Eesmärkide saavutamine »

Kuidas paarisuhtes rahast rääkida?
[11. detsember 2010 | Kirjutas: Kaido | 15206 korda loetud | kokku kommentaare: 1]

Ükskõik kui palju me raha üle filosofeerime, arutame selle vajalikkuse või mitte-vajalikkuse üle ning mõnikord üldse end sellest teemast taandades, on raha ainuke vahend, mida sinu kodupood aktsepteerib, et sa saaksid osta leiva lauale ning riided selga. Seega ei ole iialgi küsimus, kas raha on ikka vajalik, et olla õnnelik - jah, raha on vaja, et olla õnnelik.

Raha ja õnne suhe
Kui võtta aluseks fakt, et õnnelik inimene on see, kes saab igapäevaselt teha seda, mida ta teha tahab, jõuame me paratamatult ühel hetkel ka rahani. Ükskõik, millega me elus tegeleme ja kui õnnelikuks see meid teeb, vajame me raha, et tagada enda esmaste vajaduste rahuldamine. Kui meil ei ole piisavalt raha, et maksta arveid ning osta süüa, siis mis õnnest me saame üldse rääkida? Kuidas saaks inimene tunda ennast rõõmsameelse ning õnnelikuna, kui ta peas tiksub ainult mõte sellest, kuidas ta saab lapsele kooli uue pinali ning vihikud osta? See ei ole võimalik. Seega on raha vajalik, et me saaksime üldse tunda, et elu on ilus ning sellest lähtuvalt ka õnnelik olla.

Samas on kõik meist vähemalt korra elus kuulnud väidet, et juhul kui mul oleks palju raha, oleksin ma tõeliselt õnnelik. Ning sellest mitte ainult ei räägita, vaid raha nimel on inimesed tõepoolest valmis tegema kõike - vihkama, tapma ning armastama.

Rahaga seotud probleemid algavadki meie elus hetkel, kui me samastame raha teenimise õnnega. Isegi, kui meil on elus kõik vajalikud vahendid olemas, et elada täisväärtuslikku ning õnnelikku elu, arvame me ikkagi, et sellest kõigest on meile vähe ning me saame tõeliselt õnnelikuks alles siis, kui me oleme saavutanud sellise rahalise seisu või omandanud mõned konkreetsed asjad. Üldjuhul me ei mõtle isegi selle peale, mis võiks olla see mehhanism, mis peaks meisse õnnetunde looma, kui me oma finantsilised eesmärgid saavutame, vaid me usume pimesi oma sisetunnet, mis peegeldab meile hirmu, et hetkel ei ole veel küllalt. Ning kui mul ei ole küllalt, siis järelikult pean ma juurde saama. Sellisel juhul klammerdume me oma finantsiliste eesmärkide külge, mille loomulik tagajärg on üha kasvav stress ja rahulolematus elus.

Raha tähendus paarisuhetes
Kui paarisuhtes on inimesed, kellel on rahast ning selle teenimisest ühesugune arusaamine, valitseb nende vahel ka selles valdkonnas harmoonia. Kui mõlemad inimesed on seisukohal, et rahuloleva elu elamiseks piisab sellest, kui kõik vajalik on olemas ning liigne stressamine miljonite tagaajamiseks ei ole põhjendatud, kulgevad nad koos selles rütmis. Nad hindavad kõrgemalt oma tervist, aega ning vabadust elada elu ennast, mitte ei taha kulutada 90% oma ajast raha teenimisele, mis ühel hetkel - võib olla 20 aasta pärast, võib olla 40 aasta pärast - meid niikuinii maha jätab. Me ei saa ju võtta oma majasid, autosid ning ehteid kaasa sinna, kuhu me kõik teel oleme. Sellises paarisuhtes on raha vahendiks, et elada elu.

Sarnane, omas tähenduses "harmooniline" olukord valitseb ka üle-eesmärgistatud töönarkomaanide vahel, kes olles küll enamuse ajast rahustava Xanaxi mõju all, jõuavad siiski nendel vähestel hetkedel, kui töö kõrvalt jääb aega üksteisele ka paar sõna öelda, ühisele arusaamisele elu mõttest, milleks on teenida kogu aeg rohkem raha. Ükskõik mis hinnaga, ükskõik missuguse aja või tervise kuluga, aga tulemused peavad olema sellised, mis panevad ahhetama ka kõik nendega samas rütmis kulgevad sõbrad. Rohkem pappi, rohkem pappi. Sellises paarisuhtes on elu vahendiks, et teenida raha.

Nagu näha, saab meil olla kaks täiesti erinevat viisi elu elamiseks ja raha teenimiseks. Ühel juhul teenime me raha selleks, et elada täisväärtuslikku elu, teisel juhul elame me selleks, et teenida täisväärtuslikku raha. Siiski ei saa ühte valikut eelistada teisele. Kui paarisuhtes on inimesed, kellel on elu elamise ning raha teenimise suhtes ühesugused vaated, valitseb nende suhtes ikkagi harmoonia - ja ma usun, et see on kõige tähtsam.

