Eneseareng »

Me kõik oleme loomeinimesed. Ka sina.
[28. juuni 2011 | Kirjutas: Kaido | 14732 korda loetud | kokku kommentaare: 12]

Pildi autor Toomas Altnurme
www.art-altnurme.com

Veel mõned aastad tagasi olin ma veendunud, et äri on ainuke jõud, mis ühiskonda edasi viib. Vähemalt toodab see korralikult SKP'd - järelikult peab see hea olema. Olles Tartu Ülikooli majandusteaduskonna lõpetanud, ei saanudki ma ju kuidagi teistmoodi maailma näha. Ettevõtlus tundus olevat nii põnev ja kaasakiskuv, et ma lugesin juba enne Hansapanka tööleminekut mitu riiulitäit äri - ja juhtimisraamatuid läbi, mis oleks pidanud andma mulle hea hüppelaua karjääri tegemiseks. Jah, eks ta tegelikult andiski. Ma ju pingutasin kõvasti ja liikusin ka edasi. Võib-olla oleks isegi tavamõistes edukaks saanud, kui ma vabatahtlikult 2005. aastal eraettevõtjaks ei oleks otsustanud hakata.

See samm oli saatuslik. Ja seda üheaegselt nii negatiivses kui positiivses mõttes. Negatiivses seetõttu, et juba kaks aastat hiljem oli asutatud ettevõte pankrotis ja ma olin kõigest ilma jäänud - rahast, investeeringutest ja eneseväärikusest.

Positiivses aga seetõttu, et see muutis minu elu. Ootamatult sain ma aru, et selles maailmas on midagi veel peale äri ja kasumi. Jah, see ei juhtunud üleöö, aga selle kaudu, kuidas ma kirjutama ja oma ideid seminaridel jagama hakkasin, mõistsin, et minu sees on midagi, mille jagamist ma teiste inimestega naudin ja millest ka teised inimesed kasu saavad.

Kõik inimesed on loomeinimesed
Kirjutamine avas minu jaoks uue maailma. Kui ma varem oskasin väärtustada ainult SKP masinaid - ettevõtteid - , siis mida enam ma kirjutasin, seda enam hakkasin märkama ka teisi sarnaseid inimesi enda ümber. Olgu selleks siis lauljad, kunstnikud, luuletajad, disainerid, kirjanikud - nendel kõikidel on midagi ühist: nad annavad iga päev osakese ära iseendast. See on midagi, mis kasvab nende sees ja läbi oma loomingu jagavad nad seda teiste inimestega. Just nii tundsin ka mina, kui ma blogi kirjutama hakkasin.

Näiteks tekkis mul mõni päev ootamatult idee, millest võiks kirjutada. Ma istusin maha, ja lihtsalt kirjutasin. Minu sees oli nagu miski, mis tahtis ise välja tulla - ja ma ei "rahunenud" enne, kui see oli välja tulnud ja blogisse üles pandud. Ma justkui andsin midagi endast ära, aga samal ajal sain veelgi rohkem tagasi - ma tundsin end nii õnnelikuna. Ma olen kindel, et just niimoodi tunnevad kõik need inimesed, kes teistega oma loomingut jagavad.

Kuid looming ei tähenda loomingut selle kitsas ja tavapärases tähenduses. Me kõik oleme loomeinimesed, sest meil kõikidel on midagi, mida teiste inimestega jagada. Inspiratsioon ja loovus ei ole kunstnike privileeg, vaid iga inimese loomulik võime jagada seda, mida tal jagada on. Jah, see võib olla muusikapala, imeilus mosaiik, luuletus kallimale või lühifilm armastusest, aga selleks võib olla ka edukas turunduskampaania, suurepärane klienditeenindus ning imekspandavad müügioskused. Inimesed on erinevad, ja nad kasutavad oma loovust erinevalt. Kuid loovad oleme me kõik ühtemoodi.

Kuidas loovus eneses üles leida?
Palun sulge hetkeks silmad ja kujuta ette, kuidas sa maalid imeilusat looduspilti. Tunneta, kuidas lõuend on sinu ees molbertil ja sa oled tõelises inspiratsioonihoos - pintsel lausa lendab su käes, ja sellest jääb maha hingemattev pilt. Sa vaatad seda pilti siit- ja sealtpoolt, ning tunnistad lõpuks, et see on tõesti ilus.

