Meelerahu »

5 harjutust elurõõmu suurendamiseks
[26. juuli 2011 | Kirjutas: Kaido | 29579 korda loetud | kokku kommentaare: 31]

Mõned nädalad tagasi kirjutasin ma artikli teemal "Kuidas kogeda elurõõmu?". See oli lihtne, kuid natukene provokatiivne lähenemine sellest, kuidas me tavapäraselt otsime rõõmu ning naudingut kaduvatest asjadest.

Samas on naudingujanu meile - inimestele - täiesti normaalne. Jah, me saame selle käigus küll mõnikord haiget, kuid sageli leiame sellest ka joovastust ja tõelisi võite. Kõik on ju tasakaalus. Ei tasugi loota, et kõik inimesed otsustaksid ühel hetkel naudingujanust loobuda ning otsida elurõõmu ihadest ja unistustest vabanemise kaudu.

Positiivse psühholoogia võidukäik
Kui me otsustame elada normaalse inimese elu, peame leidma viise elust rõõmu tunda. Valgustunud budasid, kes oma ihadest ja soovidest kõrgemale on tõusnud, leidub maailmas siiski vähe. Tavaliste inimestena peame rõõmu mingite muude vahendite kaudu otsima. Me võime küll teadvustada, et elurõõm lihtsalt olemisest on olemas, kuid isegi 99,99% nendest inimestest, kes kogu elu sellise seisundi saavutamise nimel tööd teevad, lahkuvad siit ilmast ikkagi klammerdudes ning seeläbi kannatades.

Umbes 15 aastat tagasi toimus psühholoogias väga oluline murrang. Nimelt oli seni inimesi psühholoogia kontekstis uuritud eesmärgiga "põhja vajunud" indiviidid normaalsuse piiresse tagasi tuua. See tähendab, et teadus oli ära kaardistanud, kuidas käitub normaalne inimene, ja psühholoogia otsis sellest lähtuvalt võimalusi neid indiviide aidata, kes olid sellest normaalsuse piirist allapoole vajunud.

Positiive psühholoogia pioneerid - Phil Stone, Ellen Langer ja Tal Ben-Shahar - märkasid aga, et nii nagu mõned inimesed on kukkunud allapoole normaalsust, ja vajavad seega psühholoogiat, on mõned inimesed ka ülevalpool normaalset, saavutades töö juures ning eraelus palju paremaid tulemusi ning elades seeläbi oluliselt paremat elu. Neid hakkas üha enam huvitama, mida teevad need "erilised" inimesed teisiti, et nad normaalsuse piiridest välja on rebinud ja naudivad niimoodi paremat elukvaliteeti. Sellisel viisil sai alguse uus psühholoogia suund, mis ristiti kiiresti "positiivseks psühholoogiaks" ja mille nime all on viimase 15 aasta jooksul läbi viidud tuhandeid teaduslikke uuringuid selle kohta, kuidas positiivsus ja elurõõm aitavad paremaid tulemusi saavutada.

Positiivne psühholoogia oli teaduses umbes sama murranguline nagu Koperniku avastus selle kohta, et Maa tiirleb ümber Päikese, mitte vastupidi. Samamoodi arvati mitusada aastat, et õnn pöörleb edu ümber: mine heasse kooli, saa hea töökoht, tee karjääri, saa rikkaks ... ja siis tuleb õnn. Positiivne psühholoogia on selle väite aga oma uuringute kaudu ümber lükanud, öeldes hoopis: ole elurõõmus, positiivne ja õnnelik, ning seeläbi suurendad sa oma suutlikkust kuni 30%, mille tagajärjel saavutada sa ka edu nii töö juures kui eraelus. Proovimist väärt, kas pole?

Positiivsus on iga inimese enda kätes
Teine väga oluline avastus tehti üheksakümnendate aastate alguses veel. Sedapuhku mitte psühholoogide, vaid ajuteadlaste poolt, kes avastasid, et inimese neuronstruktuur (aju) suudab end ümber programmeerida elu lõpuni, mitte aga ainult kahekümnenda eluaastani, nagu seni oli arvatud.

Kui need kaks avastust - normaalsest kõrgemal leidub teatud hulk väga elurõõmsad inimesi, kes saavutavad palju rohkem, ja aju suutlikkus end vanusest sõltumatult ümber programmeerida - kokku panna, jõuame väga huvitavate faktideni:

Fakt 1. Sõltumata, missuguseks inimeseks sa end seni oled pidanud, on sinu enda käes võime seda muuta.

Fakt 2. Muutes end positiivsemaks ja elurõõmsamaks inimeseks, saavutad sa nii töö juures kui ka eraelus palju paremaid tulemusi. Sa oled õnnelikum, sul on paremad suhted ning sa tunned elust rohkem rõõmu.

