Meelerahu »

Meditatsioon tähendab lahti laskmist
[18. jaanuar 2011 | Kirjutas: Kaido | 18407 korda loetud | kokku kommentaare: 10]

Kui sa oled Sisekosmost varem lugenud, oled sa kindlasti märganud, et ma räägin meditatsioonist päris palju. Jah, ma teen seda seetõttu, et meditatsioon on olnud minu peamine "tööriist" enese arendamisel ning see on mind tohutult palju aidanud.

Kuna meditatsioon kui termin kannab teatud müstilist ning ka vastuolulist tähendust, siis mõtlesingi natuke lahti kirjutada, mida meditatsioonist üldse oodata ning mida mitte.

Meditatsiooniliike on väga palju
Ma lugesin mõni aeg tagasi ühest artiklist, et erinevaid meditatsiooniliike on isegi kuni 200. Kuna neid on nii palju, siis olekski palju oodata, et inimene, kes meditatsioonist huvitatud on, võiks kiiresti selle kohta asjakohast infot leida.

Kõige levinum arusaamine on meditatsioonist kui lihtsalt lõdvestumisest. Tegelikult ei olegi sellisel lähenemisel ka midagi viga, sest arvestades meie igapäevaelu rütmi ning survet, siis iga inimene võiks korra päevas aja maha võtta ning lasta näiteks 15 minutit nii füüsilisel kehal kui ka vaimul puhata. Ka seda võib nimetada meditatsiooniks.

Meditatsioon kui töö oma teadvusega
Kõik inimesed kannavad hoolt oma füüsilise keha eest - me toidame seda, me peseme seda ning tublimad annavad sellele isegi vahepeal füüsilist koormust. Kas meie keha aga saaks eksisteerida ilma teadvuseta? Kes juhib seda keha - kas keha ise või sinu teadvus?

Kapten laevas (keha - meele kompleksis) on kahtlemata teadvus. See ju annab korraldusi kehale, mida teha ning mida mitte. Kui see aga nii on, siis kerkib üles küsimus, miks me ei taha kapteni eest hoolt kanda? Miks me kanname hoolt ainult laevakere eest, kui tegelikult määrab suuna kapten?

Kõige lihtsamini öelduna on meditatsioon töö oma teadvusega, oma mõistusega. Kui sa ei ole kunagi mediteerinud, siis töötab sinu teadvus nii, nagu see tahab, mitte aga nii, nagu sina seda tahaksid. Kui sa seda ei usu, siis proovi näiteks hoida 1 minuti jooksul oma tähelepanu sinu ees oleval pliiatsil. Sa avastad, et see ei õnnestu sul pikemalt kui 5 sekundit, sest mõtted, pildid ning unistused viivad su tähelepanu kohe minema. Seega ei juhi sina oma teadvust, vaid teadvus juhib sind.

Meditatsioon tähendab kõigest lahti laskmist
Vaata nüüd veelkord enda ees olevat pliiatsit. Kui see õnnestub sul 10 sekundiks ja sa oled selle aja jooksul pliiatsile täiesti keskendunud, siis võid sa märgata, kuidas selle 10 sekundi jooksul kõik ülejäänud asjad sinu elus tähenduse kaotavad. Kuna kogu sinu teadvus tegeleb selle aja jooksul pliiatsiga, siis ei ole sellel ruumi tegelda millegi muuga - sinu teadvus on kõigest muust lahti lasknud.

Meditatsiooni üks eesmärkidest ongi õpetada meie teadvust igasugustest väärmõtetest, põhjendamatutest hirmudest, negatiivsetest stsenaariumitest jms lahti laskma. Kuna me ei ole õppinud oma teadvust juhtima, siis ei oska see loomulikul viisil kõigest sellest lahti lasta. Sa oled kindlasti märganud, et kohe, kui mingi mõte tuleb, usud sa seda. Hullemgi veel - sa mitte ei usu seda, vaid sa oledki see mõte. Sa ei teadvusta endale sel hetkel, et sinul ON mõte, vaid sa oledki mõte. Alles natukene aega hiljem ärkad sellest mõttest üles ning avastad, et sa olid "unistanud" eelnevad 5 minutit.

Meditatsioon paneb teadvuse tööle meie reeglite järgi. Meditatsioon õpetab meid lahti laskma ning vabanema kõigest ebavajalikust, mida me oma peakeses kanname ning mis meile igapäevaselt probleeme tekitavad. Et seda paremini mõista, siis jälgi uuesti pliiatsit 30 sekundi jooksul ning küsi endalt, kuhu kadusid selle aja jooksul kõik sinu probleemid? Jah, nad kadusid seetõttu, et sa lihtsalt ei mõelnud nende peale hetkel ... sa lasid nendest lahti.

