eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Ükskõik, mis sinu elus praegu toimub, on sul võimalus küsida: "Kas ma tahan, et järgmised 30 aastat oleksid samasugused nagu eelmised 10?". Kui sa vastad, et jah, tahan, siis kuulud sa umbes 10% inimeste sekka, keda võib õnnelikuks pidada. Kui sa vastad, et ei, ei taha, siis küsin ma sult vastu: "Mida sa siis ootad?".
Küsimus "Mida sa siis ootad?" võib kõlada klišeena, aga selles artiklis sooviksin ma seda kasutada praktilise tööriistana. Seepärast ei pannud ma küsimuse lõppu etteheitvalt ka hüüumärki, vaid lihtsalt ühe rahuliku küsimärgi. Ma palun, et sa küsiksid endalt päriselt ka, mida sa ootad? Mitte etteheitvalt, vaid sõbralikult ning praktiliselt - kui sa ei rahul, mis sinu elus praegu toimub, siis mida sa ootad? Pakun sulle mõned valikuvariandid ka välja ...
Sa ootad imet, et sa ei peaks mitte midagi tegema
Paljud inimesed satuvad enesearengu teele läbi erinevate innustavate raamatute. Näiteks näevad nad Saladuse filmi või loevad mõnd inspireerivat raamatut, mille tagajärjel tekib neil arusaamine, kuidas maailm töötab.
Imesid ei ole selle otseses tähenduses olemas. Jah, mõtlemisel on mõju meie tulemustele, mida kinnitavad nii teadlased kui ka pühakud, aga see mõtlemine peab käima koos tegutsemisega. Imed sünnivad läbi selle, kuidas sa oma intellektuaalsed ja füüsilised võimed ühendad. Sa suunad oma psüühilise energia millelegi, mida sa tõeliselt fännad, mille tagajärjel võivad kõrvaltvaatajate jaoks sinuga imed juhtuda. Inimesed imestavad, kuidas sa nii palju ikka jõuad ning kuidas sa julged seda kõike ette võtta? Selle peale võid sa lihtsalt õlgu kehitada ja vastata, et sa lihtsalt teed seda, mis sulle teha meeldib.
Ära oota imet. See, et sa siia ilma juba sündisid, on suur ime. Nüüd pead sa ise endaga hakkama saama.
Sa ootad abi, et keegi teine ebamugavad asjad ära teeks
Umbes kaks aastat peale seda, kui me imelise külgetõmbeseaduse avastame, kuid mitte midagi ette võtmata selle suureks valeks tituleerime, hakkame lootma teiste inimeste peale. "Võib-olla kohtan ma kedagi, kellega koos midagi ära teha ...", võivad meie mõtted olla.
Me mõtleme nii, sest me ei taha võtta riske. Me tahaksime, et keegi teine meie eest ebamugavad asjad ära teeks. Kurb tõsiasi on aga see, et mitte keegi ei tule neid asju meie eest ära tegema. Kui me ise oma maja korda ei tee, ei tee seda ka mitte keegi teine.
Kui sa üldse mingisugusegi rutiini oma ellu lood, siis olgu selleks rutiin end kogu aeg mugavustsoonist välja suruda. Pane end kogu aeg uutesse ning ebamugavatesse olukordadesse, sest selle kaudu arendad sa oma loovust ning inspiratsiooni, mis sulle omakorda uusi ideid ja julgustust annavad.
Võimed + kirg = ÕNN
Mihaly Csikszentmihalyi uuris inimeste õnne 25 aastat. Ta avastas vastupidiselt üldisele arvamusele, mille kohaselt inimesed peaksid olema õnnelikud siis, kui nad saavad kõik oma tahtmised, et inimesed on tegelikult õnnelikud siis, kui nad saavad tegelda sellega, mida nad teha armastavad. Kulgemine ehk vooseisund saab alguse meie loomuomaste võimete ning mingi valdkonna vastu oleva kire kombineerimisel.
Kas sa usud seda või mitte, aga sinus on teatud tüüpi potentsiaal. Kui sa hetkel tunned, et sa ei taha tööle minna, siis järelikult sa teed valet tööd. Punkt.
