Eneseareng »

Tänudieet
[12. august 2009 | Kirjutas: Kaido | 12501 korda loetud | kokku kommentaare: 3]

Viimasel ajal meeldib mulle eksperimenteerida enda mõistusega, testida oma piire ning leida uusi lahendusi, kuidas sisemiselt edasi liikuda. Alles hiljuti avastasin ma ühe huvitava ja lõbusa tehnika, mis aitab väga kiiresti tõsta meie emotsionaalset fooni ning kahtlemata muudab meid paremaks inimeseks. Jagan seda tehnikat täna ka teiega. Püüan teha sellega oma tänase kolmanda egovaba heateo. Nimetasin selle tehnika tänudieediks, sest me läheme terveks päevaks "dieedile" … oma peas

Taust
Et saavutada kindlustunnet, et see tehnika on hea, siis soovitan alustada kahe nimekirja koostamisega. Meil kõikidel on igapäevaselt teatud hulk probleeme, millega tegelda, ning meil on terve hulk meid rõõmustavaid sündmusi, inimesi ja juhtumeid, mille eest tänulik olla.

Et mõista, kui õnnelik inimene sa tegelikult juba oled, koosta endale kaks nimekirja:

1) Asjad, mida ma sooviksin oma elus muuta

2) Asjad, mis on minu elus hästi Tähelepanu! Ole enda suhtes aus. Kuna meie aju töötab üldjuhul rezhiimil, kus see genereerib pidevalt mõtteid sellest, kui halvasti kõik on, siis võib juhtuda, et esimese hooga ei tule kohe pähegi häid asju. Aga sa võid alustada sellistest lihtsatest asjadest: - / …kuna ma loen hetkel seda blogi, järelikult on mul kõht täis, riided seljas ja katus peakohal … - / … mul on armastav pere, toetavad vanemad, rõõmsameelsed lapsed, kes annavad mulle iga päev uut energiat ja soovi elus edasi liikuda … - / … mul on auto, millega sõita, mul on töö ja mul on sõbrad … Pööra hästi palju tähelepanu pisiasjadele. Sageli mõeldakse, et me võiksime või saaksime tänulikud olla, kui midagi tõeliselt suurt meie elus juhtub. Aga kui sa korraks peatud ning enda ümber ringi vaatad, unustades ära kõik need asjad, mida sa sooviksid oma elus muuta, võid sa avastada mitu lehekülge häid asju, mille üle siiralt tänulik olla.

Tänudieet
Kui sul on need kaks nimekirja valmis, võid sa endale seada eesmärgi: "Olla üks päev tänulik!"

Ära analüüsi, kellele sa tänulik oled, lihtsalt ole. Tehnika on äärmiselt lihtne. Sa teadvustad endale eelmise päeva õhtul, et alates homme hommikust, kui ma silmad avan, otsin ma pidevalt asju, mille üle tänulikkust tunda. Ja sa leiadki neid asju väga palju.

Hommikul, nii kui sa silmad avad, mõtled kohe esimese asjana, mille eest ma saaksin praegu tänulik olla? Arvatavasti tulevad sul pähe sellised mõtted: Aitäh, see oli tõeliselt magus uni! Aitäh, täna on superilus ja päikesepaisteline päev! Aitäh, et mul on kodu, kus magada! Jne, jne, jne … Tegelikult paned sa oma alateadvuse tänulikkuse rezhiimi juba eelmise päeva õhtul. Ning ma luban sulle, et see on väga lahe tunne, kui sa otsustad näiteks täna õhtul, et homme ma ei pea tegelema oma probleemide ja muredega, homme ma ei pea kellegi peale vihastama ja homme ma ei pea olema kurb, sest … homme on mul paast … mul on tänulikkuse paast. Ma võin ju lubada endale ühe päeva tunda ennast hästi, tunda tänulikkust kõige selle hea eest, mis minu elus on, mitte keskenduma sellele, millest mul puudus on. Aga … luba endale kindlasti, et ülehomme saab sinust jälle muretseja. Nali, loomulikult sa ei pea ülehomme taas muretsema hakkama. Aga see vähendab lihtsalt süütunnet iseenda ees, et kuidas ma niimoodi jultunult võtan ühe päeva vabaks ja lihtsalt ei muretse.

