Eneseareng »

3 head põhjust enda arendamiseks
[30. november 2010 | Kirjutas: Kaido | 15109 korda loetud | kokku kommentaare: 0]

Aasta hakkab lõppema. Kui tavaliselt lõpetatakse aasta saavutuste akordiga, sest päevad hakkavad otsa lõppema, siis sel korral sooviks 2010 aasta lõpuspurdiks soovida hoopis midagi muud: "Hakka tegelema enese arendamisega ja tõsta oma elukvaliteeti kaks korda!"

Eesmärgid vs enese arendamine
Kas kõik sinu 2010 aastaks püstitatud eesmärgid on saavutatud? Kui kõik ei ole, siis miks? Kas selles võib olla süüdi keegi inimene, mõned ebasoodsad juhused? Või sinu enda mõningased tegematajätmised? Misiganes need põhjused ei ole, meie tavapärane reaktsioon saavutamata eesmärkidele on rahulolematus.

Siin näengi ma üht väga suurt tavapärase eesmärkide püstitamise-saavutamise mudeli nõrkust - me klammerdume oma püüdlustesse liialt ning unustame ära elada.

Kui me soovime oma elus muutust läbi viia, on selleks olemas kaks võimalust: a) muutub meie maailm; b) muutume meie. Maailma muuta on väga keeruline. Meil ei ole võimalik muuta teisi inimesi, meil ei ole võimalik muuta õnnetuste ja sõdade ilmnemist, meil ei ole võimalik muuta ilma.

Kuid meil on võimalik muuta meie enda suhtumist ehk reaktsiooni, mille kaudu muutub meie maailm. Tulemus on sama, aga järjekord on teine - esimesel juhul püüame muutuda väljastpoolt sissepoole, teisel juhul aga seestpoolt väljapoole. Mis sa arvad, kumb neist on püsivam? Jah, loomulikult enese muutmine, mille kaudu muutub maailm. Alljärgnevalt kirjeldan 3 head põhjust, miks tasub valida just see variant.

Põhjus 1. Sa muutud rahulikuks ja rõõmsameelseks
Võib olla oled sa mõnikord rahutu ja närviline. Kas sulle meeldib, et sa oled selline? Ma ei usu seda. Oma olemuselt oled sa ju hea inimene, kuid sind lihtsalt ajavad mõned asjad elus närvi.

Kas see oleks teisiti, kui sa saaksid kõiki asju oma elus muuta? Näiteks saaksid muuta teatud inimeste käitumist või saaksid muuta mõnede sündmuste kulgu?

Kujuta aga ette, missugune oleks sinu maailm siis, kui inimesed ja sündmused sinu ümber ei muutuks, aga nad lihtsalt ei ärritaks sind enam? Kas see poleks mitte vabastav? Kõik oleks nii nagu praegu, aga see ei paneks sind enam nii palju muretsema. On ju selge, et meie elus on alati asju, mis meile ei meeldi. Praegu tekitavad need sinus rahutust, aga sellest on võimalik vabaneda. Kõlab utoopiliselt, aga see on just see, kuhu suunas me läbi enese arendamise liigume.

Läbi enese arendamise õpid sa tundma iseennast ning märkama, kuidas ja miks sind mingid asjad ärritavad. Viha, rahutus ning närvilisus on vaid tagajärjed, need ei ole põhjused. Läbi enese tundma õppimise hakkad sa aga märkama põhjuseid ning sa õpid valima, kuidas nendele reageerida - kas vihaga või armastusega. Seni oled sa spontaanselt reageerinud viha ja rahulolematusega.

Kuid vihane ja kurb olla ei ole ju lahe. See on väsitav. Ja see tekitab meile igasuguseid vaimseid ja füüsilisi vaevusi. Me peaksime igal juhul sellest püüdma vabaneda.

Läbi enese arendamise vabaneme rahutusest, kuid seda mitte vägivaldse allasurumise, vaid sügavamal tasandil toimuva mõistmise kaudu. Me oleme sellisel viisil eespool rahulolematust ning vabaneme sellest enne selle realiseerumist. Niiviisi ei kleebi me "vihale" armastuse kihti peale, nagu me teeme allasurumise käigus, vaid me vabastame end kõigepealt "vihast", mistõttu jääb meisse armastus alles loomulik viisil. Niimoodi muutume paremaks inimeseks seestpoolt väljapoole, ilma liigse üritamiseta, millel on omakorda mitu positiivset külge: lisaks sellele, et meie enda olemine muutub palju kergemaks ning meeldivamaks, muutuvad ka teised inimesed meie vastu meeldivamaks. Nad lihtsalt tajuvad muutust meie sees ja meie maailm peegeldab meile vastu meie enda lahkust ning armastust.

Enese arendamine muudab meid rõõmsmeelseks ja rahulikuks loomulikul viisil.

Põhjus 2. Sinu distsipliin ja enesemotivatsioon paranevad
Kui sa mõtled nende eesmärkide peale, mis jäävad 2010 aastal tõenäoliselt saavutamata, võid sa märgata, et teatud osa sellest on ka distsipliini ning motivatsiooni puudumisel. Sa küll teadsid mingitel hetkedel, kuidas käituda, et eesmärkide suunas liikuda, aga sa ei leidnud selleks piisavalt motivatsiooni ning distsipliini.

