eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Oi kui palju inimesi üle maailma tegeleb isikliku arenguga. Kui lüüa Google otsingumootorisse sõna Personal Development, annab tulemuseks 221 000 000 vastet. Kas pole võimas?
Aga esimese hooga me ei mõistagi ju, mida isikliku arengu all mõeldakse. Kas see on vaimne kasv? Justkui ei ole, sest vaimne kasv on siiski osa isiklikust kasvust. Kas see on enda treenimine ja enda kallal vaeva nägemine? Ei, ka seda justkui mitte, kuigi need kindlasti kuuluvad isikliku arengu alla. Aga mis see siis on?
Teadlikkus
Mulle meeldib endale öelda, et isiklik areng on igasugune endaga tegelemine, kui me kasutame teadlikkust. Me ju kasvame kogu aeg, iga päev. Meie elus ei ole mitte iialgi kahte ühesugust päeva või isegi kahte ühesugust tundi ega sekundit. Me elame ning kasvame kogu aeg. Küsimus on lihtsalt, kas me oleme ka sellest teadlikud, kuhu suunas me oma elus ning oma arenguga liigume?
Kõigepealt olekski hea defineerida, mida tähendab teadlikkus? Me ju võime öelda, et kõik inimesed on teadvel ning nad teavad, mis nende elus juhtub. Milleks meile veel teadlikkus?
Ma usun, et teadlikkus on meie enda sisemine tööriist teadvustamaks endale, mida ma teen. Ja seda igal ajahetkel. Meie mentaalsus - pidev mõttemüra - ju sõna otseses mõttes koormab meid üle. Lisaks emotsioonid, hirmud, ettekujutlused, meenutused - kõik need protsessid on täitnud meie pea ja me "võitleme" nendega igal sekundil. Ja siis PÕMMMM ... siseneb teadlikkus. Sa märkad, et ma mõtlen, ma tunnen, ma kardan, ma meenutan ja kujutan endale ette ... kus ma varem olnud olen kogu selle aja, võib sul isegi küsimus tekkida
Teadlikkus ja turvalised tsoonid
Kui me hakkame oma teadlikkust treenima, on kõige esimesed kohtumised oma automaatsete protsessidega ebameeldivad, sest me põrkame kokku oma Egoga, kes seni on mängu juhtinud. Nüüd, läbi teadlikkuse, oleme me oma Egost korraks eemaldunud ning vaatame sellele kurivaimule otsa ja küsime: Miks ma pean mõtlema? Miks ma pean neid emotsioone läbi elama? Ning miks ma pean neid asju kartma?
Aga egol ei ole vastuseid. Tal ei saagi olla, sest ego isegi ju on meie enda poolt loodud virtuaalne nähtus, mille me oleme tekitanud selle jaoks, et tunda ennast turvaliselt. Kuidas?
Me ju identifitseerime ennast kellegi kaudu? Mina olen Kaido, näiteks. Ma olen selline ja selline, mulle meeldivad sellised ja sellised asjad, mulle meeldivad sellised ja sellised inimesed jne. Seda nimekirja võiks jätkata kilomeetri jagu, sest Ego kaudu oleme me kogu oma maailma ära defineerinud. Ja me tunneme ennast selles rollis turvaliselt.
Seda võib täheldada igas olukorras. Ei, mitte nii, et praegu olen ma ego ning nüüd ei ole. Me oleme egos kogu aeg, välja arvatud hetkel, kui me oleme täielikult teadlik ning tunnistame, et see kõik on ego. Kõik, mis ei ole ego, on kulgemine ise. Jah, seda on raske kirjutada, veelgi raskem vist selle artikli kaudu mõista, kuid me tõepoolest oleme väljaspoole ego mängu ainult siis, kui me kaotame oma identiteedi. Aga kui paljud meist on selleks valmis?
Ego loob meile karakteri kaudu turvalise tsooni. Ja selles tsoonis me siis elame. Me teeme oma tööd, armastame oma peret, mõni peab mingit hobi ja ... ootab oma lõppu. Sõna otseses mõttes. Me ju elame sageli oma elu ära viisil, mida me tegelikult ei armasta. Kuid meil ei ole vaprust ka midagi radikaalset muuta, sest me oleme harjunud elama ego poolt loodud turvalises tsoonis. "Okei, siin küll ei ole kõike seda, millest ma unistan, kuid ma saan vähemalt kindel olla, et ma jään ellu.", ütleme me mõnikord võib-olla endale ...
Ehee, tegelikult jäävad kõik ellu ...
Turvalise tsooni reeglid
Turvatsoonis on mõnus elada. Samal ajal me tunneme, et me oleme vanglas, aga samal ajal on ka piisavalt turvaline. Ja turvaline mitmes mõttes. Näiteks on meie ajus alateadlik mehhanism, mida nimetatakse psühhoküberneetiliseks mehhanismiks ja selle roll on justnimelt hoida meid selles turvatsoonis. Iga kord, kui me isegi mõtleme millelegi, mis võiks meid viia tsoonist väljapoole, tekitab see meis kohe ärevust ja hirmu. Ning kuna me interpreteerime seda üldjuhul ohuna, siis me lähemegi kiiresti turvatsooni tagasi (see mehhanism on tegelikult olemas meil selleks, et meid tõelise ohu korral elus hoida). Aga tegelikult ei pruukinud see kaugeltki nii hull veel olla ... Ning õnneks on olemas konkreetsed tehnikad, kuidas psühhoküberneetilist mehhanismi ümber programmeerida viisil, et see ei hakkaks "karjuma" kohe, kui me midagi uut kavatseme ette võtta.
