGI ARMASTUS. KUNI ELU LÕPUNI! Julgust armastada!
06. juuli 15:14 Priit kirjutas:
Juttude, horoskoopide, mõttekeerdkäikude ja muude erinevate nippidega pole tõeline armastus võimalik. Armastus tuleb südamest, kui süda armastab siis armastab. Pole mingeid muid põhjusi, vaid südame valik, armastada.
06. juuli 15:29 Päike kirjutas:
Tunnen neid tasandeid oma partneri juures aga mida teha siis kui olen saanud väga haiget. Panen silmad kinni ja tunnen neil tasanditel tõmmet meie vahel aga kui avan siis meenub kuidas ta mulle haiget tegi ja hing on sees kui lõhki rebitud. Ta pettis mind teise naisega, kui arutasime seda miks nii juhtus ütles ta vajab seiklusi.
06. juuli 16:30 Kaja kirjutas:
No loomulikult, ma ka siiralt usun, et kui tegelen iseendaga, siis teine pool ka ilmub, aga samas ei saa eitada, et ma kurbust ei tunne seoses sellega, et teda pole. Üksi olles siiski ei saa areneda ja tegeleda seoses kahekesi olemisega :)
Üksi olles on ikka minu füüsiline ja minu intellektuaalne ja minu vaimne tasand. Tahaks meie ka mõelda-öelda-tunda :)
06. juuli 20:13 Natalja kirjutas:
Kaja, olen kimbatuses samade mõtetega. Samas aina rohkem hakkan uskuma ja aru saama, et see Õige peab ka õigel ajal meie ellu tulema. Isegi manifitseerimisest ja külgetõmbeseadusest ei piisa. Kui pole aeg, siis pole aeg. Ju me peame veel miskit elult õppima.. või pole teine pool veel valmis Sinu ellu tulemiseks. Jõudu ja kannatust kõikidele otsijatele!
07. juuli 00:57 Linda kirjutas:
Mul on küsimus...
Mis siis, kui üle 10 aasta on olnud kaaslasega "hea". Ja korraga, kui mul on tekkinud huvi näiteks täita oma unistused ja need tõepolest paistavad ka täide minevat, on kaaslane muutunud tõrksaks, mahategevaks ja kõik ei tundu enam sootuks nii "hea"...
07. juuli 10:43 Katycee kirjutas:
Nii tundub mullegi nüüd, kus ma olen avastanud maailma enda sees, et läbi selle muuta maailma, mitte otsides koguaeg midagi väljaspoolt, on hakanud elukaaslane mind pidama usuhulluks ja meil nagu polegi koos enma midagi teha- kuigi olme juba 15 aastat koos olnud, tundub, et ekssisteerib ainult see füüsiline tasand. Aga mina tahaks just seda vaimset poolt, aga see ei lähe kuidagi ühele lainele...areneme justkui üskteiset mööda...
07. juuli 11:27 J.K. kirjutas:
Lugedes kommentaare,näen,et mõnigi soostub siia,et maailm on meie sees,aga sellest hoolimata näeb kaaslases puudusi.Vaimsus olen ju mina ise, seega minul ei tule teisi muuta ja nende vaimsust oodata,vaid OLLA ISE SEE VAIMSUS.See ego on väga salakaval ja teatab,et vaata,mina olen vaimsusest aru saanud,aga tema....Vaimsus ei tunne vajadusi...see vaid ON VAIMNE, ARMASTAV....Ego meis ootab üsna salakavalalt teiste muutust ja lubab,et alles siis võin minagi alles OLLA VAIMNE. See aga ongi õppimise edasilükkamine, ei veel, sest teine pole veel valmis!
07. juuli 11:55 Linda kirjutas:
J.K-le

Taustainfota on ilmselt võimatu teistelt oma küsimusele adekvaatset kommentaari saada. Kui ma justkui olengi juba leppinud kõigi kaaslase ja enese vigadega ja "elad soovides rahulikult oma eesmärke saavutada" (isiklikult ei räägi vaimsest või muust "tasandist" eraldivõetuna), ent kaaslane otsib kõiges vigu edasi isegi arusaamata oma taotluse sihist (natuke nagu "kade koolilaps", oleks vist sobiv kirjeldus), siis mingil hetkel muutub see psühhoosiks, mida on natuke imelik "lihtsalt taluda" ja sellega leppida... ja tekib küsimus, kas alati peab üks pool enda soove siiski maa suruma, et suhtes jätkuks ruumi ja tuuma mõlemale... Keeruline. Samas tean, et vastus tuleb sellele ühel päeval lihtne.
07. juuli 14:31 Katycee kirjutas:
Ma olen Linda sinuga 100% nõus, sest olen sama küna ääres, aga lohutan jah selelga, et küll see vastus mulle tuleb kui on õige aeg...
12. juuli 06:35 Taavi kirjutas:
Lindale, olen olnud samas olukorras, lõpuks see suhe purunes, sest ühel hetkel tuleb valida, kas jääda endale truuks või täita kaaslase psühhoosiks muutuvat kontrollimis vajadust. Kui me hakkame sisemiselt muutuma, mis on ka loomulik, sest inimene ei saa jääda oma arengus toppama. Millegi pärast näeb kaaslane selles ohtu, aga see tõttu, et kontroll kaob ära ja ta ei ole ka valmis kaasa mõtlema. Kahju, et suhetes aetakse segamini teise inimese kontrollimine, armastusega.
Iga suhte purunemine on raske, enne tuleb siiski üritada koos asjadest üle saada. Kui see ei ole võimalik ja asjad võtavad ebanormaalsed mõõtmed, kuna ebainimlikke nõudmisi pole võimalik täita, tuleb lihtsalt otsus teha.
12. juuli 22:42 soonja kirjutas:
Päike,minul sama asi.Ma tahan sinuga skypes vestelda.
13. juuli 15:16 F.F. kirjutas:
Mina tunnen samuti nagu Päike. Hingerahu on kadunud ja igasekund on peas halvad mõtted, et miks peaks ükskord jääma teisekorrata jne.See on löönud kõikuma minu elu alusmüüri ja tulevik on üsna tume ja eakindel.
28. detsember 15:13 Tiina kirjutas:
Oh, kallikesed ma olen kodus. Ja juba viimsed 13, 5 aasatat. Kirjutan selleks, et öelda, et see tõesti on võimalik, olla vaikuses ja täiuslik ja kodus.
Ah, mul on selle kohta nii palju rääkida aga see võtaks terve igaviku.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):