eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Hommikune liiga pikalt magamine, teha vajavate asjade edasilükkamine, pidev halb tuju ning enesetunne, kaotatud usk enesesse ning elusse ...
Need on vaid vähesed olukorrad, millega inimesed oma elus silmitsi seisavad ja mis tekitavad neis stressi ja masendust. Kui küsida kelleltki, kuidas sul läheb, on vastuseks üldjuhul "Hästi, aga alati võib paremini minna." Mida see veel õigupoolest tähendab, et võiks paremini minna? Paremini millest? Ja miks ta siis ei lähe paremini?
Nüüd oleks vist õige hetk jälle hakata rääkima eesmärgistamisest ning visioonide püstitamisest. Aga ma ei hakka sellest rääkima. Sest sellest ei ole mitte mingisugust kasu. Mulle tundub, et eesmärgistamine, eesmärkide saavutamine ning oma ideaalelu loomine on viimase paari aastaga Eestist üle käinud nagu üks korralik torm. Igal pool räägitakse ühest ja samast asjast - tea, mida tahad; tee tegevusplaan; saavuta unistused. Aga kui nüüd korraks vaadata kõikide nende inimeste elusid, kes on püüdnud selle siis ette võtta ja ära teha - kas nad on ka reaalselt midagi saavutanud ja ära teinud? Jah, suur enamus ei ole mitte midagi ära teinud. Miks?
Ma siiralt usun, et kogu see edu- ning eesmärgistamise teooria hakkab pihta valest otsast. Ja nüüd on mul siin väga hea rääkida, sest ma olen selle tee lihtsalt risti ning põiki läbi käinud. Ma olen järgi proovinud kõik need asjad, mida kõik need kuuruud ja treenerid soovitavad, ning püüdnud siis nende õpetuste järgi elada. Kuid missugune on tulemus? Ehh, raske hinnata. Kuid siin on vähemalt mõned mõtted.
1. Tea mida sa tahad ehk püstita endale eesmärgid
Siin algabki kogu see "ooper". Kõik suured õpetajad soovitavad julgeda elada külluslikult ning tunnetada, et sa oled rikas, armas ning terve. Ja mida inimesed siis üldjuhul oma eesmärkideks kirjutavad - jah, miljard dollarit pangakontole, neljakorruseline maja, prints charming ja üleöö 15 kg langenud kaal.
Aga halloo?! Kust ja kuidas peaksid need asjad meie ellu tulema? Kui sa oled tõesti üks nendest, kes näiteks aasta tagasi kuulis esimest korda sellest, et meie mõtlemisel võib olla meie tulemustele mõju, ja sa kirjutasidki oma märkmikukesse kõik need ilusad asjad, millest sa oled kogu elu unistanud, siis võta nüüd see märkmik kätte, vaata nendele asjadele otsa ja küsi endalt: "Kuidas on praktiliselt võimalik, et need asjad minu juurde tulevad?" Kas lihtsalt ilmuvad kuskilt?
Ma usun, et meie suurim mure eesmärgistamises on see, et me püstitame valesid eesmärke. Me usume olevat enda eesmärgid teatud standardid, mis on ühiskonna poolt meile peale programmeeritud - jah, kõik need edukaks olemise standardid - , ja siis hakkame nendest unistama, kordagi mõtlemata selle peale, kuidas nende saavutamine praktikas võimalik peaks olema. Jah, selle peale me ei mõtle, küll aga mõtleme me pool aastat hiljem ja ühtegi eesmärki saavutamata, kui halb elu on ja kuidas kõik on mõttetu. Tegelikult pole aga elu mõttetu, vaid sinu eesmärgid ja lähenemine nendele oli täiesti mõttetu.
Soovitus nr 1: Unusta kõik oma eesmärgid ära ja saa aru, mida sa oma elult tegelikult tahad. Vihjeks võib olla, et ehk tahab iga inimene rahu, rõõmu ning vabadust. Kõik need asjad, mida me tavaliselt endale tahame, usume me meile rahu, rõõmu ning vabaduse toovat. Aga ohh seda illusiooni!
2. Mõtle õigeid mõtteid
Kui inimene on oma eluga raskustes ja ta otsib väljapääsu, siis üks korralik "saladuse" või eesmärgistamise raamat tundub talle parim lahendus. See räägib talle inspireerivalt, kuidas kõik on elus ikka võimalik ning tuleb ainult hakata mõtlema õigeid mõtteid. Ning just seda siis inimene tegema hakkab - mõtlema õigeid mõtteid.
Mis aga tegelikult tema elus toimuma hakkab, on nagu lauda renoveerimine, mida alustatakse fassaadist - kõik mustus jääb sisse, aga uus ning uhke fassaad tõmmatakse peale. Teised inimesed kõnnivad mööda ning vaatavad, et oi kui ilus maja. Ning maja omanikul endalgi võib selline mulje jääda, kui ta majale peale vaatab. Aga iga kord, kui omanik üksi jääb, tunneb ta ikka ja jälle, kuidas ustest ning akendest ajab välja sinna aastatega kogunenud sõnniku lõhna.