Kuidas elurõõmu suurendada?
Eelnevaid väiteid arvesse võttes kerkib nii otseses kui kaudses tähenduses miljoni euro küsimus: "Kuidas suurendada elurõõmu, et seeläbi paremat eraelu elada ning paremaid tulemusi töö juures nautida?"

Alljärgnevalt jagan sinuga 5 väga lihtsat tehnikat, mis aitavad sul positiivsem olla ning seeläbi oma aju ümber programmeerida ning perspektiivis paremat elu nautida.

Elurõõmu harjutus 1: Mõtle millegi positiivse peale
Hoia oma mõtted millelgi positiivsel, mis on sinu elus tulemas. Näiteks plaanid sa minna kahe nädala pärast reisile või juba sel reedel ägedale sünnipäevale. Mõtle nende ürituste peale. Uuringud näitasid, et inimesed, kes mõtlevad pelgalt oma lemmikfilmi peale, suurendasid õnnehormooni endorfiini tootmist kehas 27% - nad olid sel hetkel 27% õnnelikumad kui muidu.

Elurõõmu harjutus 2: Tee midagi head
Teadlik ning egovaba heategu tõstab meie enesetunnet väga palju. Üks uuring, milles osales enam kui 2000 inimest, näitas, et inimesed, kes otsustasid iga päev kolmel korral kellelegi midagi ilusat öelda või teha, tundsid end järgnevatel nädalatel oluliselt positiivsemana kui varem.

Elurõõmu harjutus 3: Mediteeri
Teadlased on avastanud, et munkadel ja joogidel, kes on mediteerinud aastakümneid, on aju otsmikusagar, mis on inimese kõige olulisem "õnnekeskus", palju suuremaks arenenud kui tavalistel inimestel. Siiski ei ole vaja positiivse meeleseisundi loomiseks mediteerida 10 aastat. Uuringud näitavad, et piisab täiesti 5-15 minutist päevas, et meie stressitase langeks ja me tunneksime end positiivsema ja empaatilisemana.

Elurõõmu harjutus 4. Tee natuke füüsilist
See on ammuteada fakt, et füüsiline treening toodab meie kehas õnnehormooni endorfiini, mis tekitab meis hea tunde ning muudab meid positiivsemaks. Lisaks sellele näitavad aga viimaste aastate uuringud, et regulaarne treening vähendab oluliselt ohtu peale treeningute lõpetamist depressiooni tagasi vajuda. Ühes uuringus kasutati depressiooni vastu võitlemiseks nii medikamente kui treeningut, kusjuures medikamente tarbivatest inimestest vajus 6 kuu möödudes depressiooni tagasi 38%, kuid treenivatest inimestest ainult 9%.

Elurõõmu harjutus 5. Luba endale ilusaid kogemusi
Kui sulle meeldib šopata, siis sa tead, kui hea tunde see tekitab. Siiski on tavapärasest ostlemisest saadav nauding väga lühiajaline. Oluliselt tõstab aga meie õnnetaset raha kulutamine mitte asjade peale, vaid põnevate kogemuste peale. Ühes 150 inimest kaasavas uuringus ilmnes, et inimesed, kes otsustasid raha kulutada seikluste, kontsertide jms peale, kogesid teatud perioodil oluliselt rohkem elurõõmu kui need, kes kulutasid sama raha näiteks riiete või elektroonika peale.

Valik on sinu, kas sa neid harjutusi kasutad või mitte. Positiivne psühholoogia näitab, et elurõõm "võidab" stressi ja depressiooni. Kumma meeskonna sina valid?

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Lähenevad koolitused

Laupäev 27.08 Elurõõmu saladused 

Pühapäev 28.08 Kuidas alustada elustiiliäri? 

 

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
26. juuli 18:18 Tarmo kirjutas:
Aitäh!
26. juuli 18:40 Lüüne kirjutas:
Suur tänu!!:)
26. juuli 18:52 Livia kirjutas:
Aitäh,Kaido!
26. juuli 19:01 Mairi kirjutas:
Tänud!Soovin elurõõmu kõigile meie ümber!
26. juuli 19:14 Katrin kirjutas:
Aitäh! Nüüd siis on teada, miks ma valdavalt nii häbitult heatujuline olen :)
26. juuli 20:08 LEA kirjutas:
Tänan.Väga õpetlik.
26. juuli 20:09 Lehte kirjutas:
AItäh, tarkade soovituste eest!
26. juuli 21:09 Martin kirjutas:
Isegi esimesest 4-st harjutusest juba piisab(kui neid täita), et tunda täielikku elurõõmu. Olen täna 2,3,4 harjutust juba teinud ja 1 harjutuse tegin praegu (teadlikult mõtlesin millegile väga heale ja tõesti enesetunne läks paremaks.) Nii, et neljast on piisav, et tunda end suurepäraselt. Viies on siis nagu veel lisa boonus:)

