Eneseareng »

Tule maha elu pööraselt kiirteelt
[28. juuli 2010 | Kirjutas: Kaido | 13283 korda loetud | kokku kommentaare: 2]

Artikkel ilmus Ajakirjas naised 16.juuli 2010a

Keegi vist ei sea kahtluse alla väidet, et me elame asjadest üleküllastunud maailmas, me püstitame endale eesmärke, mille poole püüdlemine näib sageli olevat võimatu, ja me unistame elust, mille olemasolu me ei oska täpselt isegi endale lahti seletada. Kust see kõik tekib? Miks me tahame kogu aeg veel, veel ja veel, ning rohkem, rohkem, rohkem?

Elu pöörasel kiirteel
Kui me oleme väikesed lapsed, lubatakse meile kõiki asju homme. Ema ütles mulle ikka: "Kaido, kui sa oled hea poiss, saad sa homme shokolaadi." Ent naljakas on see, et kuigi me oleme kasvanud suureks, ei ole meile antavad lubadused palju muutunud. Nüüd ütleb meile õpetaja gümnaasiumis, et kui sa pingutad, saad sa heasse ülikooli. Ning kui me oleme juba ülikoolis, ütlevad õppejõud meile, kui sa oled piisavalt tubli, saad sa hea töökoha. Jah, see ei lõppe mitte iialgi. Meile lubatakse alati midagi homme. Aga kuhu jääb siis praegune hetk? See hetk, mis on päriselt olemas, mitte aga meie peas välja mõeldud tulevik.

Läbi marketingi, meedia ning ühiskonna ootuste programmeeritakse meid tahtma kõiksugu erinevaid asju - uuel hooajal uued riided, kuigi eelmise hooaja rõivastega jõudsime me vaid kaks korda käia; iga paari aasta tagant uus auto, kuna üle kolme aasta vanuse autoga sõitmine ei näita, et me oleksime piisavalt edukad; meile on vaja koju alati paremat sisustust; meile on vaja kiiremat internetti; magusamat shokolaadi ning efektiivsemaid kaalulangetamise programme. Ja see ei ole veel kõik. Hollywood on suurepärane õpetaja naistele ütlemaks, et kui sa ei kaalu nii palju nagu Kate Moss, ei ole sa meeste jaoks atraktiivne. Ja meie, mehepojad, laseme ju sama ree peal - kui Hollywood, Bollywood ja kohalik meedia esindab naisi, kes ühe õunaga päevas hakkama saavad, arvame ka meie, et see ongi standard. Järelikult ei saa me rahul olla ka oma kodus oleva normaalse inimesega, kes soovib lisaks õunale võtta õhtul ka kaks banaani, kuid selle tõttu ei kaalu ta mitte 45 kilo, vaid kohutavad 55 kilo.

See on pöörane, mis meie peades ja eludes toimub. Me loome enda pähe mingit tüüpi ootused, kontseptsioonid ja lood ideaalidest, mille poole me siis püüdleme. Olgu need siis asjad, reisid või kehakaal - meile meeldib seada endale ühiskonna standarditest lähtuvalt eesmärgid ja nende kaudu end siis piinata. Ja me ei anna alla enne kui me need saavutame. Või sureme südame infarkti. Kuid mida muud me saamegi sirguvalt noorest põlvkonnast oodata, kui üks Ameerika tuntumaid muusikuid 50Cent on korduvalt oma noortele fännidele kinnitanud: "Get Rich or Die Trying", mis eesti keeles tähendab "Saa rikkaks, või sure üritades ...". Ja seda nad kõik ka üritavad.

Peatu. Ja vaata, mis on olemas
Stopp! Saa teadlikuks, just nüüd. Pane korraks see ajakiri käest ja küsi endalt, miks sa mingisuguseid asju soovid omada, ja mida sa oma elult tegelikult tahad? Mõtle korraks enda elus olevatele kolmele kõige suuremale probleemile ja küsi endalt, kas need probleemid oleksid olemas ka siis, kui sa ei püüaks vastata mingitele standarditele, mis on sinu alateadvusse programmeeritud. Ehk soovid sa uut kodu, kiiremat autot või uhkemat kleiti. Aga küsi endalt, miks sa tegelikult neid asju tahad? Mida need asjad tegelikult sinu elus muudaksid, kui sa need saaksid? Ja kas kolme kuu möödudes ei oleks sa ootamatult samas seisus - sa tahad jälle asju. Samu asju, aga uuemaid, suuremaid ning kallemaid?

Kõik meie probleemid saavad alguse sellest, et me ei suuda aktsepteerida seda, mis on. Ei usu? Okei, proovime järgi. Oletame, et sa soovid kaalu langetada. Jah, sul on probleem. Aga probleem tekib sellest, et sul on nägemus peas oma kehakaalust, mis on erinev sinu praegusest kaalust. Seega  ei ole probleem selles, missugune on sinu kehakaal, vaid selles, et sinu ootus oma kehakaalule on teistsugune. Ja sa ei suuda aktsepteerida enda praegust kehakaalu. Veel lihtsam näide. Sul pea valutab. Oot-oot, kas peavalu on ikka probleem, või see, et sa soovid, et sinu pea ei valutaks. Jällegi, sul on peas nägemus mingist olukorrast, mis ei vasta olemasolevale. Jah, muidugi ei püüa ma öelda, et me peame leppime peavaluga, vaid lihtsalt näitan väga igapäevase olukorra baasil, et probleemid ei teki väljaspool meid, vaid need tekivad alati sellest, et meil on nägemus elust, mis on kardinaalselt erinev olemasolevast. Ja mida kardinaalselt erinev see on, seda rohkem me kannatame.