PS. Ma koostasin hiljuti tasuta meditatsioonikursuse algajatele. See on 7 osaline ning alustab päris algusest, kuidas meie probleemid alguse saavad, ning lõppeb sellega, kuidas igapäevase 15-minutilise meditatsiooniga oma probleemidest vabaneda. Kui sa soovid leida oma elus püsiva meelerahu, siis soovitan seda sulle kindlasti. Liituda saad sellega www.sisekosmos.ee esilehel üleval paremal nurgas. Ning jah, see on täiesti TASUTA.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
18. jaanuar 07:18 Toomas kirjutas:
Olen juba aastaid enesetunnetusega tegelenud, olen proovinud erinevaid tehnikaid ja abivahendeid,et leida vaikus ja rahu enese sees. Ehk on kummaline aga meditatsioon tundus mulle ja kõik erinevad abivahendid, ikka ei sobi mulle. Mõtlesin, et no nii, ei saagi oma vaimsusega ühendust aga aastatega olen arusaanud, et enese sees on võimalik leida vaikus ka rahvarohkes kohas, mere ääres, looduses. Ka päikese tõusu vaatamine, hetk endaga, kaugusesse vaatamine, hea raamatu lugemine, muusika kuulamine, huumor ja naer heas seltskonnas, see kõik on meditsatsioon. Me laseme sel hetkel kõik endas lahti, märkame oma sisetunnetust ja leiame ümbritsevaga kooskõla. Peale seda on hea ja kerge olla. Nüüd saan aru, et ei pea klassikalist meditsiooni kasutama, kui see ei sobi. Loomulikud ja vabad hetked on parim meditatsioon ja neid võin leida paljudest hetkedest. rnParimat kõigile, olge need kes tahate olla!rn
18. jaanuar 10:00 Õppija kirjutas:
Igasugune enda sundimine blokeerib, igale oma. Igasugune ajaline määratlus on piirang, hea, kui alustuseks, ütled endale. Võtan enda jaoks aega, nii palju, kui, vaja ja millal vaja, ajal ei ole mingit tähtsust. Terve elu me õpime, hea kui lõpuks märkame, et õpime. Vaimsel teekonnal ei kehti, ühiskonna poolt ettemääratud toimis viisid. Igaljuhul on alati sinuga kõik korras. Tähtis on ära tabada enda ettevalmistus, mitte see, mida keegi sulle vaimsuset seletab. Harjutamine teeb Meistriks.
18. jaanuar 12:40 Erkki kirjutas:
Mina olen arusaanud, et mingeid probleeme, kui selliseid pole olemas. On ainult ebaselgus ja teadmatus ja seetõttu märgistame ning sildistame kõikke ja kõikki enda ümber. Ööpimedus on jube, kohutav, ohtlik, sest me ei näe, mis seal pimeduses on. Isegi, kui kardad, mine sinna pimeduse sisse, siis saad teada. Kõiges mine lõpuni, nn negatiivsetes emotsioonides, ainult nii saad teada ja siis suudad ka vabastada. Ainult meie ise saame ennast aidata, kes tahtis, sai aru.
19. jaanuar 14:00 Kaido Pajumaa kirjutas:
@ToomasrnrnJah, olen sinuga 100% nõus. Meditatsiooniks saab nimetada igasugust tegevust, mida teeme teadlikult. rnrnSiiski. Nii nagu füüsilist liikumist nõudvad tegevused on paljude inimeste jaoks ebamugavad, kuigi teame, et need on vajalikud hea tervise säilimiseks, on seda ka mentaalsed harjutused. Kuid seda ainult seetõttu, et meie harjumused on vastavad. Nii nagu oleme harjunud teatud viisil sööma ja teatud viisil liikuma, oleme harjunud ka teatud viisil mõtlema (kartma, hinnanguid andma). Ja seda täiesti automaatselt, millest saavad meie mured alguse.rnrnEt muuta oma füüsilist vormi, on vaja muuta enda toitumise ja liikumise harjumusi. Et muuta enda vaimset vormi ning vabaneda 90% muredest, on vaja muuta enda mõtlemise harjumusi. Ja niisamuti, nagu füüsiliselt vormist ära olles on raske vormi saada ilma spetsiaalse panuseta toitumisse ning liikumisse, on see raske ka ilma spetsiaalse panuseta distsiplineeritud \"istumisse\", sest igapäevaste tegevuste ajal kasutatud kontsntratsioon ei ole lihtsalt piisav mentaalsete harjumuste muutmsieks. Jah, see on idees võimalik, kuid meistrite tagasiside sadade aastate vältel on näidanud, et selle efektiivsus on äärmiselt madal.
19. jaanuar 23:10 Henry Kalle kirjutas:
