eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Kujuta korraks ette, kuidas sulle tuleb Ameerikast külla rikas vanatädi ning ta kingib sulle väga ilusa, kalli ja väärtusliku käekella. Näiteks kella, mis maksab 100 000 krooni. Ta ütleb sulle, et temale pärandas selle tema ema, ning tema emale pärandas selle Hispaania kuningas 100 aastat tagasi. Jah, see on tõeliselt väärtuslik kell. See kell teeb sind tõeliselt õnnelikuks, ja sa tunned, et see kell on midagi, mis on sulle väga kallis.
Kuid ühel päeval juhtub õnnetus. Sulle tuleb külla sinu hea sõbranna oma lastega ning juhtub niimoodi, et lapsed lõhuvad selle kella suures mänguhoos ära. Kell kukub maha kõrgelt kapi otsast, puruneb mitmeks tükiks ning ei tööta enam.
Omamisest tekkiv kannatus
Kuidas me end tavaliselt sellises olukorras tunneme? Jah, me oleme õnnetud.
Kui sa ei ole käekellade suur fänn, siis võid täpselt samasuguse mõtteeksperimendi läbi teha millegagi, mis on sulle väga väärtuslik juba praegu, või millegagi, mida sa sooviksid väga omada. Kujuta ette, et sul on midagi sinu jaoks väga väärtuslikku, ja ühel hetkel see lihtsalt läheb katki. Sa oled kurb, õnnetus ja vihane. Sa oled valmis tegema kõik, et see asi korda teha. Sest see on sinu kell, ning sa oled õnnetu, et sinu kell katki läks.
Aga nüüd kujuta ette, sama asi juhtub sinu sõbraga, kes räägib sulle selle loo. Ta sai oma kallilt Ameerika tädilt 100 000 krooni maksva kella, mille lõhuvad külla saabunud sõbranna lapsed ära. Kuidas sa ennast nüüd tunned? Kas sa oled sama kurb ning õnnetu nagu juhul, kui see oleks olnud sinu kell? Pea meeles, et tegemist on täpselt sama kellaga - väga väärtusliku ning unikaalsega. Kuid see ei ole lihtsalt sinu jaoks "MINU OMA".
Minu oma vs Tema oma
Kust tekib siis erinevus? Miks ühel juhul oleme me õnnetud, kui 100 000 kroonine kell katki läheb, aga teisel juhul on meil sellest ükskõik - see on meie jaoks lihtsalt lugu? Ühel juhul tunneme me, et meilt on midagi ära võetud, me igatseme endist olukorda, kuid teisel juhul mõtleme me, et miks sõbranna küll muretseb nii palju mingi kella pärast. See on ju kõigest kell. Paremal juhul kuulame me sõbranna ära ja oleme kaastundlikud. Halvemal juhul võime me hakata aga isegi talle jutlust pidama: "Kullakene, ära klammerdu asjadesse... see oli ju kõigest asi ... ja bla-bla-bla".
Kus on konks?
Enamus meie probleemidest elus saab alguse ülepaisutatud MINA tähtsustamisest. "See on minu oma! Mina sain sellega hakkama! Ärge kiusake mind! Mina, mina, mina ...". Kõik baseerub minal ja minu omal. Aga defineeri enda jaoks kõigepealt see "mina" siis. Või defineeri "minu oma". Kelle oma, tekib ju küsimus? Kas sinu füüsilise keha oma? Või sinu mõtete oma? "Kelle oma?", küsi endalt.
Võtame sellesama kella näite. Kell on kell. Ühel juhul on see meie oma. Teisel juhul on see sõbranna oma. Aga see ei muuda mitte kuidagi kella olemust. Kell on ikkagi kell. Veelgi kogemuslikumalt lähenes on see tegelikult hulk erinevaid mehhaanilisi detaile, mis võimaldavad meil mõõta aega. Kella tähenduse ja meie jaoks väärtuse loob selle ajalugu ning valmistamiseks kasutatavad materjalid.
Omamise suur illusioon
Mis hetkel tekivad meie ellu probleemid? Nii kaua probleemi ei ole, kuni kell on "minu oma" ja sellega on kõik korras. Kuid sel hetkel, kui kel katki läheb, tekib meil probleem. Ja probleem tekib sellest, et me tunneme, et MINULT on midagi ära võetud. Probleem ei ole selles, et kell katki läks. Meil ei ole ju kellast kahju. Kui meil oleks kellast kahju, peaksime me sama valu ning piina tundma ka siis, kui sõbrannal see kell katki läheks. Aga ei, siis oleme me valmis hoopis talle loengut pidama.
Aga mis loob "minu" ja kella vahel sideme, et see on minu oma. Mõtle nüüd kogemuslikult. Puudub ju igasugune side, mis ütleb, et see on sinu kell. Kui see kell oleks lihtsalt näiteks laua peal, ja tuleb võõras inimene, ja küsib kelle kell see on, võib see olla ükskõik, kelle oma. See kell ei ole oma olemuselt mitte kellegi oma. Sel hetkel, kui keegi ütleb, et see on Kati või Mati oma, saab see justkui kellegi omaks. Stopp! Kellegi omaks saab see ainult inimeste peas. Kell jääb ikkagi laua peale just nii nagu ta seal enne oli. Inimesed loovad oma peas teatud tüüpi sideme kella ning selle "omaniku" vahel. Kui nüüd tuleb tuppa uus inimene, kes ei tea veel, kellele kell kuulub, on jällegi tema jaoks see kell "kõikide" oma. Sest kell ise ei kuulugi mitte kellelegi. See on vaid kell. Kõigest asi. "Kellegi oma" on pelgalt mõttekonstruktsioon inimeste peas.
Kogu omamine on illusioon, mille me loome enda peas. Ja see tekitab kannatusi ja vaeva. Asjad, nende omamine ning nende lahkumine meie elust on vaid konstruktsioonid meie peas. Asjad ei kuulu mitte kellelegi. Need on vaid teatud kokkulepped meie enda peas. Milleks siis muretseda asjade pärast nii palju, kui need niikuinii ei kuulu mitte kellelegi?
PS. Mõtle enda elus oleva asja peale, mis on sinu jaoks väga kallis. Ja kujuta ette, kas selle purunemine oleks sinu jaoks sama valus ka siis, kui see asi oleks sinu tuttaval ja temal see asi katki läheks? Kui ei, siis oled sa loonud enda pähe suure-suure illusiooni millestki, mida tegelikult ei ole olemas - "MINU OMA"
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|