Enese teadlik arendamine tõstab sinu loomulikku distsipliinivõimet mitmekordselt. Kuidas nii? Distsipliini puudumine tähendab valede valikute tegemist otsustavatel hetkedel - me samastame end mingi mõtte või emotsiooniga ja käitume sellest lähtuvalt. Me ei teadvusta endale sel hetkel, et tegelikult on meil valikuvõimalus.

Näiteks soovime kaalu langetada, kuid sööme tihti üle. Miks me sööme siis üle? Seepärast, et sel hetkel, mil me käe järgmise moskva saia järele sirutame, ei teadvusta me endale, et meil on valikuvõimalus - kas võtta või mitte võtta. Sel hetkel oleme samastunud sooviga tunda koogist saadavat naudingut, ning alles tükk aega hiljem märkame, kuidas me sõime üle. Siis hakkame end süüdistama ja vihkama. Kui me oleksime aga käe sirutamise hetkel "ärganud" ning küsinud endalt: "Kumb on mulle olulisem, kas 25 sekundit naudingut või hilisem hea enesetunne normaalsest kehakaalust?", oleksime võinud jätta selle saia ka võtmata. Miks? Sest me otsustasime seda teha läbi tarkuse, mitte läbi allasurumise. Allasurumine oleks toimunud siis, kui oleks öelnud, et ma ei tohi seda võtta, sest ma lähen paksuks. Ja mis on loomulik reageering sellele? Tekib enesehaletsus ning frustratsioon, sest me peame end niimoodi piinama.

Läbi tarkuse aga toimub see siis, kui ütleme: "Ma tean, et ma tahan seda võtta seepärast, et mulle meeldib see maitse, kuid minu jaoks on hetkelisest maitsenaudingust olulisem püsivalt normaalne kaal". Mis on loomulik reageering sellele? Tekib rõõm ning joovastus, sest me oskasime endale kindlaks jääda ja lisaks näeme head välja. Kuid mis oli erinevus nende kahe stsenaariumi vahel? Teadlikkuse kasutamine - ühel hetkel olime teadlikud, et meil on võimalus valida, teisel juhul läksime täiesti pimesi oma naudingusooviga kaasa. Me ärkasime alles hiljem, et end süüdistada ja vihata.

Distsipliini arendamine toimub läbi teadlikkuse arendamise. Enese arendamine tõstab oluliselt meie teadlikkust, millest tulenevalt suureneb ka meie distsipliinivõime. Kuid seda läbi tarkuse ja mõistmise, mitte valu ja allasurumise.

Põhjus 3. Sinu elukvaliteet paraneb
Enese arendamine tõstab meie elukvaliteeti mitu korda. Mida enam endaga tegelda, seda vabamaks me muutume välistest nähtustest - me muutume rahulikumaks, sisukamaks ja tasakaalukamaks. Selleks on kaks põhjust.

Esiteks, kuna meie teadlikkus areneb, oskame vastu võtta tasakaalukamaid ja sisukamaid otsuseid. Tavapäraselt oleme oma hirmudest ning soovidest nii pimestatud, et meil ei jää aega korraks "püsti tõusta" ning vaadata, mis toimub. Me kihutame pöörasel elukiirteel oma unistuste ja eesmärkide suunas, kuni mõni kriis meid rajalt maha võtab. Miks mitte tulla aeg-ajalt vabatahtlikult rajalt maha tulla ning anda oma elule värske hinnang? Et seda aga teha, peame endale taas teadvustama, et meil on olemas selleks valik. Kuni me oleme oma unistuste täitmise sooviga täielikult samastunud, ei tule me lihtsalt selle peale, et midagi sellist teha. Ja nii me siis kihutame oma lõpu poole. Elu täis täitumata unistusi ning nendest tulenevat rahulolematust.

Enese arendamise kaudu õpime aga elust rõõmu tundma ka siis, kui kõik unistused ei ole veel täitunud.

Teiseks, me õpime iseennast ning elu aktsepteerima sellisena, nagu see on. Üheks rahulolematuse põhjuseks on meie suutmatus leppida sellega, mis praegu meie elus on. Me usume, et juhul, kui kõik ei ole meie tahtmist mööda, ei ole mingit põhjust elust rõõmu tunda.

Aga selline arvamus tekib ainult seetõttu, et me ei oska tõmmata tähelepanu ära oma tahtmistelt praegusesse hetke, kus päris elu toimub. Me oleme ainult keskendunud sellele, mida me soovime muuta, mitte aga sellele, mis on juba olemas. Piisab lihtsatest tehnikatest, mis õpetavad meid olema praeguses hetkes, ja me tunneme, kuidas kogu elu raskus - kõik purunenud unistused ja valusad tagasilöögid - minetavad oma tähtsuse ning alles jääb ainult üks asi: rõõm sellest, et me oleme siiski olemas.

Kui sulle kasvõi üks nendest kolmest põhjusest korda läheb, oled sa valmis sisemiselt vabanema. Keegi ei saa sind siin selleks sundida ega ka aidata. See on sinu tee, mida käies õpid sa naeratama, elust rõõmu tundma ning jagama seda ka teistega. Alusta juba täna: vaata siia.

 

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):