Eneseareng »

Kuidas olla rahul olemasolevaga?
[29. aprill 2010 | Kirjutas: Kaido | 14574 korda loetud | kokku kommentaare: 9]

Paljud probleemid, mida inimesed igapäevaselt kogevad, on tingitud ühiskonna poolt tekitatud puudustundest - ihast, janust ning soovidest omada rohkem. Meie igapäevased nähtused nagu rasvumine, asjade ülekuhjumine, liigtarbimine, võlgu elamine ning isegi globaalne soojenemine - kõik need on tingitud sellest, et me ei ole iialgi rahul olemasolevaga. Me soovime kogu aeg rohkem. Seda tunnet toodab meid pidevalt pommitav meedia ning reklaamid, ja isegi kemikaalid, mida süstitakse toidu sisse (näiteks avastasid teadlased, et friikartulitesse on lisatud ainet, mis paneb meid neid jälle tahtma).

Kunstlikud vajadused
Reklaamiagentuurid on tõelised meistrid panemaks inimesi tahtma asju, mida neile tegelikult vaja ei ole. Täiskasvanud vaatavad ajakirjasid ning näevad ilusaid pilte modellidest, kelle sarnased nad soovivad olla. Lapsed vaatavad multikaid ning neid mõjutavad reklaamid toidust või muudest toodetest, mida näidatakse filmide alguses ning vahepeal. Inimesed on hullud äsja välja tulnud Apple iPadi suhtes - kõik soovivad seda omada, kuna see on lihtsalt nii lahe asi. Autod, majad, riided, vidinad, toit, eksootilised reisid - vaid nimeta midagi, ning sa leiad reklaamispetsialisti, kes töötab päevast päeva selle kallal, kuidas inimesed panna seda toodet ostma.

Kuidas inimesed suudaksid sellise ühiskonna vastu võidelda? See on tegelikult väga raske. Proovi kõndida ilusas ning atraktiivses kaubanduskeskuses ilma, et sul ei tekiks soove vähemalt midagi siit endale koju kaasa võtta. Kui tihti me teeme impulssostusid, mida me hiljem kahetseme ning nendime, et me läksime vaid emotsiooniga kaasa, ja tegelikult meil ei olegi seda vaja? Jah, kindlasti on inimesi, kes saavad enda eemal hoidmisega hästi hakkama, kuna nad on seda võib-olla harjutanud, kuid valdav enamus meist allub reklaamipropagandale, ja juhul, kui me ei saa kõiki neid asju endale lubada, tunneme me ennast õnnetuna.

Ainukeseks viisiks selle vastu võideda, on võidelda samade vahenditega - kui reklaamiagentuurid loovad tehislikke vajadusi, siis meie peame hakkama looma "tehislikku" rahulolu olemasolevaga.

Kuidas luua rahulolu enda sisse
Ma alustaksin enda teadlikku eemaldamist kohtadest, kus reklaamid on kõige agressiivsemad - TV, ajakirjad, kaubanduskeskused. Külasta internetis uudisteportaale, mis ei kubise reklaamidest ning ära külasta veebipoode, mis püüavad sulle agressiivselt midagi pakkuda. Ja mis samuti väga tähtis - hakka näitama teistele inimestele eeskuju, kuidas ennast "tahtmistest" taandada.

Rahulolu loomine enda sisse tähendab pidevat enda programmeerimist mõistmaks, et mul on juba küllalt. See saab kindlasti alguse väikestest sammudest ja see ei ole lihtne, kuid juhul, kui me soovime saada vabaks ning kaotada ära liigset stressi oma elust, on see hädavajalik. Me peame suunama selle sõnumi ka endast väljapoole, et ühiskond saaks signaali, et meil ei ole kõiki neid asju vaja, mida meile pakutakse. Inimestel on vaja mõista, et ükski nendest asjadest ei saa meile rahu tuua - me saame tekitada rahu enda sisse ainult ise. Ja esimene samm selleks on mõista, et rahulolematus tekib sellest, et meie ihad ei vasta meie võimalustele. Aga kuidas tekivad ihad? Reklaamiagentuurid loovad need meile kunstlikult.

Aga proovi sa seda kõike ellu viia!

Ideaalne maailm
Kujutad sa ette, et Times Square'il New Yorkis on hiigelsuur valgusreklaam helkimas sõnumiga "Aitab tarbimisest! Sul on juba küllalt!"

Või näiteks maailma suurima internetipoe Amazon.com lehel oleks enne lõplikku ostu kinnitamist teada "Oled sa kindel, et sul on seda asja ikka vaja? Mõtle kindlasti järele!".

Või hoopiski krediitkaardid oleks kõik kujundatud "hallides" masendavates toonides ja nende peal oleks valge pealuu märk teatega "Võlad veavad su põhja, sõbrake!"

