Eneseareng »

Kas minevik määrab tuleviku
[22. aprill 2010 | Kirjutas: Kaido | 10899 korda loetud | kokku kommentaare: 4]

Üldjuhul räägitakse tulevikust kui millestki, mis saab olema palju parem kui praegune hetk või minevik. Kõik eduraamatud ning -treenerid soovitavad panna julgeid eesmärke, teha detailseid tegevusplaane ning seejärel hakata oma unistuste suunas tegutsema. Kuid kui paljud meist ikka tegelikult suudavad oma elu muuta?

Muutujate kildkond Neid inimesi, kes suudavad midagi oma elus reaalselt muuta, on väga vähe. Ma isiklikult usun, et 95% inimestest põrub eesmärkide saavutamises, ning 5% on neid, kes suudavad aasta pärast eesmärgi püstitamist öelda julgelt iseendale: "Ma tegin selle ära!".

Seega - tegelike muutujate hulk muutuda soovijatest on minimaalne. Ja selleks on väga lihtne põhjus.

Minevik vs Tulevik Kui me alustame mõnda uut põnevat enesearengu raamatut, siis varem või hiljem jõuame me kohani, kus autor ütleb: "Ei ole tähtis, missugused on sinu varasemad tulemused. Keskendu oma eesmärkidele ning sinu tulemused tulevikus on just sellised, nagu sa soovid". Julged sõnad, kuid kas ka tõele vastavad?

Kui me lähtume autorite sellistest seisukohtadest, siis järeldub, et ma olin minevikus mingit tüüpi inimene teatud tüüpi uskumuste ja harjumustega, ning lähtuvalt nendest uskumustest ja harjumustest saavutasin ma teatud laadi tulemused.

Aga alates tänasest olen ma keegi muu - enam ei lähe mulle korda, mida ma tegin ja milleks ma olin suuteline eile, vaid alates tänasest olen ma täiesti uus inimene uute uskumuste ja harjumustega. Sest me teame, et muutuse läbiviimise eeltingimuseks on kahtlemata uskumuste ning harjumuste muutmine.

Kes on vähegi enda kallal tööd teinud, või vähemalt püüdnud enda kallal tööd teha, saab kohe aru, kui suur konflikt nende väidete vahel on. Mitte keegi ei saa muutuda üleöö kellekski teiseks. Ja just seepärast on kõige õigem oma tuleviku saavutusi hinnata mineviku põhjal - mitte neid lihtsalt välja mõelda.

Minevik kui tuleviku indikaator Kui sinu juurde tuleb sinu sõber ning ütleb sulle, et ta otsustas hakata dieeti pidama ning järgneva kolme kuuga 15 kg kaotada, siis sõltumata, mida sa välja ütled, sisimas tead sa täpselt, kas ta seda saavutab või mitte. Sest sa tunned teda juba aastaid ning tuginedes tema minevikule oskad sa öelda, kas ta kaotab need 15 kg või mitte. Täpselt samamoodi suudame me anda adekvaatse hinnangu ka teiste valdkondade kohta enda ning oma tuttavate elus tuginedes puhtalt minevikule. Ei pea olema selgeltnägija, et ennustada üsna täpselt ette teiste inimeste tulemusi, sest me teame, milleks nad võimelised on. Ja millele meie hinnang tugineb? Jah, tema eelnevatele tulemustele.

Kuid iseenda puhul unustame me selle fakti ära - me käime mõnel seminaril või loeme mõne uue raamatu ning kirjutame seejärel endale kolm lehekülge eesmärke, mida me järgneva kolme kuu jooksul kõik ära teeme. Kui selle nimekirjaga tuleks sinu juurde sinu parim sõbranna, kas sa siis usuksid teda?

Kuidas seada saavutatavaid eesmärke? Kui sa soovid teada, kas sina ise või sinu tuttav saavutab mõne eesmärgi, siis vaata tema tulemusi antud valdkonnas eelneva 30 päeva jooksul. Kui periood pikemaks läheb, siis võib sisse tulla faktor, et tõepoolest võib-olla inimene võtab oma eesmärke tõsiselt ning ta on näiteks 3 kuuga muutunud. Aga 30 päeva on selline paras aeg enda hindamiseks.

