Eneseareng »

Laitmatu tegutsemine
[20. august 2009 | Kirjutas: Kaido | 12679 korda loetud | kokku kommentaare: 1]

Kas pole, et sellele väitele saab tõlgendusi anda kohe hulgi? Igaüks lähtuvalt oma uskumustest, lapsepõlvekogemustest ning paljud isegi vastavalt loetud kirjandusele. Kuidas loetud kirjandusele? Sest just laitmatust tegutsemisest rääkis Don Juan korduvalt ka Carlos Castandedale öeldes, et läbi laitmatuse suudame me koondada väge ja olla tõeline sõdalane.

Nüüd on laitmatus jõudnud ka minuni. Ja see on muutnud minu suhtumist aega ning oma ellu.

Mida laitmatus tähendab minu jaoks? Laitmatu tegutsemine tähendab minu jaoks pidevat praktikat olla kohal - siin ja praegu. Sa oled kindlasti kuulnud lugu kahest mungast, kus üks munk kiitleb teisele: "Kas sa tead, mida minu Õpetaja teeb? Ta kõnnib vee peal ning leviteerib 10cm kõrgusel maapinnast.". Teine munk vastu: "Kas tead, mida aga minu Õpetaja teeb? Kui ta töötab, siis ta töötab; kui ta sööb, siis ta sööb; ning kui ta magab, siis ta magab". Kas pole sügavalt filosoofiline lähenemine?

Me oleme harjunud elama infoga ning tegutsemisega üleküllastunud maailmas. Ning me oleme selle maailma ohvrid. Me teame, et kui me ise ei söö, siis süüakse meid. Vähemalt see on see, mida meile lapsest saadik õpetatakse. Ning sellisest õppetööst kujuneb meile arusaam, et me peame alati püüdlema millegi poole. Et saada rohkem, rohkem, rohkem ... Ja selle rohkem, rohkem, rohkem ... paradigmaga me tekitame endale tunde, et me peame kogu aeg kuhugi kiirustama. Kui me hommikul silmad avame, mõtleme kohe, mida tänane päev toob. Me ei naudi seda hetke, mil keha virgub, me ei vaata rahulikult aknast välja ja ei imesta, kui ilus ikka maailm on. Me mõtleme kiirustades, et tuleb pesema minna (mõni teeb ka virgutusvõimlemist või joogat), siis kiiresti sööma ning START ... päev ootab.

Kasulik praktika: "Ärka 15 minutit varem. See on minimaalne, aga sa annad sellega teadlikult oma ajule ning alateadvusele signaali, et sa ei pea kiirustama. Sul on siis kohe ärgates tunne, et võid korraks veel olla ning tähelepanu pöörata sellele mõnusale hetkele, sa ei pea kohe voodist välja hüppama dushi alla, sa võid näiteks 5 minutit ennast põrandal venitada, 5 minutit aknast välja vaadata ning 5 minutit mõelda kümne hea asja peale, mis su elus on.

Dushi alla mineku ajaks on meie aju juba sellises rezhiimis, et suudab ka mõelda keerulisemaid asju - seega selle asemel, et tunnetada, kuidas vesi mõnusalt turja silitab ja karge vesi nahka karastab, nuputame me juba, kuidas mingeid probleeme lahendada, mis meid päeval ees ootab.

Kasulik praktika: Korda endale pesemise ajal 100 korda "Ma olen dushi all ja naudin seda!" Sellega annad sa oma ajule tegevust ning tugevdad neuronühendusi, mis toodavad sulle häid emotsioone selle asemel, et langeda juba päevavõitlusse. Sa ei saa niikuinii dushi all ilma riieteta veel ühtegi probleemi lahendada - sa oled seal täiesti abitu. Ära lase oma ajul siis ennast lollitada, kui ta püüab sulle öelda, et see on kõige õigem koht praegu arutada päevaprobleemide üle.