Tegutsemine versus Eesmärgid
Teine oluline aspekt raha juures on selle teenimise viis. Kuigi raha teenimise viise on terve lugematu hulk, saab siiski jagada tegevused raha teenimiseks kahte gruppi.

Esimesse gruppi kuuluvad tegevused, mida tehakse tegevuse enda pärast ning selle tulemusena teenitakse raha. Näiteks lauljad. Vaevalt on maailmas palju lauljaid, kes teevad seda ainult raha pärast - ei, nad laulavad seepärast, et nad oskavad ning armastavad laulmist. Ning see tegevus toodab neile miljoneid. Samas olukorras on inimesed, kes on leidnud lihtsalt selle "oma ala". Selleks ei pea olema näitleja või laulja - selleks võib olla müügitöö, raamatupidamine või autojuht. Kui inimene leiab olevat mõne ameti enda jaoks inspireeriva ning väljakutsuva, saab ta teha seda tööd töö enda pärast, mitte vaid seepärast, et see maksab tema arveid.

Teise grupi moodustavad aga tegevused, mida tehakse ainult seepärast, et selle tulemusena teenitakse raha. Olgu selleks siis palgatöö või äriprojektid, kuid inimesed nende ametite peal ei ole kunagi rõõmsad ning särasilmsed, sest sisimas nad vihkavad seda, mida nad teevad. Samas ei julge nad ka muutust oma elus ette võtta.

Nii nagu eelmiseski alapeatükis, ilmneb siingi otsene seos raha ning õnnetunde vahel. Esimeses jaotuses olid õnnelikud need inimesed, kes teenisid piisavalt ning nendel jäi aega üle ka teenitava raha kulutamiseks ja elu nautimiseks. Nad ei sea raha enda tegevuse eesmärgiks, see on vaid vahend elu elamiseks. Ka teises jaotuses on õnnelikud need inimesed, kes teenivad raha selle kaudu, et nad teevad midagi, mida nad teha oskavad ja naudivad. Jällegi ei sea nad raha eesmärgiks omaette, vaid see on nende loomuliku tegevuse kõrvalprodukt - see lihtsalt tuleb, sest nad on milleski head.

Teise grupi moodustavad inimesed, kes usuvad, et raha teenimine on ainuke väärt põhjus elamiseks ning nad ei vali ka viise selle teenimiseks. Kuna nad ei näe elul muud mõtet kui ainult rohkem pappi, siis ei näe nad ka põhjust millegi muuga tegelemiseks kui vaid projektid, mis teenivad nendele võimalikult palju raha. Sõltumata, kas nad on seda tehes õnnelikud või vihkavad nad seda - kui tulemus on finantsiliselt kasulik, on see nende jaoks õigustatud valik.

Kuidas rääkida paarisuhtes rahast?
Kuna raha tuleb aeg-ajalt teemaks kõikides paarisuhetes, siis on mõistlik läheneda sellele teemale just eelpool toodud järjekorras.

Kõigepealt tasuks mõista, kas mõlemad inimesed näevad raha elus ühtemoodi. Kui üks näeb seda vahendit elamiseks, teine aga elamist kui vahendit raha teenimiseks, on tõenäoliselt konfliktid varmad kerkima. Sellisel juhul saame me läheneda olukorrale teadlikult ja läbi mõistmise. Kuna mõlemad tunnevad, et nende lähenemine on õige, siis on lootusetu püüda teist inimest ümber rääkida. Pigem võib aidata püüe mõista teise inimese motiive ning toetada teda oma isiklike eesmärkide saavutamisel.

Teiseks on kasulik jälgida, kuidas mõjub raha teenimine inimese tervisele ning üldisele elukvaliteedile. Üle maailma on palju uuringuid selle kohta, mis kinnitavad, et õnnelikud on inimesed, kes teevad seda, mida nad armastavad, mitte aga need, kes püüavad õnne kokku koguda läbi saavutuste ning asjade. Sama on rääkinud meile ka pühamehed juba tuhandeid aastaid. Mida me saame oma kaaslase heaks teha, on aidata tal tuvastada, milles ta tugev on ning mis oleksid need oskused, mille rakendamisel saaks ta leida raha teenimise viisi, mida ta ka ise nautida saab. Sellisel juhul oleme me tõstnud tema õnnenivood kordades üles poole, sest nüüd ärkab ta igal hommikul ja ta läheb tööle naeratades. Ta on juba õnnelik. Selle kõige eest saadav palk on lisaboonus kauba peale.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

KES JUHIB SINU ELU: KAS SINA VÕI SINU MÕTTED?

18.12.2010a "Sisemine vabanemine" TARTUS

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
18. aprill 07:38 A.Tamm kirjutas:
Polnudki, seda varem lugenud :)
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):