Teiseks kaitsemehhanismiks, mis egol on, et meid hoida turvatsoonis, on emotsioonidega seotud kemikaalid. Nimelt toodab meie aju iga konkreetse emotsiooni korral teatud tüüpi kemikaali, millest meie keha jääb sõltuvusse. Ning kui me oleme nüüd oma harjumusi ja veendumusi muutmas, hakkame me kogema uut tüüpi emotsioone. Kuid sellisel juhul ei saa meie keha enam ju neid vanasid kemikaale, mis näiteks kaasnesid ohvrimentaliteediga - ja keha hakkab karjuma: "Mine tagasi sinna, sul on seal hea ja turvaline ... ja mina tahan oma laksu kätte saada". Seega peame me kannatama täiesti füüsilisel tasandil ning iseendaga võitlema. Ja see ei ole tõesti lihtne.
Isiklik areng kui teadlikkuse kasutamine
Artikli alguses küsisin ma, kuidas defineerida isiklikku arengut? Ma arvan, et kõige parem on seda defineerida teadlikkuse ja turvatsoonide kaudu. Me tegeleme isikliku arenguga, kui me teadlikult väljume oma turvatsoonist.
Kuid see saab toimuda ainult teatud etappides:
1. Ma olen olemas
Esimeses etapis toimub teadvustamine, et ma olen olemas. Me mõistame, et me oleme oma mentaalsete ja emotsionaalsete protsesside vangid, kuid me aimame, et sellest on võimalik vabaneda. Ahaaa! Nüüd tekib küsimus, et kes siis aimab? See on tõeliselt miljoni dollari küsimus? Kes aimab? Jah, SINA aimad. Sina aimad, et oled sina, ja sinul on mõtted ning emotsioonid. Vau ... milline vabanemine. Ma olen olemas ...
2. Teadlikkuse areng
Kui me saame teada, et ma ei ole minu mõtted ja emotsioonid, oleme me avanud teadlikkuse ukse. Nüüd on vaja seda arendama hakata, et kasvaks sisemine eristamisvõime. Läbi teadlikkuse arengu taipame me üha tihedamini ja lihtsamalt, kuidas minu ja välismaailma vahel toimub teatud liiki kummaline pallimäng. Igasugune väline stiimul tekitab meis reaktsiooni, mille käigus me justkui viskame palli tagasi. Aga teadlikkuse kaudu suudame me mõista, et meil ei ole vaja seda palli tagasi visata. Jah, mõnikord on see vajalik, kuid me ei tee seda Ego enesekaitseks. Kuna eelnevalt said teada, et ego loob karakteri, mille kaudu ta ennast maailmas defineerib, siis läbi teadlikkuse me mõistame, et MINUL ei ole vaja ennast kuidagi kaitsta. Ma olen juba täiuslik. Aga oi, kui valus see egole on ...
3. Turvatsoonist väljumine
Kolmandas etapis väljume me teadlikult turvalisest tsoonist. Nüüdseks me teame, et
a. ma olen midagi muud kui ma varem arvasin b. ma olen teadlik sellest, mis toimub minu peas ning elus c. mul on õigus oma elu suunda ise määrata.
Seega ei ole enam midagi muud alles jäänud, kui rakendada vapralt punkti c. Anda oma elule suund. Ma ei karda enam, sest ma tean, et hirm on ego omadus. MINUL ei saa hirmu olla. Ja kui hirm tekib, siis teadlikkuse kaudu tuvastan ma selle kohe. Ja kui ma tuvastan hirmu, on mul võimalik olla sellest teadlik, mille tagajärjel katkeb koheselt hirmu elulõng. Tal lihtsalt ei ole sulle midagi öelda, kui sa talle otsa vaatad. Hirm saab eksisteerida ainult siis, kui sa kardad. Aga SINA ei saa karta, see lihtsalt ei ole SINU loomupärane omadus. Ainult ego saab karta, sest ta kardab kaotada oma identiteedi - ma kaotan oma vara, ma kaotan oma positsiooni, ma kaotan oma väärikuse jne. Need on kõik ju ego omadused. Seega sobivad nad suurepäraselt hirmuga kokku. Aga kui SINA sekkud, lahustuvad nad mõlemad.
Nüüd, olles teadlik, saad sa hakata vaikselt piiluma väljapoole turvapiirdeid. Sa teed sammu ja vaatad, mis toimub. Tähelepanu! Sa ei tohi siin kaotada oma teadlikkust, sest niipea, kui sa seda teed, on kaks sinu parimat sõpra - Ego ning Hirm - kohe platsis. Usu mind, nad on ikka tõelised kleepekad ...
Ei, sa ei kaota teadlikkust, vaid hoopis kasutad seda. Sa märkad, et sa oled väljaspool turvatsooni, aga siin on täiesti okei. Mitte midagi ei juhtunudki. Ja sa julged astuda järgmise sammu.
Sinu isiklik areng
Selline metoodika kehtib kõikide eluvaldkonade kohta. Sa võid soovida suurendada oma sissetulekut, aga ei julge võtta ette konkreetseid tegevusi. Kasuta teadlikkust! Sa võid soovida langetada kaalu, aga sa ei leia endas distsipliini. Hei, kasuta teadlikkust! Ning sa võid soovida tutvuda inimesega, keda sa oled vargsi ammu juba silmanurgast piilunud, aga sa ei julge astuda esimest sammu. Hallooo! Miks? Aaaa ... sest sa arvad ... STOPP! Saada ego koju, saa teadlikuks ja astu see samm ... suure tõenäosusega ootab ta sind juba ammu ...
Kui sind huvitab, kuidas elada oma elu teadlikult, siis astu see samm ning kohtume laupäeval 06.02.2010 Tartus Dorpatis ning räägime sellest juba silmast silma ... Vaata Isiklik Areng
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|