Püüan edaspidigi igapäev (teadlikult) neid harjutusi enda päevakavas hoida, et suurendada oma elurõõmu:)

Tänud!
26. juuli 21:33 Ardon kirjutas:
Tänan Kaido!
26. juuli 22:18 eve liivamägi kirjutas:
Just see,mida mul hetkel vaja ja alati ei tule meelde neid õpetusi kasutada.Aga kohe tegelen sellega :) Tänud ja kaunist suve :)
26. juuli 23:21 Sirje kirjutas:
Nagu õlekõrreke tänases päevas!Olen olnud viimasel ajal lausa murdumise piiril...Tean ju ometi kõike seda isegi,kuidas hoida meeli ja kujundada suhtumisi ning ometi lasen muredel aeg-ajalt enda elurõõmu kustutada... VÄGA TÄNAN,KAIDO!Las kõik see,mida enda läbi teistele kiirgad ja kingid,tuua Sinu ellu õnnestumisi ja elurõõmu...!Hoidku see rõõm meid kõiki!
27. juuli 07:31 Anu kirjutas:
Mind on alati inspireerinud teema, normaalne inimene või ebanormaalne inimene, mis vahe neil on ja kus on täpselt need piirid. Klassikaline psühholoogia on nii noor teadus, natuke üle saja aasta vana, inimesed on elanud aasta tuhandeid. Psühholoogia ehk hingeteadus algab samuti sõnadega "Tunne iseennast", see on kõige alus. Pole vist eriti midgi uut selles, milles juba Sokrates püüdis selguse jõuda. Vahel parim elurõõmu retsept on selles, et jätta korraks kõrvale need akadeemilised targutamised ja ühiskonna ettekirjutamised. Nautida enda olemisi, tegemisi, loobuda igasugusest võimatutest ambitsioonidest ja võid ennastki üllatada, kuidas asjad hakkavad laabuma endale soovitud suunas. Kahjuks elus on nii, et lihtsad asjad aetakse keeruliseks ja keerulisi asju võetakse kergelt. Õppida ja harjutamist on palju, kuid siiski on lihtsam harjutada, kui tead selgemalt, kas just see harjutus on ikka see, mida hetkel vaja.
Elurõõmu kõiges ja kõigile!
27. juuli 10:27 Anneli kirjutas:
Aitähh:)
27. juuli 10:37 Piret Riis kirjutas:
Tänan, Kaido, artikli eest,just õigel ajal olingi veits liimist lahti, kuna ei suutnud ühele inimesele selgeks teha, et ta on täiesti terve inimene. Kes on normaalne inimene? Ilmselt kõige tavalisemad inimesed. Kaua aega pidasin ennast teistsuguseks-mitte normaalseks, sest ei mõtelnud sageli nii nagu enamus, julgesin ja julgen öelda oma arvamust ka vaielda jne.Seetõttu tundin ennast ebatervena.Nüüdseks olen saanud aru, et ma olen käitunud väga õigesti ja liigitan end terveks inimeseks.Arvan, et normaalsed inimesed on need,kes asetsevad kahe äärmuse vahel.Ma olen saanud selguse selles, kes ma olen. Just normaalsed inimesed moodustavad enamiku meie plaaneedi elanikust.Olen lugenu,et 20%elanikonnast tuleb erakordselt hästi toime.Ebatervetel inimestel on ju ähmane arusaam, kus lõpeb oma isiksus ja algab teise inimese oma.Keskmised aga suudavad seda segadust vältida. Aga arvan, et keskpärane inimene pole veel kõik, ta on alati valvel,(kui sul on keskpärane tervis, siis sa muretsed ju pidevalt).Samas terve inimene elab ja laseb asjadel minna oma teed ja naudib elatut. Kõik need sinu soovitused jooksevad aga mööda külgi alla nedel inimestel, kes ei julge ega oskagi olla terved, sest nad kardavad olla ebanormaalsed.Aitäh veelkord.Piret
27. juuli 14:38 Ene kirjutas:
Tänud,Sulle Kaido! Eriliselt hästi mõjusid kohe praegu Harjutus.1 ja harjutus.5, see osa ,mis puudutab naudingute saamist ostes seiklusi ja kultuurist osa saamist.Harjutustega 2,3 ja 4 tegelen hiljem , muidu saab korraga liiga palju.
27. juuli 15:20 Helju Koolmeister kirjutas:
Elurõõm on minu arvates kaasasündinud omadus, seda eriti õppida ei saa. Võib olla positiivsem, aga see ka kõik...
27. juuli 15:26 SVEN kirjutas:
Ebanormaalne on see, kes arvab, et ta väga normaalne. Tal pole ühtki viga ja tal on mingi eriline õigus alati teistele inimestele moraali lugeda, hinnanguid ja silte külge kleepida. Normaalne on see, kes saab aru, et tal on veel palju õppida ja areneda, sest mingi asja teada saamine, pole veel kokku TEADMINE. Kes julgeb vigu teha ja eksida, kes ei nooguta kõigele heaks kiitvalt, sest tahab ise asjades selgusele jõuda. Ma arvan, et see on elutervelt normaalne. Normaalne on kindlasti see, kes julgeb olla see kes ta tegelikult on, ma ei pea silmas neid, kes ühiskonna vooluga kaasa lohisevad, naeratavad võtsilt ja üritavad lihtsalt paid ja kenad olla.
27. juuli 15:49 Marit kirjutas:
Heljuga täitsa päri, elurõõm on tõesti see, mida eriti ei saa õppida, viisakas naeratus ei ole elurõõm. Küll aga elurõõm võib nakkav olla aga siis kui elurõõm on inimese põhiloomuses juba olemas, mis vajas äratamist. Inimesed on erinevad, kahjuks kardetakse erinevusi ja erinevaid arvamusi, kõik peab olema kuidagi ühenäoline ja inimesed ei julge olla nemad ise. Õigemini paljud ei saa arugi, mis tähendab olla nemad ise, kõik onju ettemämmutatud.
27. juuli 16:21 Liis kirjutas:
Rõõmsat suve!
27. juuli 22:18 Maire kirjutas:
Täitsa õige! Huvitav, et alateadlikult olen nii just käitunud.
27. juuli 23:00 Karin kirjutas:
Tänan,hea õpetuse eest, kuigi oleme sellest teadlikud, ei tule alati meelde, kuidas õnnelik olla. Selleks on vaja kedagi, kes meelde tuletaks. Suur tänu!
28. juuli 08:55 Marek kirjutas:
Samas on naudingujanu meile - inimestele - täiesti normaalne. Jah, me saame selle käigus küll mõnikord haiget, kuid sageli leiame sellest ka joovastust ja tõelisi võite. Kõik on ju tasakaalus. Ei tasugi loota, et kõik inimesed otsustaksid ühel hetkel naudingujanust loobuda ning otsida elurõõmu ihadest ja unistustest vabanemise kaudu.
...artikli autor on tabanud õiget asja, küll aga vastandliku aru saamaga.Just mõttetutest ihadest ja unistustest vabanemise kaudu, jõuab inimene lõpuks rõõmuni. See ei tähenda, et tuleb loobuda elust, vastupidi, kuid inimene ei klammerdu millegi ega kellegi külge. Ta ei nõua, vaid võtab, mida elu annab.
28. juuli 10:07 Bianca kirjutas:
Normaalsed maailma ei muuda :). Ma eelistaks ikka olla väljaspool piire ja norme (muidugi ennast, maailma ja teisi kahjustamata).
28. juuli 11:24 Eve kirjutas:
Aitäh!

