eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Esmasel vaatlusel võivad need sõnad tähendada sama - pole ju vahet, kas me reageerime või vastame. Aga kui sellesse natukene süveneda, siis näeme nende kahe vahel väga suurt erinevust.
Millal me reageerime?
Kõik inimesed on 24h ööpäevas "sissetuleva" informatsiooni meelevallas. Me võtame vastu informatsiooni kuue kanali kaudu:
1) Me näeme
2) Me kuuleme
3) Me maitseme
4) Me haistame
5) Me katsume
6) Me mõtleme
Need on kuus kanalit, mis moodustavad kogu meie maailma. Ning põhjus, miks ma ütlen, et me oleme nende kanalite meelevallas 24 tundi ööpäevas, mitte vaid ärkveloleku ajal, seisneb meie reaktsioonides unenägudele. Kas sa oled kunagi hommikul üles ärganud ning mäletanud õudusunenägu nii elavalt, et hirm tuleb peale? Või hoopiski veetsid unes oma unistuste kaaslasega töö juurest imelise nädalavahetuse ning nüüd tööle minnes ei oska kuidagi oma silmi peita. See on mentaalsus, mis sellised tunded tekitab - me usume seda, mis meie peas toimub.
Sama toimub ka ärkvel olles, kui meenutused minevikust või plaanid tulevikust pähe tulevad. Me usume ka neid. Tegelikult ei ole neid nähtuseid olemas, aga nendel on meie igapäevasele elule väga suur mõju.
Üldjuhul reageerime nendest kuuest kanalist vastuvõetavale informatsioonile automaatselt ning harjumuspäraselt.
Näeme midagi => Reaktsioon
Kuuleme midagi => Reaktsioon
Mõtleme midagi => Reaktsioon
Sellisel juhul oleme robotid. Meie elus puudub teadlikkus. Ning selle tagajärjeks on probleemid.
Ehk oled sa mõnikord teinud midagi automaatselt hetkeolukorrale reageerides ning hiljem seda siis kahetsenud? Ma usun, et oled. Ka mina olen, ja kõik ülejäänud 6 miljardit inimest on. Me käitume nii, sest me lihtsalt ei ole end harjutanud teistmoodi käituma.
Millal me vastame?
Väljastpoolt vastuvõetavale infole hakkame vastama siis, kui lisame sellesse ahelasse sisemise tarkuse. Me loome natukene ruumi välise stiimuli ning reaktsiooni vahele, muutes niimoodi reaktsiooni teadvustatud vastuseks. Sellises olukorras oleme meie need, kes otsustavad, missugune on vastus, mitte ei lase teadvusel sellele omasel harjumuspärasel viisil reageerida.
Kui me oleme reageerimise režiimil, siis filtreerime kogu maailma läbi oma uskumuste - me filtreerime välja kõik muud värvid, jättes alles ainult selle värvi, mis "värvi" isiksus me ise oleme.
Kui me oleme vastamise režiimil, oleme avatud kõikidele maailma värvidele ning iga kord, kui on aeg vastamiseks, vaatame nendele värvidele neutraalselt otsa, kõrvutame neid iseenda värviga ning alles siis langetame otsuse, kuidas käituda ... kuidas olukorrale vastata.
Seda võib nimetada ka mediteerija eluviisiks. Meditatsioon aitab meil teadvuse harjumuspärasusest väljuda. Meditatsioon õpetab meid märkama, millal on aeg vastata, mitte reageerida.
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|