Eneseareng »

Missugune on sinu enesehinnang?
[14. aprill 2010 | Kirjutas: Kaido | 26518 korda loetud | kokku kommentaare: 5]

Me elame väga kiires ühiskonnas, mida surub tagant pidev saavutusvajaduse kasvamine - me kas saame millegagi hakkama, või oleme me läbi kukkunud? Need on üldjuhul kaks valikut, mille me endale anname.

Eelkõige on selliste valikute tekkimine tingitud sellest, et elades 21. sajandil on meil lihtsalt nii palju valikuid, mida teha ning mida ette võtta - me ei suuda keskenduda ühele konkreetsele asjale piisavalt pikka aega, et see võikski edukaks saada. Kuna valikuid on nii palju, siis me ei ole kindlad, mida teha, kuidas seda õigesti teha, et tulemused oleksid kiired, ning kas see tegevus meile üldsegi naudingut pakub.

Kiire elu, kiire raha, kiire õnn ning edu
Tänapäeval oleme me paljuski harjunud elama elu kiirteel. Internetiajastul on meil kõikidel suurel hulgal valikuid, mida teha ning millega ennast lühema või pikema perioodi vältel siduda. Kuid just seesama valikute rohkus saabki meile tihti saatuslikuks - kuna valikuid on nii palju, siis me võtame kogu aeg uusi asju ette. Me alustame midagi, kuid kui edu ei saabu kolme kuuga, hakkame me juba mõtlema, et ehk oli see vale valik. Ning kuna valikuid on sadu, siis me anname alla, ja otsime enda jaoks midagi uut. Ja muidugi lähtumine oma tõelisest kirest ning soovist midagi teha, jääb 99% juhtudel täiesti tahaplaanile. Meie peamiseks mootoriks on raha, edu, kuulsus ning vabadus - mitte nauding tegevusest, mis meid tõeliselt inspireerib.

Uus haigus: "Ma ei suuda midagi!"
Kuna me vahetame tihti ala, millel töötame, või vahetame me pidevalt projekte, mida alustame, siis satume me paratamatult olukorda, kus meid ei saada edu. Edu ei saada meid mitte seetõttu, et me ei oleks edu saavutamiseks suutelised, või et valitud valdkond oli vale, vaid pigem seetõttu, et me ei andnud endale ning projektile piisavalt aega ja tähelepanu. Me tegime liialt kiirustades uued valikud ning mõtlemise, et küll me jõuame ka selle asja kunagi ära teha. Me loome enda ellu pidevalt juurde lõpetamata projekte, millel on kõikidel küljes silt: "Ei saavutanud edu!".

Enesehinnangu langus
Kui selliseid projekte tekib meie ellu juba liiga palju, hakkame me ennast tundma alavääristatuna - meile tundub, et me ei saagi millegagi hakkama. Me ei teadvusta endale, et asi pole ehk meie suutlikkuses, vaid meie otsuses keskenduda ühele asjale liiga lühikese aja vältel. Sõltumata, mis on selle tunde tegelik põhjus, hakkame me tundma, et me ei saa enda üle uhked olla, kuna me ei ole saavutanud edu. Ja sellest saab alguse drastiline enesehinnangu langus.

Enesehinnang - mis see on?
Enesehinnang on sinu arvamus sinust endast - kes sa oled, mida sa suudad, mida sa tunned? Sinu enesehinnang on otseseks kaitseks välismaailmast tulevate "rünnakute" vastu. Just seetõttu tunnevad madala enesehinnanguga inimesed ennast tihti välismaailma poolt ahistatuna ning ründavana. Sageli aga ei olegi selle põhjuseks erakorraliselt keeruline elu, vaid inimese negatiivne suhtumine oma ellu, mis tuleneb madalast enesehinnangust.

Mis on kõrge enesehinnang?
Kõrge enesehinnanguga inimesed on rõõmsameelsed, säravad ning alati rahul iseenda ning oma tulemustega. Kui sa armastad ennast ning end ümbritsevat maailma, näitab see, et sul on kõrge enesehinnang. Ning kui sa tunned, et sa suudad tõesti uusi asju korda saata ning midagi "ära teha", siis võid kindel olla, et sinu enesehinnanguga on kõik korras.

