Meelerahu »

Kuidas kannatustest vabaneda?
[21. veebruar 2011 | Kirjutas: Kaido | 28918 korda loetud | kokku kommentaare: 6]

Pildi autor: Toomas Altnurme
www.art-altnurme.com

Kannatus on elu loomulik osa, eks? Seda ütles meile vist Buddha. Mida ta selle all aga mõtles ning kuidas kannatustest vabaneda?

Millest kannatused tekivad?
Kogu elu kannatuseks nimetamine on ehk liialdus. Kusjuures liialdus ei ole mitte "kogu elu", vaid termin "kannatus". Kui me asendame sõna "kannatus" sõnaga "rahulolematus", jõuame Buddha tegelikule sõnumile palju lähemale.

Jälgi enda elu. Jälgi enda mõtteid. Vaata, mida sa oma elult pikemas perspektiivis tahad ning kuidas neid tahtmisi oleks võimalik saada. Tõenäoliselt tahad sa pikemas perspektiivis head elu. Miks? Võib-olla seetõttu, et sa ei ole praeguse eluga rahul ... Sul on praeguse elu suhtes mingit tüüpi rahulolematus ning sa tahaksid seda perspektiivis muuta.

Nüüd vaata enda elu väga lühikeses perspektiivis. Näiteks 5 minuti perspektiivis. Jälgi enda tegevusi ja mõtteid selle aja jooksul ning sa võid avastada, kuidas enamus mõtetest ning tegudest on seotud millegagi, mida sa tahaksid hetkel muuta. Näiteks on sul kõht tühi - sa mõtled söögist ja lähed sööma. Näiteks juhtus töö juures midagi halba - sa mõtled sellest ning tegutsed, et olukorda parandada. Miks
sa lähed sööma ja miks sa püüad midagi töö juures parandada? Võib-olla seetõttu, et sa ei ole praeguse olukorraga rahu ... Sul on hetkeolukorra suhtes mingit tüüpi rahulolematus (kõht tühi) ning sa tahaksid seda muuta.

Kui Buddha ütles oma õpilastele, et elu on kannatus (pali keeles dukkha), ei mõelnud ta selle all valu ning kannatust meie jaoks tavapärases tähenduses. Ta mõtles selle all inimeste pidevat rahulolematust oma elu suhtes. Ja seda nii pikas kui ka lühikeses perspektiivis. Meil on alati midagi häda. Me tahame alati midagi saada või millestki vabaneda. See on kõikide meie probleemide põhjuseks. Kuni me saame kõik oma tahtmised, oleme õnnelikud. Üldjuhul aga ei saa me oma tahtmisi. Siis algavad meie kannatused.

Kannatustest vabanemiseks on ainult üks tee - sisemine vabanemine. Kui me soovime vabaneda rahulolematusest, on vaja vabaneda sõltuvuslikkusest oma elule seatud ootuste suhtes. Kuidas seda teha?

Andesta iseendale
Me oleme inimesed. Me soovime olla õnnelikud ning me ei saa seda endale pahaks panna. Õnn on kõige alus. Kannatused algavad aga sellest, et me otsime õnne valest kohast.

Igal inimesel on nägemus oma elust. Rahulolematuse suurus sõltub sellest, kui kaugel on see nägemus tema tegelikust elust. Kui see inimene on RIMI kassiir, kuid ta arvab, et õnnelik saab ta olla alles RIMI juhatuse esimehena, on lõhe tema ootuste ja tegeliku elu vahel hetkel väga suur. Nii on ka tema rahulolematuse ulatus. Kuna ta arvab, et elu on midagi väärt alles juhatuse esimehena, ei näe ta mingit põhjust hetkel eluga rahul olla.

Siin tuleb mängu andestamine iseendale. Teadvustades endale, et minu ootused on õnne kogemiseks liiga suured, saame endale selle rumaluse andestada. Me võime ka tulevikus tahta juhatuse esimees olla, aga läbi andestamise vabaneme enda sees olevast survest. Me pingutame jätkuvalt oma unistuste nimel, kuid me ei pane oma rõõmu sellest sõltuvusse.

Andesta teistele inimestele
Kõik inimesed on ühesugused. Kui me mõistame, millest meie rahulolematus alguse saab, mõistame ka seda, miks teised inimesed rahulolematud on. Nii nagu meie olime oma õnne unistustest sõltuvusse pannud, on seda teinud ka teised inimesed. Seetõttu võivad nad mõnikord oma rahulolematust meie peal välja elada ja aeg-ajalt isegi teiste inimeste heaolu selle kaudu kaalule panema.

See on täiesti normaalne. Me ei saa nendele seda ette heita, sest nad ei tea, miks nad seda teevad. Sina said juba teada, et rahulolematus saab alguse lõhest ootuste ja tegelikkuse vahel. Kuid nemad ei tea seda veel, nad peavad ju kuidagi oma rahulolematust väljendama.

Siin tuleb mängu andestamine teistele inimestele. Kui keegi teeb midagi, mis sulle ei meeldi, vihastab see sind ainult ühel põhjusel: sul on teistsugune ootus tema käitumisele. Sisemine vabanemine toimub siis, kui me oskame oma ootused teiste suhtes asendada mõistmisega. Me andestame inimestele nende teadmatuse ja soovime nendele mõttes head.