Just praegu kasutasid sa loovust. Sa pole võib-olla mitte kunagi ühtegi looduspilti maalinud, aga sinu sees on alge selleks olemas.

Või äkki oled sa mõnda väga head laulu kuulates tundnud, kuidas sa tahaks ise niimoodi laulda. Sa lausa sukeldud sellesse palasse, lased end täiesti lõdvaks ning kisad siis täiel kõril sellele laulule kaasa. Kas sa pole mitte hetkel artist? Jah, muidugi oled.

Meie kõikide sees on nii palju loovust ja inspiratsiooni, mida me mingil põhjusel tagasi hoiame. Me tahaksime teha ilusaid asju, aga me kinnitame endale, et me ei oska. Teatud määral on meil õigus, sest meil puuduvad võib-olla professionaalsed teadmised ja oskused, aga see ei tähenda, et meie sees oleks puudus loovusest ja inspiratsioonist.

Loovuse ülesleidmiseks tuleb end täiesti vabaks lasta ja hakata lihtsalt tegema neid asju, kuhu süda meid suunab. Alusta sellest, et sa lähed mõnele põnevale klaverikontserdile või kunstinäitusele. Seisata maali ees ning püüa taibata, mida kunstnik tegelikult selle maaliga meile öelda tahtis. Missugused olid tema emotsioonid, mida ta võis sel ajal mõelda ning kellele ta selle maali tegelikult tegi? Mine sügavale maali sisse ja saa lausa sellega üheks. Mida sa siis tunned? Sa võid tunda, et tegelikult ei olegi sa kunstnikust nii palju erinev - te olete mõlemad inimesed, kelle sees on tohutu hulk inspiratsiooni ja loovust. Tema lihtsalt leidis kanali, mille kaudu oma loovust välja näidata.

Sõnum ja kanal loovuses
Me kõik oleme loovad inimesed. Ka sina. Kui sa väidad praegu endale, et ei, sina ei ole, sest sa oled tavaline poemüüja, siis mõtle uuesti.

Iga inimese töökoha valik jaguneb kaheks: esiteks sõnum, mida ta väljendab, ja teiseks, kanal, mille kaudu ta seda väljendab.

Kas sa oled endale peeglis otsa vaadanud ja küsinud: "Mida ma tahan maailmale öelda? Mis on minu sõnum, mida ma soovin oma laste, sõprade ning kogu maailmaga jagada?". Kui sa ei ole seda veel teinud, siis on viimane aeg seda teha. Sul on sõnum, selles võid kindel olla. Ehk ei ole sa lihtsalt julgenud seda endale tunnistada. See sõnum ei pea olema midagi nii suurt, millega üle maailma kuulsaks saada. Samuti ei pea see olema über-vaimne õpetus, millega sa ennast ümbritsevaid inimesi valgustama hakkad. Ei, see võib olla midagi väga lihtsat ja igapäevast.

Kui sa oledki poes müüja, ja sulle meeldib sinu amet, siis ehk on sinu sõnum aidata inimesi. Sõltuvalt, mis poes sa müüja oled, aita inimesi parimal võimalikul moel oma ostuotsuseid langetada. Me saame teisi inimesi aidata igal sammul. Selleks ei pea olema Ema Theresa, et teistest hästi mõelda ning nendele head teha. Piisab täiesti sellest, kui me oleme kingapoes müüjad. See on isegi suurepärane võimalus, sest me kohtume igapäevaselt nii paljude erinevate inimestega, kellest mõned meid naeratama panevad, kuid mõned kindlasti meile ka pisarad silma toovad. Kas me suudame nende kõikide vastu head olla? Kui jah, siis me olemegi juba ema theresad - küll jah, väikese algustähega.

Kui sa saad aru, mis on sinu sõnum, saad hakata selle kaudu valima kanalit. Kingapoe müüja olla on vaid üks valik. Kuid valikuid sobiva kanali leidmisel on sadu ning tuhandeid. Oluline on lihtsalt, et valik saab alguse meie sõnumist, mitte me ei püüa sõnumit kohandada kanalile. Kui meie sõnum maailmale on "rahu", siis on raske seda edasi anda, kui me töötame samal ajal sõjaväes. Või kui meie sõnum on "tervem eluviis", siis on ka väga raske enda kohta leida mõnes suures tubakafirmas.

