eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Enamus inimestest käsitleb elu ühtemoodi: meil on sarnased unistused ja eesmärgid; nii ka sarnased hirmud ja mured. Eriti põnev on see, et viimase 2500 aastaga ei ole inimeste jaoks väga palju muutunud. Ühiskond on küll kiirelt edasi arenenud, samuti oleme teaduslike ning meditsiiniliste avastuste tipus, kuid inimesed võitlevad igapäevaselt ikkagi samade probleemidega nagu 2500 aastat tagasi: kõik püüavad vabaneda kannatustest ja rahulolematusest, ning kogeda õnne ja meelerahu.
Alljärgnevalt jagan sinuga kolme tööriista, mille kasutamine mind väga palju aidanud on. Kuna need aitasid mind, siis julgen arvata, et need aitavad ka sind.
Tehnika nr 1. Teadlikkuse kasutamine
Kui ma küsin sult, kes sa oled, siis mida sa vastad? Näiteks vastad sa: "Ma olen naine".
Nüüd küsin ma sult, kes vastas, et sa oled naine? Sa võid vastata: "Mina".
Mina küsin vastu: "Kes see sina on?"
Sellele küsimusele sa enam vastata ei saa, sest ükskõik, mida sa vastad, mõtled sa selle välja ning ma saan selle kohta uuesti küsida: "Kes nüüd vastas?". See, kes nüüd vastas, on alati tagapool sinu vastust. Sa suudad teda küll kogeda / teadvustada (jah, ta on olemas), aga sa ei suuda teda defineerida. Mitte ükski inimene ei suuda.
Mõnikord vaatad sa enda ees olevat lille ning unistad. Kui ma küsin sult ootamatult: "Mida sa teed?", võid sa vastata: "Ma vaatan lille". Sel hetkel said sa teadlikuks, et sa vaatad lille. Enne sa vaatasid lille, nüüd oled sa teadlik, et sa vaatad lille. Mis siis, kui ma küsin jälle: "Aga kes lille vaatab?" Sa tead küll, et sa vaatad lille, aga kes see on, kes teab?". Nüüd mõtled sa midagi jälle välja ja ütled näiteks "mina, naine või mina, mees". Taas küsin ma vastu, aga kes selle vastuse välja mõtles?
Teadlikkus tähendab sinu võimet teadvustada: sa tead, et sa mõtled; sa tead, et sa räägid; sa tead, et sa näed. Sa saad kogemuslikult kinnitada, et sa tead, kuid sa ei saa vastata küsimusele: "Kes teab?". See, kes teab, ongi sinu teadlikkus. Ükskõik, mille sa välja pakud, on see mentaalne mõttekonstruktsioon: a) sinu fantaasia (sa mõtled välja midagi) b) mälu (nt lugesid raamatust, et sa oled tegelikult hing vms).
Teadlikkus on kõige olulisem tööriist meelerahu loomisel. Kõik järgnevad tööriistad tuginevad teadlikkusel. Tegelikult tugineb kogu sinu elu teadlikkusel, mistõttu arendades teadlikkust, vabaned sa ühel hetkel kõikidest muredest. Mured ei kao ära, sest need on elu loomulik osa, vaid sinu maailma käsitlemine muutub niivõrd, et sinu seisundid ei ole enam välistest sündmustest sõltuvuses.
Siit hakkab lahti kooruma püsiva meelerahu valem:
Teadlikkuse arendamine + ? + ? = Püsiv Meelerahu
Tehnika nr 2. Aktsepteerimine
Mõnikord arvatakse, et aktsepteerimine tähendab leppimist. Tegelikult ei ole see niimoodi, sest leppimine toimub läbi vägivalla ja allasurumise, aktsepteerimine aga läbi mõistmise ja lahtilaskmise.
Aktsepteerimine jaguneb kaheks: a) eneseaktsepteerimine b) maailma aktsepteerimine. Kuigi tehniliselt on need samad, peaksime alati alustama eneseaktsepteerimisest, sest me ei suuda enne iseenda aktsepteerimist mitte kedagi ega midagi ka välismaailmas aktsepteerida.
Kuna meie teadvuse tavapärane töörežiim on vastupanu ja allasurumine, siis juhul, kui me soovime aktsepteerimist oma ellu integreerida, on vaja alustada teadlikkuse arendamisest: me peame vajalikul hetkel teadlikuks saama sellest, mis toimub, ning alles siis saab aktsepteerimise kaudu lahtilaskmine toimuda. Teadvustamise kaudu me märkame, et on midagi, millest võiks lahti lasta, aktsepteerimise kaudu toimub lahtlaskmine ise.
Niimoodi saame ka püsiva meelerahu valemit edasi arendada:
Teadlikkuse arendamine + Aktsepteerimine + ? = Püsiv Meelerahu
Tehnika 3. Psüühilise energia kasutamine
Teadvustamine valmistab meid ette lahtilaskmiseks.
Aktsepteerimine tähendab lahtilaskmist.
Psüühiline energia võimaldab meil muuta oma kogemuste kvaliteeti.
Kui me lõpetame teadvustamise ja aktsepteerimise kaudu elule vastu võitlemise ning sellele oma psüühilise energia kulutamise, saame selle energia oma elukvaliteedi parandamisse suunata. Psüühiline energia on olemas kõikidel inimestel, kuid tavaliselt suuname selle valesse kohta: me võitleme nähtustega, mis ei ole võidetavad, ja jätame märkamata võimalused, mis paneks meid naeratama.
Psüühiline energia muudab püsiva meelerahu valemi täielikuks:
Teadlikkuse arendamine + Aktsepteerimine + Psüühiline energia = Püsiv Meelerahu
Need kolm tööriista GARANTEERIVAD meile püsiva meelerahu. Ma luban seda.
Siiski on oluline mõista, et mitte ükski nendest tööriistadest ei ole omandatav üleöö. Need kõik on õpitavad oskused, kuid nende omandamiseks on vaja endaga natukene tööd teha.
Esiteks, teadlikkuse arendamiseks on vaja mõista, kuidas meie teadvus tavaliselt töötab, ja kuidas seda võimalik muuta on. Samuti on vaja teha lihtsaid harjutusi, mis meie teadvustamise võimet oluliselt parandavad.
Teiseks, aktsepteerimiseks on vaja oma mõtteid ning emotsioone märkama õppida. Kuni me oleme mõtete ja emotsioonidega samastunud, on väga raske ka midagi oma elus aktsepteerida.
Kolmandaks, psüühilise energia efektiivseks kasutamiseks on vaja kaks esimest punkti liita ning seejärel lisada teostus. Kusjuures teostamine peab aset leidma õiges meeleseisundis, mille tagamiseks on jällegi vaja kasutada kahte esimest punkti.
Nagu sa näed, on need tööriistad omavahel väga tihedalt seotud. Et reaalselt elukvaliteeti parandada, on vaja need kombineerida ja igapäevaselt kasutusse võtta.
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|