See on hea kasvamiseks:)
28. juuli 11:55 merle kirjutas:
Tänud Kaido!!! Ilusa päikselise suve jätku.
28. juuli 19:52 Natalja Portunova kirjutas:
Aitähh! :)
28. juuli 20:18 Eda Justsenkov kirjutas:
Ma tean tean ,see toimib.Köike paremat sulle.
28. juuli 21:58 Maie kirjutas:
Aitäh Kaido!Nüüd saan aru miks rasketest aegadest positiivsena välja tulin:)Kõik need tegevused tulid järkjärgult mu ellu koos enese arenguga.Siin olen selleks,et ikka midagi juurde õppida ja ka korrata asju,mis iseeneslikuks muutunud.Nõustun Sveniga,et tuleb julgeda olla nagu oled ja mitte painutada end kogu aeg teiste raamide järele.See on hea tunne,kui teised viimaks loobuvad su tegemisi ja välimust kritiseerimast,sest teavad,et nagunii oled parandamatu:)Siis tunned,et oled ise,nii nagu tahad ja oskad.
29. juuli 13:57 Egon kirjutas:
Asi on pool tõde
31. juuli 20:53 Maret kirjutas:
Aitäh Kaido! su kirjad mõjuvad valguskiirtena. Olen välja tulnud lootusetuna tunduvast olukorrast, Tänan soovituste eest harjutuste osas. Need on tegelikult ebateadlikult mu elu sisu. Loodan parimat.
01. veebruar 09:23 Kaire kirjutas:
Aitäh Kaido!
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):