Missugune on madal enesehinnang?
Kõige lihtsam on enda madalat enesehinnangut tuvastada läbi hirmude. Kui sa kardad, et sa ei saa hakkama, või sa kardad, et sa ei suuda teatud asju ära teha, või sa kardad / tunned, et inimesed ning terve maailm on sinu vastu, oled sa olukorras, kus enesehinnang vajab turgutamist.

Kuidas turgutada oma enesehinnangut?
Enesehinnangu tõstmine toimub esimese hooga läbi teadliku tegutsemise - ole teadlikult rõõmus, tantsi, laula või tee midagi muud, mis teeb sinu enesetunde paremaks. Kõige olulisem on ennast hästi tunda.

Siin on nimekiri 20 tegevusest, mida sa võid teha, et tõsta oma enesehinnangut:

1. Naerata. Hästi palju.
2. Laula. Aga arvesta naabritega.
3. Tantsi. Pööraselt.
4. Tee kellelegi kompliment
5. Tee midagi, mida sa tõeliselt naudid
6. Kasuta oma huumorimeelt. Nalja saab igal nurgal - leia need nurad üles.
7. Istuta lill. Hoolitse tema eest ning kasva koos temaga
8. Õpi midagi uut
9. Tee midagi tõeliselt rumalat, mida sa ei ole kunagi varem julgenud teha.
10. Arenda oma loovust - kirjuta, maali, luuleta ...
11. Hooli igast elusolendist
12. Mõtle kellegi peale, kellest sa tõeliselt hoolid
13. Meenuta ilusaid hetki oma elus, mil sa tundsid ennast tõeliselt õnnelikult
14. Loe inspireerivaid raamatuid
15. Kuula klassikalist muusikat
16. Lihtsalt räägi juttu liblikaga aias või mõne muu olendiga, kellega sa tavaliselt ei räägi
17. Tee trenni. See tõstab su toonust ning parandab meeleolu
18. Tee kompliment iseendale
19. Arenda oma unikaalseid oskuseid, milles sa oled tõeliselt hea
20. Tuleta endale meelde, et sa oled kõige tähtsam inimene maailmas

Allikas: selfesteem2go.com

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
14. aprill 12:17 Marju kirjutas:
Väga hea lugu!

Sain kinnitust, et mul on enesehinanguga kõik ok! Muidugi areneda edasi on alati kuhugi. Eile alustasime koos sõbrannaga uut projekti ja olen tulemusega väga rahul!
14. aprill 14:52 Sirje kirjutas:
Sain teada,et olen muutlik,kõikuva enesehinnanguga ja vaja on ennast vahest innustada positiivsemalt mõtlema... see lugu on kui hea sõber,kes tuletab meelde,et hooliksin endast samavõrd kui teistsest;et enda õnne ning edu ja rõõmu luues muudame ka meid ümbritsevaid elusid ...Paljud tõed ja arusaamad on meis ammugi olemas.Aitäh heade sõbralike meeldetuletavate suuniste eest!
21. mai 09:07 Alice kirjutas:
Jah, hea artikkel. Kui nüüd süveneda, siis ma teengi loetelust vähemalt pooli asju. Enesehinnanguga lood kõige paremad ei ole, tunnen alaväärsuskomplekse, mis on ilmselt lapsepõlvest kaasa saadud. Lapsepõlv on juba üsna kaugel seljataga, kuid selle vari jälitab siiani. Ja miks mul on tunne, et kõrge enesehinnang ei ole käitumismudelina hea, huvitav, kust mul selline arvamus on tekkinud? Et kõrge enesehinanguga inimesed on ülbed ja uhked, mulle n.-.ö vastuvõetamatud? Või ajan ma sõna "enesehinnang" mingi teise sõnaga segi?
03. juuni 23:09 Päikesetüdruk kirjutas:
Ülbus ja uhkus on kaitserefleksideks.Nende käitumismudelite taga peitub hirmul ja ebakindel inimene
06. mai 00:42 marihhen kirjutas:
sul on jumalast õigus Päikesetüdruk!
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):