Eneseareng »

Kas kooma kaudu keele õppimine on ime?
[23. aprill 2010 | Kirjutas: Kaido | 11787 korda loetud | kokku kommentaare: 4]

Horvaatia arste on tabanud ootamatu üllatus, kui 13-aastane tüdruk langes kõrge palaviku tõttu koomasse ning sealt väljudes ei osanud enam rääkida horvaatia keeles, vaid täiesti puhtas saksa keeles.

Tüdruku vanemad ütlevad, et ta just alustas koolis saksa keele õpinguid, kuid need on liiga algusjärgus, et sellist üleöö muutust saaks kuidagi loomulikuks pidada. Ta oli küll võtnud õpinguid väga tõsiselt ning lisaks õppetööle hakanud hiljuti lugema palju ka saksa keelset kirjandust ning vaatama saksa keelseid saateid, kuid kuni palavikuni oli tema saksa keel olnud siiski täiesti tavalise algaja keeleõppija tasemel. Kuid peale koomast väljumist on tema saksa keele oskus kõrgetasemeline ning lisaks täiesti puhta saksa keele valdamisele on tütarlaps keeldunud isegi oma vanematega suheldes emakeeles rääkimisest.

Split's KB haigla ning tüdruku raviarst Dujomir Marasovic ütles, et hetkel ei ole arstide ringkond suutnud ühtegi veenvat selgitust juhtunule anda. Nad ei tea isegi veel lõplikult, mis põhjustas tüdrukule koomasse langemise, ning eriti veel ei tea nad rääkida, mis võis põhjustada sellise muutuse tema ajus, et peale koomast väljumist on tema suhtlemise põhikeel niimoodi muutunud. Marasovic lisas: "Jah, loomulikult on nendel hetkel olemas teooriad, mis võisid selle põhjustada, aga need on hetkel pelgalt vaid teooriad ning need ei oma kindlat tõepõhja." Ta selgitas, et inimese aju on niivõrd peen instrument, et praegu ei suudeta kindlalt väita, mis võis tüdruku ajus aset leida, et selle kõnekeskuses selline muutus toimus.

Loomulikult on antud juhtum ka väga palju põnevust meedias tekitanud, kuid tüdruku vanemad ning arstid paluvad kõikidelt huvilistelt mõistvat suhtumist. Eriti arvesse võttes vanemate muret seoses sellega, et neil ei õnnestu enam oma tütrega vabalt suhelda. Tundub, et tüdruk saab küll horvaatia keelest aru, kui vanemad talle midagi ütlevad, aga vastab ta kõikidele siiski puhtas saksa keeles, mistõttu vajavad vanemad nüüd lapsega suhtlemiseks saksa keele tõlki.

Arstid väidavad, et sarnaseid juhtumeid on aset leidnud ka minevikus. Ja seda isegi nii äärmuslikul viisil, et koomast üles ärganud inimesed on hakanud rääkima juba unustusse vajunud vanasid Egiptuse või Babüloni keeli. Jah, kuna need juhtumid leidsid aset palju aastaid tagasi, siis sel ajal liigitati need lihtsalt imede alla. Aga sel korral püüavad arstid ning teadlased anda endast siiski maksimumi, et sellele kõigele lõpuks siiski loogiline selgitus anda

Allikas: Daily Mail

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
23. aprill 22:18 Eve kirjutas:
Inimvaim on palju mitmekülgsem, kui see, mis hetkel näha on.Sageli tuleb just õnnetuse või muu "väljalülituse" tõttu teine tahk nähtavale.
24. aprill 00:03 Triin kirjutas:
Saaks seda kunstlikult kuidagi esile kutsuda, et vajud korra koomasse ja ärgates on võõrkeel suus :)
24. aprill 05:58 Joonas kirjutas:
Vot kus see oleks keeltekool....
Tahan hispaania keelt omandada, lähen kohale, veedan öö koomas ja hommikul, voila, räägin hispaania keelt :)
25. aprill 08:31 Peeter kirjutas:
kasulik ka laste ja loomade(looduse)keelt nii õppida
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):