Kui sa soovid langetada suveks kaalu, siis jälgi enda toitumis- ning treeningharjumusi eelneva 30 päeva jooksul - kas niimoodi jätkates langetad sa ikka kaalu (ära unusta, et me oleme harjumuste vangid)? Või kui sa soovid viia läbi muutuse oma suhtes, et see tõuseks sinu jaoks paremale tasemele - nüüd hinda oma suhteid oma partneriga viimase 30 päeva jooksul. Kas sa oled selle aja jooksul "julgenud" astuda samme, mis peaks näiteks järgneva 30 päeva jooksul sinu suhet oluliselt parandama?

Mineviku baasil tuleviku ennustamine on väga lihtne ja kindel tehnika. See annab meile võimaluse viia läbi muudatusi samm-sammult mitte liialt ennast survestades. Esimesed 30 päeva võib olla isegi selline enda testimise periood - kas ma ikka mõtlen seda tõsiselt? Ning kui sa esimesed 30 päeva oled vastu pidanud ning selle aja jooksul oled sa suutnud oma harjumusi muuta, siis võid sa enda üle uhkust tunda ning asuda selles valdkonnas päris eesmärke püstitama.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
26. aprill 22:42 Merike kirjutas:
Elas kord seltskond konnapoegi, kes tahtsid korraldada võidujooksu. Nende soov oli pääseda kõrge torni tippu. Kohale oli tulnud palju rahvast jooksu vaatama ja võistlejaid innustama.
Võistlus algas.
Ausalt öeldes keegi vaatajatest õieti ei uskunud, et konnapojad võiksid jõuda selle kõrge torni tippu. Kuulda oli vaid selliseid hõikeid nagu: "Oi kui raske!!! Nad ei jõua kindlasti KUNAGI kohale!" või: "Neil see ei õnnestu, torn on liiga kõrge!" Osa konnapoegi katkestasid... vaid mõned julgemad ronis vapralt üha kõrgemale. Inimesed hõikasid jätkuvalt: "See on liiga ränk!!! Keegi ei saavuta seda!"
Üha enam konnapoegi väsis ja loobus... ...Kuid üks jätkas ronimist aina kõrgemale...

Ta ei soovinud teistest hoolimata loobuda!
Lõpuks, kui kõik teised olid ronimise ammu katkestanud, pääses see üks konn tänu tugevale ponnistusele torni tippu!

Nüüd soovisid kõik teised kaasvõistlejad loomulikult teada, kuidas see tal õnnestus!
Üks läks konnalt küsima, kuidas ta õieti saavutas selle ja jõudis lõpuni.
Siis selgus...
Võitja oli KURT!!!

- Mulle nii meeldib see vana lugu ;)

Kui võtan endale eesmärgi, mis tundub paras väljakutse, siis ei räägi ma sellest algul kellelegi, et nad ei saaks mu indu vähendada. Inimesed, kes tunnevad, et nad ise ei saa millegagi hakkama, arvavad, et ka teised ei saa, ning nad pole kitsid seda välja ütlema.

Kui tahad dieeti pidada, siis pea. Kui tuleb välja :D siis sa alles näitasid mitteuskujatele! Kui ei tule, pole ka kedagi, kes saaks pärast näpuga näidata.

Eneseabiraamatud tavaliselt soovitavadki,vähemalt vaikimisi, olla kurt ja pime oma mälestuste ja mitteuskujate suhtes. See pole üldse nii lihtne kui paistab. Aga võimalik.
27. aprill 17:34 heli kirjutas:
peaksime olema tänulikud oma minevikule, sest tänu temale oleme hetkel just siin! tänulikkusest piisab, et täisväärtuslikumalt olevikus edasi liikuda.

ma ei ole kunagi tõsiselt võtnud neid eesmärgi poole liikumise teooriaid -
mulle tunduvad nad kuidagi ohtlikud!?

kas ei oleks mõistlikum pühenduda sellel, KES oled, aga mitte sellel, KELLEKS tahad saada?

sama kehtib ka saavutatu kohta - pühendun sellele, mida teen, mitte sellele mille nimel ma seda teen
21. mai 22:19 Abhi kirjutas:
Hea puänt konnaloos!
22. mai 20:20 Alice kirjutas:
Mulle ka meeldis väga see konnalugu - sellest loost on TÕESTI, mida ÕPPIDA!:)
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):