Missugune on sinu elumosaiik?
Mul on üks hea sõber, kes armastab mosaiiki. Kui ta sellest räägib, muutub kogu tema olek. Ta on niigi särav isiksus, aga pelgalt mõte sellest, et ta saab kunagi iga päev tegelda mosaiikidega ning selle kaudu endale ka elatist teenida, paneb tema inspiratsiooni ja loovuse uuel tasemel tööle. Ta teab, et see on tema asi, ja ta on valmis selle nimel ka vaeva nägema. Ja ma tean, et ta teeb selle ühel hetkel ära. Seda on näha tema silmadest ja olekust, kui ta sellest räägib. Ta on tõeliselt loov ning inspireeriv inimene, kes ühel hetkel on oma valikutega eeskujuks paljudele teistele.

Mõtle enda elu peale ja küsi endalt, missugune on minu elumosaiik? Kindlasti on seal palju erinevaid värve, kuid keskendu seekord sellele värvile, mis seondub inspiratsiooni ja loovusega. Sa ei pea olema kunstnik, et oma loovust täiskäigul kasutada - sa saad seda teha igapäevaselt, sõltumata tööst ning inimestest, kellega suhtled. Loovus on jõud, mis viib meid edasi - see annab meile ideed, ja ka lahendused, kuidas need ideed teoks teha. Vaata endale sügavale silma ja küsi, mis inimene ma tegelikult olen? Unusta ära, mida sa varem teinud oled ja mida sa praegu teed. Küsi endalt, mida ma tahaksin, et maailmas muutuks? Mida ma saan endalt anda, et seda muutust maailmas läbi viia? Ja siis astugi selles suunas esimene samm ...

Sisekosmos kui loov ettevõte
Sisekosmos on loov ettevõte, mille sisendiks on minu enda isiklik kasv ja väljundiks minu oskus kirjutada ja laval rääkida. Minu sõnum maailmale on teadlikum eluviis ja rahu eespool eesmärke.

Olles viimastel aastatel väga palju tagasilööke oma elus läbi elanud, ja kohtunud paljude inimestega, kes on oma eludega ummikus, olen ma mõistnud, et probleemid ja kannatused ei lõppe mitte kunagi. Enamus inimesi loodavad leida rahu selle kaudu, et nad saavutavad kõik oma eesmärgid. Jah, üritusena on see hea, aga see ei õnnestu mitte kunagi. Selle eest kannab hoolt meie enda mõistus. Ainuke viis rahu leida, on arendada eneseteadlikkust ja leida rahu eespool eesmärke.

Kuigi mõnikord heidetakse Sisekosmosele ette, et see teenib raha, on see ju minu töö. Ma kirjutan ja räägin selleks, et ära elada. Just nii nagu luuletajad kirjutavad luuletusi, lauljad laulavad ja müürsepad laovad müüri, kirjutan mina artikleid ning raamatuid, ja teen koolitusi. See on minu looming ja ma olen siiralt tänulik, et elu võimaldab mul seda teha.

Looming ei ole aga nii kitsalt piiritletud. Loovad ettevõtted ei pea tingimata raamatuid kirjutama ning koolitusi tegema. Tegelikult on kõik ettevõtted ju loovad ettevõtted, sest kõikide teenuste ja toodete eelduseks on kellegi inspiratsioon ning looming. Seetõttu saab isegi Swedbanka loovaks ettevõtteks nimetada.

Luba oma loovusel ilmneda
Luba oma loovusel ilmneda. Tegelikult teed sa seda juba praegu, sest sa oled loominguline nii töö juures kui ka kodus. Viimastel aastatel aga üha enam tähelepanu saav majandusharu loomemajandus (creative industry) kutsub inimesi üles sammu veelgi kaugemale astuma. Loomemajanduse eesmärk on aidata inimestel tuvastada oma talent ja see enda tööks muuta - ehk siis looming ja ettevõtlus teineteisele lähemale tuua.

