Eneseareng »

Tugevdan distsipliini
[05. jaanuar 2010 | Kirjutas: Kaido | 12280 korda loetud | kokku kommentaare: 8]

Isiklik areng on kahtlemata samal ajal lõbus protsess kui ka äärmiselt tüütu ja vaevaline tee. Viimase 4a jooksul olen ma isiklikult läbinud kümneid tõusufaase kui ka väga madalaid mõõnasid, mille vältel ei taha enam sellest kõigest midagi kuulda. Kuid positiivne on see, et kõik mõõnad mööduvad ja peale järjekordse mõõna möödumist ei alusta me kunagi samalt tasemelt, kus eelmine kord. Alati on toimunud kasv ja meie platvorm on kõrgem kui eelmine kord.

Nüüd olen taaskord punktis, kus tunnen, et pean oma igapäevased tegevused üle vaatama. Ma teen seda iga mõne kuu tagant, mõnikord millestki loobudes, kuna see ei ole täitnud oma eesmärke, mõnikord aga tegevusi ning distsipliini oma ellu lisades. Sel korral tugevdan ma distsipliini.

Mul on hea meel selle üle, et on algamas uus aasta, mis annab võimaluse oma kasvu jälgida rütmi või tsüklina. Püstitades hetkel eesmärge ja distsipliine, saan ma aasta lõpus jälgida, kuidas ma sellega hakkama sain. Kui ma varem jälgisin oma tegevusi ja praktikaid märkmikus, siis nüüd on mul selleks olemas hea ja mugav elektrooniline žurnaal, mis salvestab kõik andmed ning võimaldab neid ka hiljem analüüsida ja hinnata ennast. Samuti korrigeerisin ma nende uute distsipliinidega oma Eesmärke 2010.

1. Ma suurendan mediteerimise aega 1h peale

Viimased 1,5 aastat olen ma hoidnud distsipliini, kus olen mediteerinud 2x30 minutit päevas. Enne seda hoidsin seda paar aastat 2x15 minutit päevas. Nüüd olen sisenemas uude tsüklisse, kus kõigepealt tõstan õhtuse meditatsiooni 1h peale ning umbes 6 kuu möödudes tõstan ka hommikuse meditatsiooni samale tasemele.

Miks ma seda teen? Ma olen aru saanud, et isikliku kasvu mootor on meditatsioon. Tänu meditatsioonile olen ma märganud enda juures olulisi muutusi nii sisemises olekus kui terves maailmatunnetuses. Ja kahtlemata näitab meditatsioon minu suutlikkust mõista meie maailma tegelikku olekut. Eriti hästi on see tabatav kiiretel päevadel, kui on vaja kõik seisma jätta ning lihtsalt istuda.

Esimest kord istusingi eile õhtul 1h ning tulemused olid siis juba uudsed. Nimelt tekkis umbes 45 minutil täiesti uus kogemine, kus nii füüsilisel kui mentaalsel tasandil toimus "vajumine". Ja esmakordselt täna hommikul tundsin peale 30 minutit, et ei soovi väljuda. Istusin peale muusika lõppemist veel mitu minutit, sest kõik tundus hea ja rahulik. Olen kindel, et see oli tingitud eilse õhtu pikast istumisest, mis kandus üle hommikusse.

Samuti soovin ma ette võtta umbes 1x kuus 3h ning tulevikus 5h istumisi. Nende istumiste eesmärk on tuvastada need sisemised impulsid, mis hakkavad mind põrandalt üles "sundima". Viimasel ajal olen enda juures kogenud oskuseid sellistest impulssidest vabaneda, aga huvitav oleks kogeda, mida ütleb minu ego siis, kui istutud on näiteks 2h ja tean, et 3h on veel jäänud. Ning et asja huvitavamaks teha, mõtlesin seda teha nädala keskel. Siis kindlasti hakkavad tekkima sellised mõtted, et võib-olla keegi helistab töö asjus ja ma ei ole saadaval jne. Need on tõelised kasvukohad endaga töötamiseks ning märkamiseks, mis uskumused ja hirmud meie sees istuvad.

2.  Ma toitun tervislikult

Toitumisega on mul täiest omaette suhted. Ma olen püüdnud hakata taimetoitlaseks ja tervislikuks toitujaks viimased 3 aastat, või tegelt terve elu, aga midagi pole teha, mulle meeldib hästi süüa. Nii ma siis võitlen iseendaga - teades ja tundes, kui halvasti mõjub ebatervislik toit, ei suuda ma tihti endaga siiski hakkama saada ja teatud perioodidel nagu jõulud, lasen ikkagi väga vabalt.