Söömise ajaks on isegi meie seedesüsteem täies lahinguvalmiduses, rääkimata siis impulssidega, mida teeb meiega esimene tass kohvi. Peale esimest lonksu tunneme me: Ossaaa jutt ... nüüd ma hakkan tööle. Sa võid juba arvuti avada ning hakata e-kirju sorteerima või läbi lugema mingeid lepinguid, mis pidid tänaseks olema kindlasti läbi loetud. Söömise asemel tunned sa ennast juba kontoris olevat. Ja samal ajal ütleme me, et me ei ole head visualiseerijad ja me ei suuda ennast ette kujutada kohtadesse, kus me tegelikult ei ole. Me teeme seda tegelikult igal sekundil.

Kasulik praktika: Hakka enda jaoks kirjeldama erinevate toiduainete maitset. Jah, me teame, mis maitsega on leib ja mis maitsega on muna. Aga sel korral peata enda mõttetegevus ning kirjelda endale mõttes, mis maitse see ikka on, kui sa peaksid seda homme inimesele kirjeldama, kes pole kunagi varem leiba või muna söönud. Söö, jälgi oma instinkte ja sa võid avastada täiesti uusi maitseid. Ettevaatust! Sel hetkel paned sa tööle oma aju täiesti teises suunas ning samal ajal lauas istujad võivad hakata esitama küsimusi: Kas kõik on ikka korras?

Nüüd on võileib kõhule kingitud, et ta enam peale 12 tunnist öist puhkust ei laiskleks. Paljud meist istuvad peale seda autorooli ... milline suurepärane koht muretsemiseks. Omast kogemusest ütleks, et üks parimaid kohti muretsemiseks ja probleemidega tegelemiseks. Seepärast vajab autosõit erilist tähelepanu. Me armastame isegi oma muredele võimendust anda läbi muusika, mida me autostereost kuulame. Kui on ikka suured mured, paneme midagi eriti masendavat mängima. Ning kui väga palju muresid ei ole, siis paneme raadio peale, kust me kindlasti kuuleme midagi, mis halba on viimase 24h jooksul maailmas juhtunud. Ning me sõidame. Ei, tegelikult me ei sõida. Meie alateadvus sõidab, ise oleme me kas töö juures, probleemse suhte juures või pankrotistuva ettevõtte juures. Kindlasti mitte aga autos.

Kasulik praktika: Tunneta rooli! Tunneta oma keha istmes. Tunneta, kuidas sa vajutad pedaale ning tunneta, kuidas sa sõidad. Kujuta ette, et tegelikult mitte auto ei sõida, vaid maailm sõidab sinu ümber. Mitte keegi ei saa seda tõestada, et see niimoodi ei ole. Võib-olla on auto kohapeal ning selle rattad käivad ringi ning maakera liigub all nii kiiresti. Kes teab? Ning mis vahet seal on. Püüa olla autos sel ajal. Võid näiteks panna käima oma lemmikmuusika ning lugeda, mitut erinevat pilli sa suudad muusikas eristada. See on hea praktika. Sest me veedame autos päris palju aega. Eriti ummikutes, kus tekib eriline isu hakata kõiki ümbritsevaid autojuhte vihaselt põrnitsema ning ennast ohvrimeelselt kõiges süüdistama. Ära lase sel juhtuda.

Ning tööle jõudes hakkame me tööle. Me peaksime hakkama. Aga tegelikult sageli ei hakka. Kui meil on lõpuks aeg keskenduda ja teha tööd, leiame me endale tegevusi, miks mitte tööd teha. Ehk läheb mõni sõber lauast mööda, kellega nati lobiseda. Või peame kiirelt üle vaatama, mis filmid õhtul telekast tuleb, või isegi kinost, varsti on ju nädalavahetus. Mida õhtul teha? Mida õhtul süüa teha?

Kasulik praktika: Teha tööd töö ajal, sõita autoga autoga sõitmise ajal, süüa söömise ajal, pesta pesemise ajal, ning magada magamise ajal.

Kuidas seda teha? Kasvatades oma teadlikkust, mida me just praegu teeme. See on laitmatu tegutsemine minu jaoks.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
12. august 19:04 Eerika kirjutas:
Väga hea lugu oli :)
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):