Teadlik elamise viis
Aga on olemas veel üks elamise viis. See on teadlik elamise viis.

Läbi teadliku eluviisi oleme me teadlikud sellest, mis meie elus toimub. Me ei usu ideaalidesse, kontseptsioonidesse ja ühiskonna poolt programmeeritud ootustesse, vaid me kuulame iseennast ning lähtume enda isiklikest soovidest. Me laseme ennast vabaks kriitikast, mida me võime saada, kuna me julgeme jääda iseendaks, ja me keskendume sellele, kes me tegelikult oleme ja milleks me tegelikult oleme siia maailma sündinud.

Kuidas seda teha?

See ei ole kiire ning ühekordne tablett, mille neelamisel me saame vabaks ja õnnelikus. Ei, see on töö iseendaga, läbi enda sisemaailma avastamise ja oma tegeliku võimekuse realiseerimise. Siin on mõned ettepanekud, kuidas alustada.

1. Sinu mõtted
Keskmiselt on igal inimesel päevas umbes 50 000 mõtet. Neid kontrollida on lootusetu. Aga on hea olla teadlik, mis tüüpi mõtted on meil valdavalt. Kas negatiivsed või positiivsed? Ära püüa oma mõtetest vabaneda, vaid püüa neid jälgida justkui kõrvalt. Mida sa mõtled, millal sa mõtled ja miks sa neid mõtled? Kuid ära süüdista ennast, kui sa ei suuda seda kohe teha. See ei ole alguses lihtne. Aga astu esimene samm. Just nüüd - vaata, mida sa praegu mõtled? Ka millest on selline mõtlemine tingitud?

2. Sinu emotsioonid
Emotsioonid saavad alguse üldjuhul mõtlemisest. Kui sa mõtled mõne minevikus aset leidnud negatiivse juhtumi peale, võid sa hetkega läbi elada negatiivse emotsiooni. Kui sa aga mõtled mõne ilusa hetke peale, mis näiteks juhtub homme, läheb sul tuju heaks. Jah, sinu emotsioonid vahelduvad. Aga sina ju ei muutu. Sa lihtsalt koged emotsioone, mis on üldjuhul tingitud sinu mõtlemisest. Luba ka oma emotsioonidel olla. Ära ole vihane emotsiooni peale, kui sa oled vihane, ja ära süüdista ka ennast, et sa ei suuda olla alati rahulik. Me oleme kõik tavalised inimesed. Kuid püüa lihtsalt jälgida, mida sa tunned ning miks sa miimoodi tunned? Niimoodi saad sa sõbraks iseendaga.

3. Tee mikromeditatsioone
Mediteerimine kõlab müstiliselt, aga oma olemuselt on see väga lihtne ning äärmiselt kasulik. Mediteerimine ehk sinu tähelepanu teadlik juhtimine aitab sind väga jõudsalt edasi justnimelt eelmise kahe punkti juures. Kuna meie tähelepanu on üldjuhul väga heitlik - see hüppab ühelt mälestuselt teisele, ühelt mõttelt kolmandale jne - , siis läbi tähelepanu keskendamise suudame me paremini eristada nii oma mõtteid kui ka emotsioone.

Sa võid päeva jooksul korduvalt teha mikromeditatsioone. Tee üks neist kohe praegu. Vaata oma käsi, mis hoiavad seda ajakirja. Keskendu täielikult kätele. Vaata, kas need on suvisest päikesest juba pruuniks läinud. Vaata nahka oma kätel, ja vaata rannet, kus sinu käsi läheb üle käsivarreks. Oled sa kunagi ennast varem niimoodi vaadanud? Ei ole? Just nüüd tegid sa oma esimese mikromeditatsiooni. Selliseid tähelepanu juhtimise harjutusi võid sa teha iga tund või mõne tunni möödudes. See on lihtne ja väga lõbus.

Tee teadliku elu juurde ei ole tee pöörasel kiirteel. Ei, vastupidi, see hoopis toob sind tagasi lähemale iseendale, kaugele ära artikli alguses kirjeldatud pöörasest kiirteest. Mida enam sa hakkad jälgima oma mõtlemise mustreid ja nendega seotud emotsioone, seda enam hakkad sa mõistma, kuidas me reageerime väljamõeldud võimalikele sündmustele tulevikus, ja juba aset leidnud juhtumitele minevikus. Sinu enesekindlus kasvab, sinu emotsionaalne foon muutub positiivsemaks ning mitmed seni ületamatuna tundunud probleemid hakkavad lahenema. Sest selge peaga tulevad meile ideed, kuidas asju ära teha. Mida tihedamini sa leiad aega peatuda ning vaadata, mis tegelikult just praegu aset leiab, seda kiiremini liigud sa vabanemise suunas. Ja vabanemine on magus. See on tõeline magustoit

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
28. juuli 11:50 Marko kirjutas:
Ja seda teavad ka lapsed ,et magustoit on hea!
28. juuli 21:35 Angelwing kirjutas:
Jah, me oleme tõesti meistrid enda sundimises ja endale mütsi pähe tõmbamises. Ja siis aina korrutame, et meil ju ei jää midagi muud üle ... kurb. Eriti kurb on see, et isegi peale selle kõige tõdemist ei suuda ma asja muuta. Vähemalt täna mitte ...
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):