Miks ma seda teen? Meie toitumisel on otsene mõju meie mentaalsusele ja emotsionaalsusele. Ja see ongi minu jaoks kõige olulisem punkt. Kui minu toitumine on paigast ära, siis langeb minu vaimne suutlikkus, mediteerimisel kontsentratsioonivõime ning isegi võime joogat teha korralikult. Meie keha on äärmiselt peen instrument, mis töötleb kõike seda, mida me talle sisse paneme ja püüab teha maksimumi, et kõik vajalik toidust kätte saada ning ülejäänust vabaneda. Meie valik on nüüd see, mida me talle anname ja kui lihtsaks me tema elu teeme. Ning kahtlemata ka enda elu sealjuures, sest kvaliteetne toitumine mõjub otseselt meie igapäevasele elukvaliteedile.

3. Ma saavutan ja hoian kaalu 75 kg

Minu keskmine kaal on kõikunud 78-85kg vahel. Jah, aastal 1997 oli minu kaal 98 kg, kuid see oli ammu. Siiski tunnen ma, et õige kaal oleks 75 kg,  sest see on kaal, milles ma kunagi aktiivselt spordiga tegeldes võistlustel käisin.

Miks ma seda teen? See on otseselt seotud eelmise punktiga. Kuigi mitmed vaimsed koolkonnad ütlevad, et tähtis on ainult vaimne areng ja füüsiline keha on ajutine, olen mina seisukohal, et me ei saa vaimselt areneda, kui me oleme kaotanud kontakti oma füüsisega. Ma olen seda ise kogenud, kui näiteks mingil põhjusel ei jõua trenni terve nädala, siis kuidas minu meeleseisund muutub. Meie keha on loodud liikumiseks, see vajab seda, et toimida efektiivselt ning koostöös vaimuga saavutada meie potentsiaali maksimum

4. Ma loobun alkoholist

Jah, see on vastuoluline teema. Eriti, kui ma ka praegu tarbin väga vähe alkoholi. Mõnikord nädalavahetusel veini või saunas õlut. Kanget alkoholi ikka väga harva.

Miks ma seda teen? Kuid tekib küsimus ikkagi, miks ma pean alkoholi tarbima? Ma tean, et see on täiesti võrdne küsimusega "Miks mitte?", kuid minu sisetunne ütleb, et sel ei ole vajadust. Kindlasti tean ma seda, kui raske on mediteerida, kui näiteks isegi eelmisel õhtul oled paar klaasi veini võtnud, seega ei saa väita, et sel pole mõju. Muidugi on sel mõju. See on ju mürk siiski, mida on väga lihtne mõista, kui alkoholiga liiale minna ja hommikul pohmellis olla. Just need on need hetked, kui keha meiega räägib ja ütleb, et see on vale.

Kui keegi suudab mulle kasvõi ühe hea põhjuse tuua, mida alkoholi tarbimine annab, siis ma muudan seda seisukohta uuesti.

5. Ma teen igal hommikul kvaliteetselt joogat

Paljud võimlevad hommikuti ning teevad joogat. Enda puhul olen ma aga sageli avastanud, et ma teen joogat küll, kuid tihti hakkavad mõtted minema juba algava päeva peale ja ma ei ole täielikult oma tegemiste juures sel hetkel. Nüüd otsustan ma teadlikult võtta igal hommikul rohkem aega ja mitte kiirustada. Ma ei tee joogat tegemise pärast, vaid jooga enda pärast.

Miks ma seda teen? Jooga tähendab sanskriti keeles ühendust Universumiga. Ja kahtlemata aitab ka hatha-jooga sellele ühendusele kaasa. Kui ma samal ajal tegelen millegi muuga ja kiirustan, siis tekib küsimus, mida ma veel usaldan kui mitte seda kvaliteetaega, mil ma saan Iseendaga aega veeta?

6. Ma jooksen iga päev 5 km

Jah, ma tean juba ette, et see saab pähkel olema. Ma olen hetkel hoidunud distsipliini, mil kohaselt käin trennis 3x nädalas ja olen jooksnud seal 5 km pluss jõusaal. Suvel püüdsin joosta lisaks nädalavahetustel 10 km kummalgi päeval. Nüüd aga pean muutma kogu oma päevaplaani ja integreerima täiesti uue graafiku. Aga ma olen samal ajal ka põnevil.

Miks ma seda teen? Selle distsipliini juurutan ma eelkõige oma harjumuste muutmise eesmärgil. Ma tean mediteerimise kogemusest, et pikapeale muutuvad igasugused tegevused meie harjumuseks. Ja ma jälgin huviga, mis hetkel muutub harjumuseks joosta iga päev 5 km viisil, et kui see vahele jääb, tunnen ma ennast halvasti.

