eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Iga kord, kui sa seisatad ning vaatad otsa hirmule, õpid sa sellest, saad tugevamaks ning oskad järgmisel korral seda enam mitte karta. Sel hetkel saad sa endale öelda "Ma juba kogesin seda hirmu, ning see ei murdnud mind. Nüüd olen ma valmis edasi liikuda" - Eleanor Roosevelt
Mida sa kardad praegu kõige rohkem? Jah, üldjuhul on meie kõikide kõige suuremaks hirmuks, et me ei saa hakkama, kuid kas sinu elus on praegu midagi konkreetset, mida sa kardad? Näiteks hirm kaotada töö? Hirm jääda üksikuks? Hirm haigestuda millessegi, mille jaoks on sul pärilik soodumus?
Me puutume hirmudega kokku absoluutselt iga päev. Mitte ühtegi päeva ei möödu, kui me ei oleks sattunud mõnda situatsiooni, mis tekitab meis hirmu, või meil ei tekiks / meenuks mõni mõte, mis tekitab meis hirmu. Stopp. Nüüd jõudsime õige kohani.
Millest koosnevad hirmud?
Oled sa iialgi enda käest rahulikult ning täiesti teadlikult küsinud, mida sa kardad? Veel parem oleks ehk küsida, kas sa oled oma hirmule lähenenud objektiivselt - ilma sellega samastamata?
Tavaliselt ei ole üldsegi hirmud need, mida me kardame, vaid me kardame midagi, mis võib kunagi tulevikus tegelikkuseks saada. Ehk me kardame oma mõtteid. Ja kui absurdne on see? Me kardame midagi, mida tegelikult ei ole olemas. Me mõtleme selle välja. Täpselt samamoodi võid sa hetkel välja mõelda, et sa oled Ameerika Ühendriikide president, või lotomiljonär, kes võitis eile 10 miljonit krooni. Need kõik - sinu hirmud, USA presidendiks olek ning lotovõit - on võrdsed ja väljamõeldud nähtused meie peas.
Millest hirmud koosnevad? Enne peaks endalt küsima, kus need hirmud on? Alles siis saaks hakata nende koostist analüüsima. Hirmusid ei ole olemas. Need on vaid meie mõtted sündmustest, mis võivad kunagi tõeks saada.
Kuidas hirmusid võita?
Kui keegi ütleks sulle praegu, et sa võidad homme miljard dollarit, kas sa usuksid teda ja hakkaksid vastavalt sellele oma elu korraldama? Ei, eks? Aga miks sa usud siis seda, mida sa ütled endale võimalike negatiivsete sündmuste kohta (hirmude kujul)? Esimesel juhul on vähemalt ütleja reaalne - sinu sõbranna näiteks - , aga teisel juhul ei ole isegi ju ütlejat olemas. Ka see on virtuaalne nähtus. On justkui mingi hääl peas, mis muudkui ütleb midagi - ja me usume teda kõhklemata. Kõigepealt peaks hoopis talle ütlema: "Tule näita ennast, ja tõesta, et sa oled olemas, ning alles siis hakkan ma su juttu uskuma".
Jah, hirmusid ei ole olemas. Ja kui sa tead juba teadlikul tasandil, et hirmusid ei ole olemas, siis sa ka tead, et neid ei ole mõtet uskuda, ega karta. Ikka ei usu, et see nii on?
Appi, hirmusid ei olegi olemas
Siis on ainukene võimalus seda sulle tõestada.
Just see hirm, mida sa praegu tunned - võta see enda ette (justkui "vaimusilmas"). Peata korraks lugemine ning keskendu sellele hirmule, ükskõik kui jube ta ei ole. Näiteks kardad sa, et sa jääd töötuks. Võta nüüd see teadmine - see võimalikkus oma peas - , ja vaata talle otsa. Pikalt. Tähelepanu! Ära mõtle edasi stsenaariumit, vaid vaata/tunneta ainult seda hirmu, mis tekitab sul hirmutunnet. Võid ka mõelda muidugi edasi ja minna "jalutama", aga tänu meie ajuehitusele oled sa varsti oma mõttega lihtsalt hoopis teistel teemadel sellisel juhul (tänu meie läbipõimunud neuronvõrgule) ning sa ei läbi harjutust.
Vaata otsa oma hirmule. Too see hirm endale lähemale, vii see endast kaugemale. Kas ta saab sulle haiget teha? Kas ta saab su elu mõjutada? Hallooo, teda ei ole ju olemas. Sa ju ise mõtled selle välja praegu. Sinu peas toimub praegu selline protsess: Sa püüad keskenduda tundele. Korraks see õnnestubki, aga kohe läheb mõte mujale - tõenäoliselt edasi tegelema stsenaariumiga, mida hirm esindab. Aga kui sa nüüd jälgid seda, mis sinu peas toimub, siis sa saad aru, et need mõlemad - hirm ja stsenaarium - , on sinu peas. Mitte kumbagi ei ole olemas. Sa mõtled need välja! Kui praegu peaks ootamatult sinu lähedal midagi juhtuma - näiteks sa kuuled tugevat karjatust - , siis kogu sinu tähelepanu läheb sellele uuele sündmusele ning sinu jaoks kaovad ära nii hirm kui ka stsenaarium. Alles siis, kui sa avastad, et see oli näiteks ainult laste kisa, kes mängivad, ja sa tood oma tähelepanu tagasi hirmule, eksisteerivad need jälle. Kuhu nad siis vahepeal kadusid, tekib küsimus? Ja kui neil oli tõesti võimalik vahepeal meie jaoks ära kaduda, siis järelikult oleme meie need, kes määravad, kas hirm on olemas või ei ole. Sest me ise loome, õigemini lubame oma pähe hirmud. Neid ei ole olemas. Me ei pea nendega tegelema - see on täiesti meie vaba valik. Me ise mõtleme oma hirmud välja.
Appi, me kardame iseenda mõtteid!!! Ja lubame enda poolt välja mõeldud mõtetel mõjutada oma elu. Ning siis on mingi seltskond inimesi, kes väidavad, et meie mõtetel ei ole meie tulemustele mõju.
Ära usu kõiki oma mõtteid!
Kaido
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|