Eneseareng »

Miks mõned inimesed on õnnelikud
[18. juuli 2009 | Kirjutas: Kaido | 13277 korda loetud | kokku kommentaare: 0]

Ja mõned on nii õnnetud ...

Me kõik oleme aeg ajalt arutlenud, miks küll mõnel inimesel niimoodi veab - ta võidab loteriiga, siis saab päranduse, ta tutvub juhuslikult inimestega, kes teda edasi aitavad, ta ei satu iialgi õnnetustesse, ja palju muudki võib juhtuda.

Samas on mõned inimesed - võib-olla oled sina üks nendest - kellega juhtuvad justkui täpselt vastupidised asjad. Sa pead tohutut tööd tegema, et oma eesmärkide poole liikuda, sul ei ole iialgi õnne midagi niisama saada ning sa pead kõiki kasulikke kontakte tikutulega taga ajama.

Miks see nii on? Kas tõesti Universum ongi niimoodi lihtsalt üles ehitatud, et mõned inimesed on õnnelikud ja mõned on õnnetud?

Kuna õnn kui teema on väga emotsionaalne ning subjektiivne, siis on seda väga palju ka erinevates kontekstides uuritud ning püütud isegi seda defineerida ja leida selle põhjuseid. Mõned teadlased ning uurijate grupid on läinud isegi nii kaugele, et on läbi viinud eksperimente tuvastamaks erinevusi õnnelike õnnetute inimeste vahel.

Näiteks Inglismaal korraldati kunagi katse, mille käigus pandi kokku kaks gruppi inimesi: ühed, kes pidasid ennast õnnelikuks ja kellega juhtuvad tihti head asjad, ja teised, kes peavad ennast õnnetuteks, kellega ei juhtu kunagi midagi head.

Selle väikese eksperimendi eesmärk oli välja selgitada, kas õnnelike ja õnnetute inimeste aju töötab sarnaselt õnnelike juhuste leidmisel. Selleks anti mõlema grupi inimestele ühesugune ajakiri ning paluti välja selgitada, kui palju on selles ajakirjas fotosid. Samas paigutati eelnevalt kõikidesse ajakirjadesse väga suurelt silt: "Kui sa seda silti näed, siis ütle korraldajale seda ja sa võidad 50 dollarit". See silt oli enam kui ½ leheküljest ning teksti kõrgus oli 3 cm. See reklaam sõna otseses mõttes "hüppas" iga inimese silmadesse ning seda oli praktiliselt võimatu mitte märgata.

Mis te arvate, missugused olid tulemused?

Kui enamik õnnelikke inimesi märkas seda koheselt, siis õnnetud inimesed ei märganud seda peaaegu üldse. Nad olid nii keskendunud ja pinges, et nende aju ei registreerinud üldse võimalusi, mis olid väljaspool nende poolt seatud raame: õnnetud inimesed käivad ringi oma õnnetute mõtetega ning nad näevad ja leiavad maailmast ainult seda, mis haakub nende mõtetega. Nad jätavad märkamata võimalused leida endale õiged kaaslased, uued ärivõimalused ning huvitavad väljakutsed elus. Antud katse tulemused illustreerivad suurepäraselt ka meie ühe alateadliku mehhanismi RAS (Retikulaarne Aktiveerimis Süsteem) tööd. Kuna on teada, et meie alateadvus võtab igal sekundil vastu 400 miljardit bitti informatsiooni, aga me saame teadlikuks vaid 2000 bitist, siis RAS on see mehhanism, mis selekteerib, mis informatsioon täpselt 400 miljardist bitist välja "praagitakse"? Kuna õnnetutel inimestel on mõtted seotud ebaõnnestumistega, siis RAS-i jaoks on see korraldus leida info, mis on otseselt seotud meie sooviga - ebaõnnestumine, kurbus, viha, pettumus. Ja seda meie aju ka otsib. Ning kahtlemata ka leiab.

Samal ajal õnnelikud inimesed on oma alateadvuse programmeerinud edule ja uutele võimalustele, mistõttu RAS teeb oma tööd vastupidises suunas - see otsib igal sekundil seda 2000 bitti, mis haakub otsingusõnadega: edu, küllus, uued võimalused. Ning nagu katse tulemused näitasid, töötas kõikide osalenute RAS-d laitmatult: õnnetud olid orienteeritud kitsalt oma ülesandele ning ei näinud uusi võimalusi, samal ajal, kui õnnelikud olid orienteeritud ja avatud uutele võimalustele ning avastasid kiiresti võimaluse teenida 50 lisadollarit.

Analüüsides eelpool kirjeldatud katse tulemusi, võib kokku panna neli lihtsat nõuannet õnnetutele, kuidas elada õnnelikumat elu: a)Õnnelikud inimesed täidavad oma unistusi läbi positiivse mõtlemise: Ole ja mõtle positiivselt ning unista suurelt oma eesmärkidest! b)Õnnelikud inimesed on avatud uutele võimalustele: Ole rõõmsameelne ning hoia silmad lahti uutele võimalustele! c)Õnnelikud inimesed teevad kiireid ja õigeid otsuseid kuulates oma sisehäält: Jälgi oma südamehäält ning usalda oma instinkte otsuste langetamisel! d)Õnnelikud inimesed muudavad läbi positiivse hoiaku ka negatiivsed sündmused positiivseks: Leia ka ebameeldivatest situatsioonidest üles positiivsed aspektid ning keskendu nendele!

Kuhu gruppi liigitad ennast sina?

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):