Andestamine Elule
Mõnikord on elu väga jube. Mõnikord võib tunduda, et elu paneb meie kannatlikkuse ikka korralikult proovile - lihtsalt nii valus on, et tahaks karjuda või nutta. Miks meil selline soov tekib? Jah muidugi - elu ei vasta meie ootustele.

Elu on selline, nagu see on. Me ei saa muuta seda, mis on juba juhtunud. Kindel on aga see, et maailm, mida sa hetkel koged, on juba juhtunud. Ma ei saa muuta seda, mida ma just hetkel näen - see on juba olemas. Parimal juhul saan muuta seda, mis juhtub 2 sekundi pärast, kuid siis pean väga kiiresti tegutsema. Et rahulolematusest lõplikult vabaneda, on oluline seda teadvustada - mis on juhtunud, on juhtunud. Isegi, kui see on väga valus, on see ikkagi juhtunud. Punkt.

Kui me oleme õnne kogemiseks seatud ebareaalselt kõrged standardid endale andestanud, samuti oleme hakanud mõistma meid ümbritsevate inimeste käitumist ning motiive, siis jääbki üle veel andestada Elule endale. Selle eest, et ta meid nii suurtesse jamadesse on asetanud. Sul võib nüüd tekkida küsimus, miks tema viimasel kohal on? Ta on viimasel kohal seetõttu, et tal puudub Ego, kes end seetõttu puudutatuna tunneb.

Elu soovib, et me kõik õnnelikud oleksime. Ta annab endast kõik, et me õnnelikuks saaksime ja ta on siiralt rõõmus, kui me andestame kasvõi iseendale. Juba ainuüksi seeläbi vabaneme suurest hulgast valust enda sees.

Kui me oleme nii tublid, et oskame andestada ka teistele inimestele, oleme tema silmis juba Meistrid.

Mõistes aga seda, et Elu ei tasu süüdistada selles, missugune meie elu hetkel on, oleme jõudnud Eluga sõprade tasemele. Kui me ei vihka oma Elu, siis oleme temaga sõbrad. Jah, isegi sõbrad tülitsevad vahel, sest aeg-ajalt teeb ikka üks nendest rumalusi, kuid tülidele järgneb alati andestamine. Sa tunned oma sõpru ja tead, mis inimesed nad on. Läbi sisemise tarkuse hakkad sa tundma ka oma uut sõpra - Elu ennast - , andestades talle vajadusel sündmused, millesse ta sind kutsub, ja tänades teda kõige eest, mis sind naeratama paneb.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

26.02.2011a Seminar "Sisemine vabanemine" (Tallinnas) (vaata lisaks)

Kas sa soovid kogeda püsivat meelerahu sõltumata sellest, mis sinu elus hetkel toimub? Kuna probleemid ja tagasilöögid on meie igapäevase elu normaalne osa, siis on lootusetu täielikult vabaneda nendest. Seetõttu on vaja meelerahu leidmiseks alustada teisest otsast - muutus on vaja läbi viia teadvuses, oma ellusuhtumises.. Kuidas seda teha? Loe edasi ...

 

T. Harv Ekeri "Rahaseminari" (London) (vaata lisaks)

Minu sõbrad organiseerivad koolitusgruppi T. Harv Ekeri koolitusele Londonisse. See on üks vägev üritus raha puudutavate mõttemustrite muutmiseks. Sajad inimesed on öelnud, et see koolitus on muutnud nende elu. Kui sul on selle vastu huvi, vaata siia T. Harv Ekeri Rahaseminar.

PS. Muide, nad loosivad kõikide Sisekosmosest minevate inimeste vahel välja ühe tasuta pääsme (ei sisalda reisikulusid ja ööbimist). Seega on asi proovimist väärt!

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
22. veebruar 12:25 Lauri kirjutas:
Elu on ränk ja suur kannatus, jah see on nii ja jääb nii. Kui me õpime kannatama ja teame, et elu võib minna alati keerulisemaks, kui hetkel on, jääme ellu. Meil on olemas tahtejõud, meil kõigil, millele toetuda, kui elu meid maha surub. Nii selgitab elu Tao. Ole julge, leia alati millele loota ja kasuta tahtejõudu.
Me ei saa valida, millisel ajahetkel me elame, kuid me saame valida, kuidas elada.
22. veebruar 17:15 Kati kirjutas:
Andestamine, mõistmine ja tänulik olemine- aitäh et meelde tuletasid, justkui tead ju kogu aeg, aga ei kasuta just siis kui kõige rohkem vaja. :)
22. veebruar 22:55 Gristel Pagi kirjutas:
Jah, tõesti, aitäh Sulle!
20. aprill 13:10 Aili kirjutas:
võid anda ja andestada ja kuulda tänulikult rahulolematute nurinat,
võid alla anda ja kalestuda,
võid võidelda ja kaotada,
kõik on su oma teha...
kas on?
miks sa siis ikka veel kannatad?
(mõtted mu peas)
13. mai 20:48 Antsel 1 kirjutas:
Võiks tänada!
Küsida, miks?
Andestada iseendale
ja veelkord tänada
selle õppetunni eest,
mille oled läbinud.
Siis astu
pea püsti edasi
ja vaata,
mis üllatused veel
ees ootavad. :)
12. juuli 17:36 Diar kirjutas:
Kui tervis on nii nahkas siis kellele ma peaksin andestama või keda tänama MOT
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):