Miks mitte ei võiks ka sina seda proovida? Kas sa oskad midagi teha, mille eest sind on kunagi kiidetud? Kindlasti on midagi. Miks mitte seda siis edasi arendada, et see väikeseks lisasissetulekuks muuta? Tihti on inimestel hirm ettevõtluse ja raha teenimise ees. Aga miks? Kõik ju teenivad raha töötades, pakkudes ettevõttele oma loomingut ja saades selle eest palka. Miks mitte siis pakkuda oma loomingut otse teistele inimestele? Miks mitte alustada enda isiklikku loovat ettevõtet, mis pakub tegutsemise näol rõõmu sulle ja toodete / teenuste näol rõõmu teistele inimestele?

Sul on, mida teistele pakkuda. Lihtsalt rahune, lase inspiratsioonil käivituda ja loovatel ideedel ilmneda. Võta alguses väikesed sammud. Ära püüa suurt äri teha. Loov ettevõte ei tee meid kunagi rikkaks. See polegi eesmärk. Loova ettevõtte eesmärk ei ole võimalikult palju raha teenida, vaid teenida piisavalt raha, et hästi elada, ja samas tegutsemise kaudu elust rohkem rõõmu tunda.

Minu enda tutvusringkonnas on viimastel aastatel palju inimesi oma elus totaalse muutuse läbi teinud. Kui nad varem keskendusid ainult maksimaalsele edule, siis üha enam pööratakse tähelepanu sellele, kuidas rohkem vaba aega omada ning elust rohkem rõõmu tunda. Ja just see on loova ettevõtluse tuum: arenda oma talenti, loovust ning inspiratsiooni, ja tunne elust rohkem rõõmu. Kõik on hästi. Alusta juba täna.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
28. juuni 17:32 Syrje kirjutas:
...jah iga inimene on looja ja kui ta midagi muud ei loo,siis loob ta ennast ikka ja jälle uuesti taas ja taas,kui kukub,annab universum jõudu,et tõusta ning hakata looma oma elu.Just loomine läbi armastuse annab õnnetunde,pakub rahuldust.Luues nii,et unustad kõik muu peale selle,mida lood,olles vaid loomishetkes.Igaühel tasub mõelda,mida talle meeldib luua.
28. juuni 18:23 Gunnar. kirjutas:
Nojaa- oled vist ka hakanud transurfariks. Mulle see igal juhul meeldib- oleme ise ja elame elu.
28. juuni 18:35 Assar kirjutas:
Tubli poiss Kaido! Usalda elu loomulikku kulgu ja lase sel voolata. Oma pysivaid unistusi, åra loobu neist ka rasketel aegadel! Nende nimel ei peaks inimene midagi vågisi tegema, vaid tegutsema just siis, kui on mårganud vøimalust, mis inspireerib ja mis liblikad sees lendama paneb. Kui inimesed satuvadki eluraskustesse, siis leidsid need inimese ikka tema enda eelnenud eluperioodi møtete tulemusel, nagu: "Kannatused ei løpegi otsa!" møtte låbimisel. Elul on meile pakkuda vaid parimat, siis vøtkem ka vastu vaid parim.
Oled oma blogis tihti puudutanud teemat meditatsioon ja olen mårganud Sind kirjutamas mitmetest erinevatest meditatsioonidest. Teadamata pøhjustel olen kogenud møned aastad tagasi kørgemat teadvust ja seda kuu aja jooksul. Tean, et oled lugenud raamatut "Våli", milles ka yks Ameerika astronaut peale kosmoses kogetud kørgemat teadvust kommenteeris seda kogemust, nagu ma isegi: "Seda peab ise kogema". Ma polnud varem sellest midagi kuulnudki ja hakkasin juba ise arvama, et olen kiiksu kylge saanud, (kui kåisin teadmistega åra aatomituumas, suhtlesin loodusega vabalt), ja tarvis arstide poole pøørduda, kui leidsin dr Jaan Suurkyla, kes selgitas, millega kokku puutunud olen, peale mida tekkis pingelangus. Dr Jaan kutsus mind transtsendentaalse meditatsiooni(TM) kursusele, millega ma ka jøudumøøda reisides siiani tegelen. "Våli" raamat puudutab ka TM-i, mida nimetab ainukeseks teadaolevaks meetodiks, millega systemaatiliselt ja individuaalselt tegeledes vøimalik kogeda kørgemat teadvust. Luban, et see kogemus on vørratu.
Aga jøudu ja jaksu positiivsena pysimisel søbrad ning vøtkegi oma elus vastu vaid positiivne!

