Eneseareng »

Kuidas teist inimest rõõmustada
[13. juuli 2009 | Kirjutas: Kaido | 13512 korda loetud | kokku kommentaare: 1]

Me ise tahame olla rõõmsad, meie sõbrad tahavad olla rõõmsad ning isegi meie vaenlased tahavad olla rõõmsad. Ma usun, et ma ei liialda, et rõõmus olla on tegelikult inimeste loomulik seisund. Kahjuks aga on meie igapäevaelus palju erinevaid segavaid faktoreid, mis justkui ei lase meil endal rõõmus alati olla ning seetõttu ei saa me oma rõõmu edasi kanda ka teistele inimestele.

Siiski on võimalik olla teadlik oma soovist kellelegi head teha ning tehagi seda. Mitte seepärast, et kellelegi valetada, samuti mitte sellepärast, et kedagi ära osta, vaid lihtsalt seepärast, et nii hea on anda. Ma olen kindel, et kui meenutad viimast korda, mil sa kellelegi andsid midagi siiralt vastu  ootamata, täitis sind mingi aeg mõnus tunne. Ma ise juurutan mõnd aega juba enda juures harjumust leida iga päev kolm inimest, kellele head teha midagi vastu ootamata. Need võivad olla väikesed asjad nagu teadlik kellegi liikluses vahele laskmine, inimestele midagi head ütlemine või näiteks võhivõõrale 25 krooni andmine, kui ta seda küsib. Need väikesed heateod ei muuda meie elus mitte midagi, aga kui sa iga päev teadlikult leiad 3 asja, kuidas egovabalt heategu teha, suudad sa aastas 1095 inimest rõõmsamaks teha. Oma eluajal (järgneva 50 aastaga) teeb see kokku umbes 55000 heategu.

Kust alustada? Alusta lähedalt. Alusta enda sõpradega, elukaaslastega või veel parem, alusta vaenlasega, sest nemad on tegelikult meie parimad Õpetajad. Alljärgnevalt pakun välja neli lihtsat viisi, kuidas saad mõnele oma sõbrale või endale kallile inimesele rõõmu teha.

Pööra tähelepanu väikestele asjadele Sageli arvatakse, et ainult suured asjad on tähtsad. Kõik me püüame suurte asjadega hakkama saada ning suuri tulemusi saavutada. See kandub üle ka inimsuhetesse. Kui meie laps jääb spordivõistlustel eelviimasele kohale, siis ei ole ta küll saavutanud suurt tulemust põhikategoorias, aga me saame teda tunnustada millegi muu eest, millega ta kahtlemata silma paistis. Näiteks ta küll ei jooksnud kogu distantsi kõige kiiremini, aga ta oli alguses kõige kiirem. Kõik vaatasid staadionil, kui kiiresti ta startis.

Me tunnustame oma sõpru, kui nad teenivad miljoni, aga unustame nad ära, kui nende töö on näiteks olla politseinik. Ei, ta ei ole lihtsalt kiirust mõõtev "kits", vaid ta on inimene, tänu kellele võib meie laps järgmisel ülekäigurajal ellu jääda, sest ta õnneks mõõtis eelmise põõsa taga salaja kiirust.

Ning kodus. Kui me ei soovi oma kaaslasele öelda, et sa oled kõige ilusam, kõige targem või kõige kuulsam, sest see kõlab liiga klisheena, siis me saame kindlasti midagi muud talle öelda, mis meile tema juures meeldib. Ta ju koosneb pisiasjadest. Sa võid talle öelda, et sa teed hästi süüa, mulle meeldib, kuidas sa naeratad, mulle meeldivad su käed, mulle meeldib, kuidas sa kõnnid, mulle meeldib, et sa oled lihtsalt sellisena olemas, nagu sa oled. Teeme seda kõike selleks, et tal oleks hea.

Kuula teda Nii hea on rääkida oma lugusid ja kogemusi. Inimestele meeldib rääkida, sest see on meie eelis loomade ees. Ning me räägime eriti palju siis, kui meie vastas istub huvitatud kuulaja. Aga mõnikord võid sa ka ennast selle huvitatud kuulaja rolli asetada. Järgmine kord, kui su sõber midagi sulle rääkida soovib, siis ole tema jaoks olemas. Viska kõik muud mõtted peast ning leia see 10 minutit ja kuula teda. Iga oma ihurakuga. See on huvitav kogemus omaette. Pikemaajalisel harjutamisel sa võid isegi füüsiliselt mõningaid asju tundma hakata - kuidas sa saad selle vestluse käigus hoopis palju rohkem kui see tuim informatsioon, mis tema huultelt tuleb.

Lihtne on hukka mõista, püüa mõista Me oleme harjunud andma inimestele ja situatsioonidele hinnanguid. See on ilus, see on kole. Tema on paks, tema on peenike. See on tark ja see on loll. Aga on olemas veel üks lähenemine - mõistmine.

Me teeme igas olukorras endast parima. Kas sa mäletad viimast situatsiooni, mil sa käitusid teadlikult rumalalt? Kahtlen. Me teeme igal sekundil otsuseid ja valikuid, mida me peame sel hetkel parimaks. Mõnikord me teeme tagantjärele vaadates vale valiku, aga järelikult meil ei olnud piisavalt taustainfot.

Nii on ka teiste inimestega. Isegi, kui esmavaatlusel tundub, et see inimene on ikka täiesti rumal, siis tema sisemaailmas teeb ta endast parima. Iga päev ja igal hetkel. Ehk ei ole ta veel teadlik mingitest asjadest, millest sina juba oled. Seepärast saame me inimestele andestada ja lubada nendel olla just sellised, nagu nad on. Ilma neid hukka mõistmata. Ilma neid liigselt õpetamata. Olla lihtsalt nende jaoks olemas ning pakkuda oma tuge, kui seda küsitakse.

Kirjuta talle luuletus Sa ei oska? Ehh, muidugi oskad. Kõik oskavad luuletust kirjutada. Sa pead vaid otsustama, et nüüd sa kirjutad talle luuletuse. Inspiratsiooni võib luuletuse kirjutamiseks saada erinevatest allikatest. Sa võid luuletusi kirjutada oma armsamale, oma emale - isale või isegi oma lemmikloomadele nagu koerale või kassile. Kui mina oma Miisu peale mõtlen, hüppavad mul pähe sellised sõnad.

Vaikus. Rahu. Nii väärtuslik hetk. Ma vaikides langetan pea. Ka vaikides meenub mul õrnalt üks retk, ainult kaks sellest maailmas teab

Tulede sära ja suurlinna melu, rikkad ja ilusad koos Võib öelda, et ehk on ka see teatud elu vähemalt seekordses loos.

Nüüd kõik on taas vaikne, ka vesi on jahtund, maailm nii suur, mis ära ei mahtund. Ei kuidagi, kallis, sind kiusata tahtnud, ja kirjades palju ei lisanud vahtu

Aga tee, nagu soovid ja õigeks sa pead, võidukalt väljud ja kustutad vead. Siiski ma soovin, et seda sa tead, kõik, mis ma tegin, ma soovisin head ...

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
20. jaanuar 20:20 tiina kirjutas:
nii lihtne see ongi
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):