Kuidas see toimib?
Huvitaval kombel võid sa isegi natukene imestada hommikul, kui lihtsalt sa leiad pisiasju, mille eest tänulikkust tunda. Asi on selles, et meie alateadlik mehhanism RAS (retikulaarne aktiveerimissüsteem) võimaldab meil end õhtul nn ära programmeerida, ning ta aitab meil hommikul kohe hakata leidma õiget "informatsiooni", mille eest tänulik olla. Seega ei tähenda tänudieedil olemine, et sel päeval toimuks sinu elus palju rohkem asju, mille eest tänulikkust tunda võrreldes tavaliste päevadega, vaid sa lihtsalt saad nendest asjadest kergemini teadlikuks.

Tänudieedi hüved
Lisaks sellele, et tänudieet tõstab meie enesetunnet, on sellel ka väga tugev ja treeniv mõju meie mõistusele. Meie aju kipub olema tavaliselt negatiivsel rezhiimil - kui me anname talle kasvõi korraks puhkust, leiab ta kiiresti mõne probleemi või mure, mille kallal tööle hakata. Kui sa oled endaga viimasel ajal tegelema hakanud ning püüad jälgida oma mõtlemist ja emotsioone, siis võid sa alatihti avastada, et sa mõtled negatiivseid mõtteid. Täiesti iseenesest ning endale sellest aru andmata, miks sa seda teed. See lihtsalt on nii (tegelikult on sellel neuronvõrgustike tasandil ka väga loogiline seletus).

Mida me aga tänudieedil olles teeme? Me anname oma ajule teadlikult tööd. Kui muidu kipub aju laisklema ja analüüsima negatiivseid stsenaariume, siis nüüd oled sa talle ette andnud programmi - otsi, mille eest olla tänulik - ning tal ei jää aega tegelda muredega ja probleemidega. Loomulikult hajub meie tähelepanu väga tihti, nii keskmiselt 6-10 korda minutis, aga sa hakkad seda hajumist märkama ning viid ta tööpostile tagasi: otsi, mille eest olla tänulik. Seega on tänudieedil mitu positiivset aspekti: a) Me oleme sel päeval tõeliselt head inimesed ja ka teised märkavad seda b) Me avastame, kui palju head tegelikult meie elus on, mis annab meile kindlustunnet olla rohkem aega positiivne c) Me treenime oma aju, mis tagab meile kõrgema teadlikkuse, mis omakorda suurendab meie kontrolli oma elu üle.

Kas pole mitte imeline? Olla dieedil ja olla õnnelik üheaegselt. Anna tänulikkusele võimalus. Ja anna endale võimalus. Ta on sinu sees ning ta tahab leida endale objekti, mille peal end välja elada. Ära takista tal seda siis teha. Ole talle tänulik, et ta olemas on …

Näiteks olen ma praegu just sulle äärmiselt tänulik, et sa viitsisid oma arvutisse toksida www.suurimsaladus.ee ja leidsid need vabad 5 minutit, et minu artiklit lugeda. Aitäh sulle. Ma olen tänulik, et mul on mõnus ja väike sülearvuti, mis mulle meeldib ja mis muudab selle artikli kirjutamise nii lihtsaks. Ma olen tänulik selle eest, kui ma aknast välja vaatan, vaatab mulle vastu mets ja mõnus päikeseloojang. See on tõeliselt ilus. Ma olen tänulik, et ma olen niimoodi siia maailma sündinud, et mulle meeldib kirjutada ja mulle tulevad ideed, millest kirjutada. Ja ma olen tänulik, et homme on jälle üks ilus päev, mil ma kohtun enda jaoks meeldivate inimestega ja mul on üks väga põnev ärikohtumine. Ning ma olen tänulik selle eest, et ma käisin 2 nädalat tagasi indiaanilaagris, sain sealt soetada mõnusat salveid, mis minu kõrval praegu tossab ja tekitab superlaheda enesetunde. Jah … ma olen lihtsalt tänulik, et ma olemas olen … just sellisena nagu ma olen. Ole sina ka. Sest see on ainuke, mis ON.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
25. juuni 23:55 Tiiu kirjutas:
Ütlemata hea dieet suveks nii naistele kui meestele, kõigile! Super!
26. juuni 01:33 xx kirjutas:
Suur tänu, tõesti hea dieet:)
24. juuli 08:48 Ülle kirjutas:
Aitäh! Laupäevahommikuks väga ilus virgumine. Olen sulle tänulik, et tahad meile kirjutada.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):