Lofoten. 28 juuni 2011a. Assar.
28. juuni 21:50 Annely kirjutas:
Andmis rõõm on ikka kõige suurem rõõm.jõudu ja jaksu sulle edaspidiseks.
28. juuni 22:21 Mees. kirjutas:
Kõrgemat teadvust on ilmselt erinevat laadi (ehk erinevatel tasemetel?). Olen kogenud paari päeva jooksul, täiesti tavaelus, peale kauem kestvat pingesituatsiooni ja hulgim zen raamatuid. Mõnus rahumull, veidi hirmutav ka, kogu tsirkus käib klaasi taga. Hetkel on sellest vaid mälestus, et ei pea kõike nii tõsiselt võtma.
28. juuni 23:26 maria kirjutas:
Tere Kaido!!! Sinu tekste on alati nii hea lugeda, need on väga kõitva ja sügavmõttelise sisuga, haaravad kohe kaasa. olen enese otsingutega tegelenud juba pikemat aega ja see jutt milest sa kirjutad on justkui minu mõtted, saan järjest rohkem kinnitust et olen õigel teel-koos kulgejad. Seda on nii südantsoojendav.
Edu ja edenemist sulle,et su sulg kergelt jookseks.
28. juuni 23:42 viive kirjutas:
Kaido,sina oled inimene suure algustähega.Loomel,loodusel ja lilledel on suur jõud,olen seda kogenud.Olen oma enamus elust tegelenud lilledega.Hetkel on mul juba 15aastat Kuusalus lillepood.Elan poega samas majas ja kui on rasked hetked,paraku on meil kõigil selliseid aegu,siis lähen oma lillede keskele ja tunnen,kuidas energija minusse voolab.Ka metsas käimine annab palju ja kui on kohe väga,väga raske panen selja vastu tamme ja kõik läheb kergemaks.Muidugi uskuma peab.Usk on see,mis hoiab meid õigel teel.Päikest sille Kaido.
29. juuni 06:43 Moonika kirjutas:
Mulle meeldis eriti üks lause selles artiklis "Loovuse ülesleidmiseks tuleb end täiesti vabaks lasta ja hakata lihtsalt tegema neid asju, kuhu süda meid suunab". Kui selle lause järgi elada, hakkavad elus juhtuma imed! Mina juba märkan neid väikeseid imesid. Ja kui ju märkan väikesid imesid, mis paisuvad suuremaks ja suuremaks ning lõpuks käib suur "pauk" ja märkan, et mu elu on 100% muutunud, just selliseks nagu ma seda olen koguaeg tahtnud elada pluss kogen kõike head paremat pealekauba. Mõistsin ka täna kui tähtis on enesearmastus ja olla ISE. Kuidagi see enesearmastus ja nende asjade tegemine, mis on eriti südamel muudab maailma ilusaks ja mõjub lähedastele positiivselt miski nähtamatu jõua abil muutuvad ka lähedaste inimeste elud positiivses suunas. Ja mõtle: tänu endale, tänu sellele, et Sina muutusid. Täna neid inimesi enda ümber, kes julgevad olla nemad ise ja ka ennast, kui julged olla ISE. Juttu jätkub kauemaks!
29. juuni 11:26 Piret kirjutas:
No ma olengi diplomiga disainer, aga jääb puudu jälle äritegemiskunstist, jälle häda:)))
29. juuni 23:54 Kaja kirjutas:
Ma arvan, et loovuse üheks aluseks on oma elu usaldamine. Nii lihtne on olla õnnelik, naeratada ja elada, luua, kui ütlen endale: "Usalda oma elu!" :) Siis pole vaja midagi karta või kahetseda.
30. juuni 13:56 Natalja Portunova kirjutas:
Ärge nõustuge töötada müüjana, klienditeenindajana või kassatöötajana. Kaido ei tea midagi poe töötamisest!!! Minge töötama niisugustele töökohtadele ainult äärmise juhul. Poes töötamine ei ole töö üldse!!!
28. märts 11:43 thule kirjutas:
Kas keegi saab juhatada rubriiki,kus Kaido kirjutas artikli e-raamatu avaldamisest?
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):