Ja isegi MacDonalds hakkaks inimeste peale mõtlema pannes oma söögikohtadesse üles suured sildid infoga, et rämpstoit tekitab terviseprobleeme ning sõltuvust teatud ainetest. Ja kõikide hamburgerite ümber olevatel paberitel oleksid hüüdlaused "Ära mine ülekaalu! Mõtle enne, kui sa friikartuleid sööma hakkad!"

Jah, see kõik on meie ühiskonnas ebareaalne. Kuid selge on see, et me vajame rahuolu enda hinge. Ja see saab tekkida ainult siis, kui kaob või me kaotame oma elust tehislikult loodud vajadused ning "tahtmised".

Allikas: mnmlist.com

 

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
29. aprill 21:46 Sirje kirjutas:
Olen öelduga igati nõus!Rahulolu enda sisse aitab luua tänutunne.Kui suhtun sisemise rõõmu ja naeratusega südames,on see tunduvalt kergem.Kuskilt on jäänud mu kõrvu ütlus:,,Haldjad oskavad seepärast lennata,et võtavad kõike kergelt.."Ja veelkord tänud:hea on lugeda ,,Sisekosmose"mõttearenguid ja tajuda toetavat äratundmist oma mõttemaailma kujundamisel...liigume õiges suunas..Päikset ja elurõõmsat edu kõigile!
29. aprill 22:43 jeanette kirjutas:
Ja,hea möte.3D prillid sinu uute reklaamiettepanekutega ette ning elu valgeneb.
30. aprill 18:49 Agnes kirjutas:
Väga õige jutt!Võibolla ka majanduskriis, mis praegu on tahab meid suunata õiges suunas minema. Tahab öelda, et peale asjade on midagi muud ka olemas. See õpetab, kuidas vähemaga hakkama saada, sest tõesti kõik mida tahad ei pruugi veel vajalik olla. Olles rahul sellega, mis sul on tunned ennast paremini...kui mõeldes pidevalt sellele, mida sul pole !
03. mai 08:44 MK kirjutas:
Oma kogemustest võin öelda, et enamasti on inimestel, kes räägivad liigsest tarbimisest, endal kõik olemas. Siis tuleb jutt, et asjad ei tee sind õnnelikuks. Kui võrdlen ühistranspordis sõitmist vabadusega, mille annab auto või oma maja lasnamäe ühetoalisega, siis jah mind teevad küll asjad õnnelikuks. Kujutage ette oma elu ilma auto, kodu, tööta ja mõelge kuidas reageerite jutule, et auto või maja himustamine ei tee sind õnnelikuks. Ole praegu õnnelik, linnud laulavad, päike paistab, ja isegi jalad liiguvad...
03. mai 14:28 viimasele kirjutas:
No aga kust siis muidu saada teada, et asjad ei tee õnnelikuks, kui pärast nende "kokkukuhjamist" omal nahal KOGEDA, et need ei teegi õnnelikuks. Tuttav pere näiteks sai päranduseks väga suure summa ja see raha ja mis sellega tehtud sai, on toonud nii palju muresid ja probleeme... Ja ometi sai ainult ostetud vajalik - kodud ja auto.
Loeb ainult suhtumine elusse ja ümbritsevasse. Kui mõttemuster peas kinnitab sulle puudust ja pidevat häda, siis nii see ka on, ükskõik, kui palju raha sul on. Seda polnud mul kahjuks kahele eelneva põlvkonna esindajale võimalik selgeks teha ja seega läks nagu ta läks :(
03. mai 14:31 ... kirjutas:
Lisaks, inimesele, kellel ainult võlad või hingetaga 0 krooni, võib ka võimalus ühistranspordiga sõita ning elada lasnamäe ühetoalises olla suur õnn ning vabadus. Võrdlusi on lõputuid.
15. mai 09:24 T.H. kirjutas:
TERE! Väga teretulnud mõtted!-Veeretan taolisi peas juba sellest ajast peale, mil kõik frustreeriv tekkis!!...st m i k s inimene ise toodab (raha nimel?) nii palju p r a h t i ...ka vaimses mõttes PRAHTI!!?? ....lõpuks ju ka ISEENDALE!!!!???
Vaadates uut generatsiooni näen hirmutavalt vähe nn. esivanematelt-päritut (!) ( mis aitaks julgeid valikuid teha ja kõigest ülearusest lihtsalt- LOOBUDA). Seda kõike aitate n.ö. jalule seada - TEIE! Ja veel: armastust tunned vaid siis, kui oled keskendunud õigetele asjadele enda jaoks.Muidugi on ta olemas, kuigi vahel-nii peidus!!!!
15. juuni 11:13 tiiu kirjutas:
teiselt poolt,võtame noore pere,kes elab kahe lapsega ühetoalises korteris,aga neil ei ole raha,et elamist osta.Tekivad pinged-siis võtavad laenu,ostavad korteri ja maksavad 30 aastat..pole mingi ime,et meie noored lähevad välismaale,et mitte siin vireleda
16. juuni 22:37 Annely kirjutas:
Elu on nagu äri valikud on kõigil erinevad.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):