Kire kaasamine töösse ei tähenda alati oma äri alustamist, vaid ka olemasoleva töökoha piires inspiratsiooni leidmist. Et see saaks aga juhtuda, on vajalik hakata endalt küsima "Mida ma hetkel tunnen?" ja "Kuidas ma saaksin end igapäevaselt paremini tunda?". Vastused nendele küsimustele võivad suunata sind avastusteni, kuidas olemasolev töö meeldivamaks muuta või siis soovi korral uusi väljakutseid otsima hakata.
Elustiiliäri
Möödunud laupäeval viisin läbi esimese koolituse "Kuidas alustada elustiiliäri?". See ei olnud koolitus ettevõtjatele. See oli koolitus inimestele, kes tahavad elust ja eelkõige oma tööst rõõmu tunda. Minu jaoks oli äärmiselt positiivne näha, kuidas inimesed usuvad iseendasse ning oma tegemistesse ja nad tahavad maailma jälge jätta.
Koolitusel osalesid nii inimesed, kes on juba väikeettevõtjad, kuid ka need, kes alles plaanivad midagi tegema hakata. Nad on aru saanud, et see, mida nad hetkel teevad, ei muuda neid 30 aasta perspektiivis õnnelikuks. Miks seda siis teha?
Apple'i legendaarne juht Steve Jobs on öelnud, et kõik inimesed peaksid järgima oma kirge. Ta ütles, et arvestades meie lühikest elu peaks iga inimene igal hommikul endalt küsima, kas need tegevused, mida ma täna tegema hakkan, teevad teda õnnelikuks? Ja juhul, kui ta juba mitmendat päeva järjest vastab "Ei tee", on viimane aeg midagi muuta. Meil lihtsalt ei ole mõtet oma elu niisama ära raisata.
Ma nõustun Jobs'iga täielikult. Igale inimesele on antud tema elu ning ta vastutab selle eest täielikult. Samuti vastutab ta selle eest, kas ta tunneb oma elust rõõmu või mitte.
See on sinu elu, kus kehtivad sinu reeglid. Teadvusta igal hommikul, et elu ei ole igavene ning iga päev, mille sa ära kulutad millelegi, mis teeb sind õnnetuks, on kaotatud igaveseks. Sa ei saa seda mitte kunagi enam tagasi. Mitte keegi ei sunni sind tegema asju, mida sa teha ei taha. See on sinu enda vaba valik. Tea, et sa oled väga võimekas ning suudad imelisi asju korda saata. Sa lihtsalt ei ole andnud endale võimalust.
Miks? Miks sa ei anna endale võimalust? Miks sa lubad oma mõtetel ja hirmudel suruda sind elama elu, mida sa ei armasta? Sa ei pea kellelegi vastust andma, kuid küsi endalt, miks sa seda teed? Mida sa ootad, et peaks juhtuma? Imesid ei juhtu. Ka ei tule kuskilt ootamatult inimesed, kes sinu eest ebamugavad valikud ja otsused ära teeks. Mida sa siis tegelikult ootad?
See on sinu elu ja siin kehtivad sinu reeglid. Kuigi ma räägin ka väga palju rahust ning sisemise vaikuse kultiveerimisest, ei soovita ma kellelegi muutuda köögiviljaks. Olgu selleks meditatsioon, teadlikkuse arendamine või misiganes muud praktikad - nende kõikide eesmärk on alati üks: anda oma elule sügavam tähendus.
See võib olla suhe, samuti sinu töö - mõtle läbi, mis tähenduse sa sellele annad. Kui sa ei naudi oma suhet või tööd praegu, siis võib-olla leiad sa selles mõne uue aspekti, mille kaudu saad suuremaid muutusi tegemata ikkagi õnnelik olla. Ükskõik, mida sa teed, ära tee seda meelerahu arvelt. Meelerahu on alati number üks. Armasta oma kaaslast või jumalda oma tööd, aga tee seda rahulikult ning voo seisundis. Ma ei väsi kordamast: See on Sinu elu, kus kehtivad Sinu reeglid. Elu on väga lühike. Tegutse rahulikult. Ole õnnelik. Täida oma unistused.
Vaata ka esimesel Elustiiliäri koolitusel osalenud inimeste mõtteid. Ehk leiad eneses inspiratsiooni osaleda järgmisel (www.sisekosmos.ee/elustiiliari)
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|