Soovitus nr 2: Mõtlemine on vaid mentaalne protsess ning ainult selle muutmine ei saa meid aidata. Meil on vaja mõista, mis toimub sügaval meie sees, et muutus saaks toimuda seestpoolt väljapoole, mitte vastupidi. Ei ole mingit vahet, kas sa mõtled "Ma olen rikas ning ilus" või "Ma olen George Bush". Kumba sa usud? Kindlasti mitte viimast. Miks siis uskuda esimest - need on oma olemuselt täiesti identsed väited, ainult fassaad on erinev?
3. Hakka tegutsema
No selle punktiga on kõik ikka veel eriti naljakas. Ma ei kujuta ette, kust meile on selline arvamus tekkinud, aga millegipärast usume me, et juhul, kui me oleme kümme aastat oma elu teatud viisil elanud, ning nüüd oleme me oma eluga ummikus, siis isegi siis, kui me ei muuda oma tegevustes ja harjumustes mitte midagi, vaid ainult mõtleme mõned korrad nädalas oma eesmärkide peale, muudamegi me oma elu. Kas üks terve mõistusega täiskasvanud inimene tohiks üldse niimoodi mõelda? See on umbes sama olukord, kui ma olen kümme aastat kartulit kasvatanud ning üheteistkümnendal aastal olen sügisel pettunud, kuna kevadel maha pandud kartulid ei anna saagiks peeti. No kuidas see ikka meie maailmas võimalik saab olla? Kuidas me saame oodata põllult peeti, kui kümme aastat on kartuli mahapanek andnud meile kartulit? Isegi, kui me käime igal õhtul põllu veerel loitsu laulmas ning visualiseerimas, annab kartul ikkagi kartulit. Kartul ei saa anda peeti. Ning just nii annavad meie tegevused alati ühesuguseid tulemusi. Kui me soovime midagi reaalselt muuta, peame me muutma reaalselt tegevusi, mis uute tulemusteni viivad.
Soovitus nr 3: Enne kui sa hakkad ennast süüdistama selles, et sa oled luuser ning sinu elu ongi mõeldud olema üks hädaorg, võta paber ning pliiats ja vasta kolmele küsimusele:
1) Kas sa tead üldse, mida sa tegelikult oma elult tahad?
2) Missugused on olnud 5 konkreetset sammu, mida sa oled eelneva 3 kuu jooksul selle nimel teinud?
3) Kui need sammud puuduvad, siis miks sa oled õnnetu, et midagi ei ole muutunud?
Kuidas alustada enesearenguga?
Eelmisel nädalal küsisin ma Facebookis inimestelt, miks nad tegelevad enesearenguga? Minu suureks heameeleks oli enamuse vastus, et nad soovivad leida sisemist rahu ning tasakaalu. Ka mina usun sellesse. Olles uurinud meie maailma ehitust kõige pisemate detailideni välja eelnevad 2 aastat, julgen ma väita 100% kindlusega, et meie maailm muutub seda värvi, mis värvi me oleme ise. Mitte seda värvi, mis värvi me tahame olla, mõeldes kogu aeg selle peale, vaid just seda värvi, missugune on meie päris enda sisemine värv. Just nagu juhtub siis, kui sa paned teepakikese kuuma vette - vesi muutub just seda värvi, nagu on tee selles pakis.
Kuna iga inimese tegelik unistus on meelerahu, rõõm ning vabadus, siis ei ole muud võimalust õnne kogemiseks, kui hakata enda sisse looma rõõmu, rahu ning vabadust. Seda tunnet ei saa luua ühiskondlike ootuste poolt installeeritud programmid - seda tunnet saab luua ainult meie vabanemine nendest programmidest. Kui me soovime tõesti midagi ära teha oma elus ning sellest rõõmu tunda, siis me peame mõistma, kuidas meie maailm töötab ning kuidas meie töötame. Ja selles aitab meid ainult distsiplineeritud ning järjepidev töö iseendaga. Teist võimalust lihtsalt ei ole olemas. Eesmärkide püstitamine on täiesti normaalne tegevus, mis viib meid elus edasi. Aga nende saavutamine ei ole pelgalt mõtlemine sellest. Esiteks peame me valima enda eesmärkideks päris enda eesmärgid, mis tõesti resoneeruvad meiega, ning teiseks peame me endaga päriselt tööd tegema. See viib meid vabanemisele
Sisekosmose viimane Eduteadvuse seminar toimub sel laupäeval Tartus. See on üks võimalus mõista, mis on sinu päris eesmärgid, ja kuidas endaga päriselt tööd teha, et vabaneda seestpoolt väljapoole. Täpsem info siin.
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|