eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Me elame duaalses maailmas. Igal asjal, millel on meie maailmas olemus, on sellele olemas vastand pool. zen elufilosoofia ütleb, et mitte miski ei saagi eksisteerida ilma, et oleks olemas mitte-miski. Ja seda mitte kontseptuaalses tähenduses, vaid täiesti praktilises.
Segane jutt? Proovin uuesti ...
Kui sul on laua peal vaas, siis saab see vaas eksisteerida ainult seetõttu, et on olemas mitte-vaas. Veel lihtsam on mõista seda nii, et võta enda kätte väiksemat sorti õun. Nii, vaata seda õuna enda ees, ja sa tunnistad, et see õun on olemas. Nüüd, pista see õun endale suhu ja söö ära. Nüüd aseta käsi samasse asendisse, nagu see oli enne koos õunaga, aga nüüd teed seda ilma õunata. Sest õuna ei ole enam.
Loogiline, jah? Loogiline tundub see ainult seetõttu, et meil on ajus ratsionaliseeriv mõistus, mis ütleb, et kui sa õuna ära sööd, siis ei saagi õuna enam olla. Aga kui sa unustad ära, et sa õuna ära sõid - mis siis alles jääb? Jah, alles jääb kaks vormi:
1) Õun 2) Mitte-õun
Õuna ei saa eksisteerida ilma, et ei oleks olemas mitte-õuna. Ja mitte-õuna ei saaks olla olemas ilma, et oleks olemas õun. Kas mõistad? Need tunduvad kontseptuaalsed näited, aga need ei ole ju tegelikult. Need hoopiski näitavad meie maailma tegelikku olemust, mille me oleme enda jaoks ratsionaliseerinud.
Miks sa ei ole õnnelik?
Nii nagu ei ole olemas õuna ilma mitte-õunata, nii ei saa olemas olla vaesust ilma rikkuseta, kurbust ilma rõõmuta ning ahistatust ilma vabaduseta.
Mõtle enda elu peale korraks. Mis on see valdkond sinu elus, mis sulle kõige rohkem praegu muret valmistab? Kas selleks on suhted? On selleks raha? On selleks pinged töö juures? On selleks mured lastega, või hoopis oma vanematega?
Ükskõik, mis mure sul on, tea, et just siinsamas, sinu kõrval, sinu elus, täpselt selle probleemi kõrval, ei selle probleemi asemel, on olemas juba lahendus: mitte - probleem. Tuleta meelde, et mitte midagi ei saa eksisteerida ilma, et oleks olemas sellele vastandlik olukord. Ei, sa mitte ei mõtle seda välja - proovi mõtlemine üldse korraks kõrvale jätta ning taipa, et kontseptuaalselt ei ole see võimalik. Kuigi jah, zen-meistrid ütlevad, et kontseptuaalsusega ei ole siin midagi pistmist. Meie maailm on lihtsalt selline.
Kui sa ei ole hetkel õnnelik, siis sa ei ole lihtsalt veel taibanud, missugune vorm on sinu elus mitte-õnnetu olemisel. Kui sa seda taipad, muudad sa kohe oma seisundit ning koged mitte-õnnetu olekut. Ehk sa koged õnne.
Ooot, kas siis õnn ei olegi asjades?
See on hea harjutus mõistmaks, et õnn ei saa olla asjades. Enamik inimestest püstitab eesmärke eeldusel, et nende saavutamine teeb nad õnnelikuks. Aga tagasiside näitab, et tegelikult ei saa. Milles on siis küsimus?
Kuna iga sinu poolt saavutatud eesmärk on pelgalt juba sinu elus olemas oleva mitte-eesmärgi vastand, siis on loogiline, et see ei saa kuidagi mõjutada õnnelik / mitte-õnnelik seisundeid. Need on teineteisest täiesti lahus olevad nähtused.
See on suur illusioon, et mingid asjad suudavad meie seisundeid muuta - ei, mingi asja ilmumine sinu ellu vahetab välja vaid teise vormi: mitte-asi. Seega õnne kogemiseks tuleb lõpetada mitte-õnne kogemine, mingi asja saamiseks oma ellu, tuleb lahti lasta mitte-asjast. Sest niipea, kui sa seda teed, PEAB tekkima sinu ellu asi ise. Sest vahepealset asja ei ole ju olemas - on ainult kaks olekut: 1) õun; 2) mitte-õun.
Kas pole mitte maailm lihtne? Ja meie elame selle nii keeruliseks ...
Ikka ei usu? Proovi järgi, ja koged ise.
Kaido
___________________________________________________________________
Seminar Kuidas luua EduTeadvust 13.03.2010a Pärnus Vaata EduTeadvus
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|