7. Ma ärkan igal hommikul 05.30 ja kirjutan artikli

Ka varajane ärkamine on üks paras "poiss" vastas. Meile kõikidele ju meeldib magada. Mis mind näiteks jõulude ajal eriti stressi viis, oli see, et kuna ma olin kodust eemal külas üle nädala, siis sattus kokku mitu asja, mis viis mind tasakaalust täiesti välja: vale toitumine, trenni puudumine, pikalt magamine, töö puudumine. Mulle tundub, et inimene vajab distsipliini, et olla õnnelik. Ütleb ju veedalik elufilosoofia, et meie vaim soovib tegutseda ning kui see jääb loiuks, muutub see ebastabiilseks. Ja peale jõule 2009 olen ma selles täiesti veendunud, et see nii just on.

Miks ma seda teen? Ma olen märganud, et kuigi varajane ärkamine ei ole väga lihtne, annab see peale virgumist erilise energialaksu terveks päevaks. Ma usun, et meie loomulik kell ärkab koos loodusega varakult ning kui me suudame end samas rütmis hoida, saame me osaks mingisugusest bioloogilisest laadimisest, mis toimub varastel hommikutundidel. Olen seda kogenud korduvalt. Kui magada juba näiteks kaheksani, siis selleks ajaks, kui kõik praktikad on tehtud ja lõpuks arvuti taha jõuan, on kell juba kümme. See on juba lõuna ju. Ja enesetunne ei ole kunagi see, mis juhul, kui arvuti taga olla juba kell 7.

8. Ma loen iga päev 1h

Kuigi ma usun, et meie jõud tuleb mediteerimisest, on väga vajalik ja kasulik olla kursis kõigega, mida kogevad ja mõtlevad inimesed, kes käivad sinuga sama teed. Ning parim viis seda teha, on lugeda nende raamatuid ja blogisid. Need on inspireerivad ja annavad häid ideid edasi liikumiseks.

Miks ma seda teen? Keegi tark ettevõtluskonsultant ütles kunagi, et kui sa loed läbi 10 raamatut mingi valdkonna kohta, oled sa sel teemal 100x kompetentsem kui 99% ülejäänud inimestest. Ning kuna mulle meeldib kõik, mis on seotud isikliku arenguga ning teadusega positiivse mõtlemise taga, on lugemine hea viis end sellega kursis hoida.

9. Ma ütlen iga päev oma naisele ja lastele "Ma armastan sind"

Sa ju tead, kuidas me harjume sellega, et meie jaoks tähtsad inimesed on meie elus. Isegi, kui sa esimesel aastal ütled seda oma kaasale korduvalt, siis 9 aastat hiljem peetakse seda täiesti loomulikuks ja ei pöörata sellele enam tähelepanu.

Lastega on minu jaoks täiesti teine lugu. Kunagi küsisin ma meditatsioonis, mida lapsed vajavad minult? Ning sain väga selge vastuse "Armasta neid". Jah, ma olen selle peale palju hiljem mõelnud ning mulle tundub, et tõepoolest kõik, mida me oma laste suhtes tegema peame, on neid armastada. Ja isegi nendele öelda seda nii tihti kui võimalik.

Miks ma seda teen? Ma mäletan, kui oma vanema poja puhul alustasin armastuse teraapiat ja hakkasin talle seda lihtsalt ütlema. Kuna ta oli siis kolmene, ei saanud ta aru, mida see tähendab. Ta ei saanud sellest aru isegi, kui ta oli viiene kuni ma ükskord talle seda selgitasin. Ning sellest ajast alates on armastus tema jaoks nagu ravim. Kui tal on halb tuju, vihane või kurb, räägime me armastusest. Ja see aitab alati. Tõepoolest, armastus on kõige alus. Aga sellest on palju lihtsam rääkida ja kirjutada kui ellu viia.

10. Ma teen iga päev ühe teadliku egovaba heateo

Ma olen püüdnud viimased 2 aastat leida iga päev 3 inimest, keda aidata ise midagi vastu ootamata. Ma ei saa öelda, et olen seda jälginud 100% ning see on minu peamiseks ülesandeks olnud. Eriti veel 3 korda päevas. Kuid selle distsipliini endale sõnastamine tekitab vähemalt olukorra, kus iga kord, kui me oleme olukorras, kus keegi palub meilt abi, saame me endalt küsida, kas ma tõesti ei saa teda aidata või ma ei viitsi teda aidata. Ning kui me selle küsimuse endalt juba küsime, ja samas oleme kokku leppinud endaga, et teeme egovabasid teategusid, siis on juba väga raske keelduda inimest abistamast.

Miks ma seda teen? Ma vähendan heategude arvu eesmärgil kindlasti üks heategu ära teha. See, et see on viimasel kohal, ei tähenda, et see on vähem tähtis mulle. Ma olen kindel, et meie maailm on üles ehitatud viisil, et anna enne kui saad midagi, siis juhul, kui me soovime ma elu nautida, peame me olema valmis pakkuma kõikidele teistele head elu.