olev mõtisklus-sõnastus on lähtunud aja kogemusest ja väljendab enda kogemus mõtet.rnmeditatsioon.rnmõte meditatsioonist on õige kuid mina vaatlen alati sõna millesse sukeldun sest sõnast saab mõistmine tegevus.rneesti mõttes avaldub sõna mõtlus - mõtelus - mõtisklus.rnsõnana med-i-tat-sioon viitab kolmele ühend mõttele ja ühele lisandile meelsus mõtte laadses avaldumises.rnmed on sõnast medium.rni väljendab alati isikut.rntat on mõneti mõistmatu olevas kuid tähendab tasandust eesti mõttes.rnsioon on osa sõnast visioon.rnsel viisil on meditatsioon medium /keskne/ isik tasndus visioon olles selgemas sõnastuses kesksele enese olekule rajatud visuaalne seisund.rnmida ta ütleb meile - mediteerijatele - olles kogenud paljut erisusi - mitte midagi põhjusel et enese keskne olek ongi üks sõna tähendusi võimaldamata meil mõista paljusust - piirates end enda väiksesse kujutlusse endast ja endasse suunitletud vaimsus maailmast.rnsiit lähtuvalt ei mediteeri vaid tegelen elava ja oleva mõtlusega.rn
21. jaanuar 14:24 Toomas kirjutas:
Ma mäletan lapsepõlvest, et vanemad inimesed (ka vanemates filmides), enne teele asumist, istusid, see tähendab, mõtiskletakse. Mitme tuhande aasta tagused tarkused tõlgendatakse tänapäeva, vaimsed tähelepanekud said alguse lihtsatest maainimestest, kes elatasid ennast põllutööst ja jahindusest. Inimesed toimisid sisetunnetustest, keegi isegi ei teadnud, moodsast sõnast, meditatsioon või saladused midagi. Kõik toimis alateadlikult ja loodusega kooskõlas, kui elutempo kiirenes, tekkis vajadus inimestele meelde tuletada, kui tähtis on enda sisse vaadata ja endale rahu anda. Ei midagi müstilist või maagilist ja ei midagi uut siin päikese all.
Nii olen mina oma selguse saanud, pole vaja mingeid moodsaid abivahendeid. Igasugune hetk endaga, enda kuulamine ja tunnetamine, aitab meid.
21. jaanuar 15:10 Erkki kirjutas:
Lugesin Kaido vastust Toomasele))
Arvamustele ja abivahenditele on meil kõigil õigus, see on meie sünnijärgne õigus. Kui inimene saab aru, miks ta midagi teeb, mõistab selle tegevuse põhiolemust siis on kõik hästi. Tahab seda teha, mitte seepärast, et nii on VAJA, vaid, et see ON JUST MINU JAOKS ÕIGE.
Meie maapeal pole kunagi elanud ühtki, nii tarka, kes ütleb, et just nii ja NII ONGI. Kui ta on tõesti tark siis kõikki tarkust, nagu nii keegi ei jaga, sest elu kulgeb nii nagu looduses, asjad toimuvad, lihtsalt toimuvad. Peale millegi kogemust alles saame mõtiskleda, mille jaoks meil midagi on vaja või oli vaja. Pikka ja rahulikku meelt kõigile!
01. veebruar 03:10 Sille kirjutas:
Viimane aeg keset suurt elumuutuste tormi polnud mul enam lõpuks võimalik iseenda eest põgeneda. Jõudsin sellisesse punkti oma elus, kus pidasin vajalikuks peatuda, end paigale sundida ja vaadata otsa asjadele, mis on väga ebameeldivad ja mis tekitavad südantlõhestavat valu. Läbi raskuste suutes seda valu vastu võtta olin jõudnud suure sammu lähemale iseendale. Iga õhtu magama minnes keskendusin teatud probleemile ja tunnetasin seda sama aeg eemalt jälgides ja tõdesin reaalsust mille eest olen alati püüdnud põgeneda luues illussioone ja end alla surudes. Kuid enam ma ei tee seda. Ma tunnetan lõpuni ja kui vaja siis nutan südamest, aga minus toimub vabanemine.
01. veebruar 03:19 Sille kirjutas:
Arvan ka, et me ei vaja moodsaid vahendeid, et jõuda iseendani, kuid siiski on paljude inimeste tee iseendani saanud sealt alguse. Tähtis on see, et inimene, kes tunneb, et ta lihtsalt vegeteerib otsib lahendust ja kui mõni moodne vahend aitab, siis miks mitte.
24. veebruar 21:55 Ülle kirjutas:
Aga kõige hullem on ikka sind ümbritsevate inimeste arvamus. Eriti, kui sul on palju tuttavaid ja nad kõik oma arvamused sinu tegevuse kohta ütlevad. Paljud naeravad, paljud mõnitavad, paljud räägivad tagaselja ja see teeb väga haiget, eriti kui oled emotsionaalne ja puhta südametunnistusega inimene. Loogiliselt ei saa ju kõigile meele järgi olla. See pliiatsi eksperiment aitab vist küll ühiskondlikust üldarvamusest vabaneda.....peab proovima! Ja vahel kulub üksindus marjaks ära, saab iseendaga põhjalikult tegeleda.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):