eKursuse login » |
Sisekosmos.ee | Sa oled juba täiuslik
|
Kõik inimesed soovivad elus edukad olla. Kuigi sageli seostatakse edu ainult majandusliku eduga, ei saa alati seda nii kitsalt määratleda. Alljärgnevalt on esitatud kuus vägevat ideed, et edu saavutamisega kaasneks ka rahulolu.
Esimene vägev idee: Ole iseenda peremees
Paljud inimesed on endale eesmärgiks võtnud elada oma elu viisil, millega nad saavad olla meelepärased teistele inimestele. "Mida teised minust arvavad?"-mõtteviis on enda otsene orjusesse asetamine, kuid täiesti põhjendatud, sest me oleme harjunud lihtsalt ennast kogu aeg kellegi või millegagi kõrvutama. Kuid seni, kuni me ei suuda sellest mõtteviisist ennast vabastada, ei saa me saavutada ka tegelikku edu - edu koos sisemise rahuloluga.
Selline programmeerimine saab alguse juba lapsepõlvest, kui meid suunatakse arvestama sotsiaalsete reeglite ning kokkulepetega. Kuna lapsevanemad on juba sellesse ühiskonnahaigusesse nakatunud, ei jää muud üle ka lastel - nad õpivad otse, kuidas vanemad käituvad, ja omandavad need oskused veatult. Niimoodi ehitavad lapsed üles endale mentaalse vundamendi, kus nad usuvad siiralt, et väliskeskkonna hinnang nendele on olulisem kui nende enda oma.
Kui me saame täiskasvanuks, oleme me juba treenitud elama väliste arvamuste vangimajas. Ja see lööb välja igapäevastes pisiasjades, nagu muru niitmine, kodu dekoreerimine, teatud pidudest osavõtmine, kindlal viisil riietumine. Miks me seda teeme? Me peame, kuna meilt eeldatakse seda vastavalt meie positsioonile, tutvusringkonnale ja kultuurilisele taustale.
Ainuke viis sellest orjusest vabaneda, on hakata iga otsuse korral endalt küsima, kas ma teen seda enda pärast või kellegi teise pärast. Ja kui me tunneme, et me tõepoolest teeme seda ainult seetõttu, et keegi ootab meid sellisel viisil käituma, siis tuleks jätta see lihtsalt tegemata. See vajab alguses vaprust, kuid me harjume kiiresti.
Teine vägev idee: Julge eristuda
Eelmine samm viib meid otse teise vägeva ning julge sammuni - julgus eristuda.
Kas me saame mõne päeva tagasi kerida, kui me tunneme, et see ei saanud elatud õigesti? Ei saa, muidugi mitte! Seetõttu ei tohiks me mitte ühtegi päeva raisata ning elada kellelegi teisele.
Isegi, kui meie ühiskond seab ette reeglid, mille järgi on kindel ja turvaline elada, siis mitte keegi ei saa meid keelata oma elule ise reegleid seadma. Meie oleme oma elu peremehed. Me ei pea arvestama sellega, mida meilt oodatakse ja soovitakse, et me teeksime - ei, me teeme ise oma reeglid ja elame selle järgi. Me peame ette võtma julgeid samme, sest kaotada ei ole meil mitte midagi. Me liigume igal hetkel lõpu poole ning aega ei ole tagasi mitte kuskilt võtta. Seepärast tuleb seda kasutada väga otstarbekalt - julgelt ning innukalt. Kui me julgeme eristuda massist, siis me saavutame erakordseid tulemusi.
Kolmas vägev idee: Hoia pilk alati tulevikus
Elus on paratamatult tagasilööke. Meie enda valik on, kuidas me nendesse tagasilöökidesse suhtume - kas me näeme neid läbikukkumiste või õppetundidega? Igal ebaõnnestunud projektil või elusituatsioonil on temale unikaalne sõnum. Üldjuhul me lihtsalt ei näe seda, sest me oleme selle negatiivsest mõjust nii masendunud.
Kindel viis on hoida alati pilk tulevikus. Me ei saa kuidagi muuta seda, mida me juba tegime. Me saame ainult võtta sellest kogemusest kasuliku ning rakendada õppetundi tulevikus õigel hetkel.
Neljas vägev idee: Kunagi pole liiga hilja
Kui palju on selliseid inimesi, kes lähevad 20 aastaselt mõnele ajutisele tööle, ning ärkavad 40-aastaselt, et aeg on möödunud nii kiiresti? Kahekümneselt olid nendel veel suured unistused ja eesmärgid, aga tänu pidevale edasilükkamisele ning õige hetke ootamisele ei täitunud need kunagi.
Ja nüüd arvavad need inimesed, et muutuste läbiviimiseks on liiga hilja. Aga mitte kunagi ei ole mitte millekski liiga hilja. Meil kõikidel on alati ühe palju aega - just praegune hetk. Kuidas saab siis millekski liga hilja olla?
Viies vägev idee: Ära otsi turvatunnet
Kõige kindlam viis mitte midagi ära teha, on otsida nendes tegevustes turvatunnet. Meie alateadvus laseb meil tunda end turvalisena ainult siis, kui me oleme oma mugavustsoonis - me teeme asju, millega me harjunud oleme. Aga kuidas me saaksime saavutada uusi ning põnevaid tulemusi, kui me teeme kogu aeg samu asju? See lihtsalt ei ole võimalik! Seega, ära otsi turvatunnet - otsi võimalusi oma elu muuta just selliseks, nagu sa soovid.
Näiteks nii:
1. Julge olla sina ise
2. Julge järgida oma teed - mitte minna kaasa kõikide teistega
3. Julge alati õppida uusi asju, et viia sisse soovitud muudatused oma elus
4. Julge olla vapper ning positiivne
Kuues vägev idee: Ma tean, et ma võidan
Arvukad eksperimendid ning juhtumid inimestega on tõestanud, et inimeste mõtlemisel on nende tulemustele otsene mõju. Ning nagu ütles Aristoteles: "Meil on mõlemal juhul õigus - kas me usume, et me saavutame oma eesmärgi, või me ei usu. Sest just see ise määrabki tulemuse"
Näiteks on mitmed uuringud näidanud kasvatajate, õpetajate ning lapsevanemate mõju laste tulemustele. Need lapsed, keda on väikesest peale innustatud arendama nende tugevusi ning loovust, keda on motiveeritud läbi positiivse julgustamise ning keda ei ole pahandatud nende läbikukkumiste korral, on täiskasvanu eas saavutanud märkimisväärselt paremaid tulemusi võrreldes lastega, kes on pärit negatiivsest ning allasuruvast keskkonnast. Just see, millesse laps programmeeriti uskuma, määrab selle, mida ta tulevikus tegelikult saavutab.
Kindlaim viis muuta oma elu, on:
1. Hoia oma peas positiivseid mõtteid ning räägi positiivsetest asjadest
2. Ümbritse ennast positiivsete inimestega
3. Kinnita endale alati, et sa suudad
4. Tea, et sa oled sündinud "võitja"
Allikas: Stuart Goldsmith's Inner Circle
Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Raamat
|
E-Kursus
|
|