Need need on. Kaido

PS. Muide, kas sa oled mõnikord mõelnud, kuidas vabaneda negatiivsetest emotsioonidest ja automaatsetest mõtetest? Ma lähen 16-17.jaanuaril ühele põnevale koolitusele, mis räägib kolm päeva just sellest ja annab väga konkreetsed tehnikad. Tegelikult ma osalesin samal koolitusel 2 aastat tagasi, kuid 2 aastat on isiklikus arengus pikk aeg ning ma olen kindel, et mul on sealt veel palju õppida. Vaata lähemalt siit: EMOTSIOONIDE VALDAMISE KUNST

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
05. jaanuar 23:48 Veljo kirjutas:
Neljanda punkti tegevust tuleb jätkata kasvõi sellepärast:-) http://www.youtube.com/watch?v=GA8z7f7a2Pk&feature=player_embedded
:-)
06. jaanuar 12:10 Kaido kirjutas:
Jah, ma sellest saingi inspiratsiooni :)
06. jaanuar 14:38 Riina kirjutas:
Kas oled mõelnud lisaks emotsioonide valdamise kursusele ka Krija jooga I astme kursusele minemisele? Ei tea, milliseid meditatsioone teed, aga Krija jooga meditatsioonid (loomulikult ka pranajamad) on tõepoolest efektiivsed ja süstemaatilised. Distsipliini Sul ju on!
06. jaanuar 16:17 Kaido kirjutas:
Just neid ma teengi ;)
06. jaanuar 23:41 Veljo kirjutas:
Edastaks siia huvitavad faktid, mis mulle saadeti:

"Mis juhtub ühe minutiga?
Maad tabab 500 välku.

Mida sa oma minutitega teed? Neid ei ole sul kokku rohkem kui 40 miljonit.

Maailmas sünnib 250 inimest ja sureb 108 inimest, neist 18 nälga. Iive on pluss 142 inimest. Niisiis kasvab maailma rahvaarv päevaga 200 000 inimese võrra, nädalaga Eesti võrra, aastaga 50 Eesti võrra. Praegu on meid maailmas kokku 6,8 miljardit ja Eestis 1,34 miljonit. Iga viie tuhande inimese seas juhtub vastu üks eestlane.

Keskmine leibkond maailmas teenib ühe minutiga 14 senti, Eesti leibkond 28 senti, USA leibkond 1.05 krooni.

Eesti riik kulutab 170 000 krooni, Ameerika Ühendriigid 62 miljonit krooni.

Maad tabab 500 välku, toimub viis maavärinat, autoõnnetustes saab surma kaks ja viga sada inimest.

Juuakse 500 000 kannu õlut ja 5 miljonit klaasi piima. Tõmmatakse 10 miljonit suitsu.

Kuu läbib oma teekonnal ümber maa 61 km, Maa ümber Päikese 1788 km, Päikesesüsteem ümber Linnutee keskpunkti 12 000 km ja valguskiir 18 miljonit km ehk niisama palju kui 450 ringi ümber Maa.

Mida sina oma minutitega teed? Neid ei ole sul kokku rohkem kui 40 miljonit. Tundub üsna suur hulk... Ent iga päev kaob neist olematusse 1440, nädalas kümme tuhat, kuus ligi 44 000, aastas üle poole miljoni. Tagasi ei anta ühtegi.

Loodetavasti sa siiski ei ütle, et minut, mis selle loo lugemiseks kulus, on raisku läinud."
07. jaanuar 08:31 Riina kirjutas:
Tere jälle! Küsisin, kuna ei ole Sind Lilleorus kohanud (ega ma isegi väga sageli seal käi, kuna Tartust tulemine on pisike ettevõtmine). Kas tuled augustis II astmele või on Sul seegi olemas?
07. jaanuar 10:25 Kaido kirjutas:
Ega ma seal käigi niimoodi. II astmele ei tule augustis, kuna enne soovin vähemalt aasta I astme tehnikaid teha
10. jaanuar 10:55 Eha kirjutas:
Tähtis on leida tasakaal endas ja ümbritseva maailmaga. Energiad meie sees ja ümber peavad tasakaalustuma. Kui oled tasakaalust väljunud, pead kõigepealt äärmuslikult käituma ja ennast piitsutama. Aga hiljem on siiski tähtis süüa, juua, mediteerida, sportida tasakaalukalt. Tähtis on siiski vabadus ja vabatahe. See kehtib ka armastuse avalduse ja heategude kohta. Olen juba 25 aastat abielus ja sõnu ma armastan sind olen oma kõrvus kuulnud väga harva, kuid ometi ma tean, et mind armastatakse, seda tunnen ma inimese tegudest. Tähtis on see kuidas seda tehakse, mitte kui sageli seda tehakse.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):